Wydrukuj tę stronę
środa, 03 kwietnia 2019 10:18

Oświadczenie ws. strajku nauczycieli

 
Oświadczenie ws. strajku nauczycieli archiwum redakcji

W związku z planowanym strajkiem nauczycieli, wiceprezydent Michał Powałowski wystosował oświadczenie, dotyczące sytuacji gnieźnieńskich placówek oświatowych, podlegających Urzędowi Miejskiemu.

Do chwili obecnej wszystko wskazuje na to, że zapowiadany w całym kraju strajk nauczycieli dojdzie do skutku. Jak informuje Urząd Miejski, w przypadku gnieźnieńskich szkół i przedszkoli dotyczy on prawie wszystkich placówek.

- Biorąc pod uwagę napływające z Warszawy informacje, dziś nie wiemy, jak długo potrwać może cała akcja protestacyjna. Dlatego proszę rodziców czy prawnych opiekunów dzieci, by jeżeli to tylko możliwe, zatrzymali uczniów i przedszkolaków w domach - informuje Michał Powałowski, zaznaczając iż dyrektorzy gnieźnieńskich szkół podstawowych, gimnazjów oraz przedszkoli przekazali, że ze względu na strajk niemożliwe będzie przeprowadzenie normalnych zajęć lekcyjnych gdyż w placówkach nie będzie stosownej obsady.

Jeżeli dzieci pojawią się w szkołach czy przedszkolach, kwestia organizacji opieki dla nich będzie należała do dyrektorów placówek. W chwili obecnej trwają rozmowy z przedstawicielami innych jednostek miejskich o możliwości wsparcia szkół i przedszkoli, przynajmniej jeżeli chodzi o zapewnienie opieki uczniom i przedszkolakom, którzy pojawią się 8 kwietnia i w następnych dniach strajku w szkołach i przedszkolach - przekazał wiceprezydent, zaznaczając dodatkowo:Raz jeszcze chcę podkreślić, że nie mówię o przeprowadzeniu normalnych zajęć, a jedynie zagwarantowaniu opieki tym, którzy pojawią się w szkołach i przedszkolach. Nie ukrywam jednak, że biorąc pod uwagę deklarację gotowości przystąpienia przez nauczycieli do strajku, nawet zapewnienie opieki dla tych dzieci jest problematyczne.

Kolejne spotkanie w tej sprawie z dyrektorami szkół i przedszkoli planowane jest na najbliższy czwartek – 4 kwietnia:Ponownie proszę więc rodziców czy prawnych opiekunów dzieci, by jeżeli to tylko możliwe, zatrzymali uczniów i przedszkolaków w domach - mówił wiceprezydent, dodając iż w chwili obecnej nie podjęto żadnych decyzji dotyczących rekompensaty wynagrodzeń dla strajkujących za utratę zarobków. Obecnie są szukane rozwiązania, które mają złagodzić straty finansowe strajkujących nauczycieli, pracowników administracji i obsługi.

Jak przekazano na końcu, w przypadku gdyby odwołano akcję protestacyjną przed ww. terminem 8 kwietnia, zajęcia odbędą się według planowanego harmonogramu.

58 komentarzy

startpoprz.123nast.koniec