poniedziałek, 08 kwietnia 2019 15:10

Nauczyciele protestują - w szkołach pojawili się nieliczni uczniowie

 

Niespełna 700 pracowników przedszkoli, szkół podstawowych, średnich oraz gimnazjów nie podjęło dziś pracy. W placówkach pojawiło się kilkudziesięciu uczniów.

W z związku z rozpoczętym 8 kwietnia strajkiem środowisk nauczycielskich, w poniedziałek rano nie rozpoczęły się regularne zajęcia szkolne. Na flagach placówek oświatowych wywieszono flagi związkowe, a sale lekcyjne świecą pustkami. W szkołach pracę świadczą jedynie dyrektorzy, niektórzy pracownicy administracyjni i nieliczni nauczyciele - pozostali strajkują.

Jak poinformował wiceprezydent Michał Powałowski, w poniedziałek na 359 nauczycieli zatrudnionych w szkołach podległych Urzędowi Miejskiemu (przedszkola, podstawówki i gimnazja), którzy mieli pojawić się w godzinach rannych na zajęciach, aż 321 podjęło akcję strajkową. Spośród pozostałych 38 nauczycieli, którzy nie strajkują, 27 podjęło się pracy, a pozostali przebywają akurat na L4. Protest objął wszystkie szkoły podstawowe, a także dziewięć przedszkoli. Na wieść o proteście, do placówek przyszło dziś tylko 37 dzieci: - Na pewno mają one zapewnioną opiekę, bowiem w każdej placówce jest ktoś, kto może ją sprawować, a liczba osób w tych grupach nie przekracza 25, także jedna osoba do tego wystarczy - stwierdził wiceprezydent, zaznaczając iż informacje te pochodzą sprzed południa i stwierdzając iż sytuacja jest dynamiczna, a sprawa będzie na bieżąco monitorowana.

W placówkach podległych Powiatowi Gnieźnieńskiemu (licea, zawodówki, technika oraz specjalne) akcję protestacyjną podjęło 346 nauczycieli, co stanowi 87% stanu zatrudnienia. 46 pozostałych nie bierze udziału w strajku. Jedyną placówką, w której wychowawcy nie zrezygnowali z pełnienia obowiązków, jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kłecku, gdzie nie odbyło się referendum z uwagi na brak organizacji związkowych.

56 komentarzy

 • Link do komentarza Leń i Miernota piątek, 12 kwietnia 2019 15:55 napisane przez Leń i Miernota

  Przeczytałam wszystkie komentarze i serio? Nauczyciele to niedouczone lenie? To dlaczego do takich miernot oddajecie swoje skarby pod opiekę i na naukę? A może jednak zabolało, że trzeba zająć się swoim własnym dzieckiem i spędzić z nim czas? Bo przecież przedszkola i szkoły prywatne nie strajkują i rodzice, którzy nie mieli dobrego zdania o edukacji publicznej uczciwie od razu posłali swoje pociechy tam gdzie muszą płacić ( w tym i ja). Jest też edukacja domowa można samemu uczyć swoje dzieci sądząc po wpisach zdecydowanie lepiej to potraficie :-)
  I pamiętajcie wysyłanie nauczycieli do Biedronki nie zmieni niczego oprócz tego, że nie będzie młodych i dynamicznych nauczycieli, bo nikt nie przyjdzie za te " kokosy" do pracy gdzie odpowiedzialność jest koszmarnie rozciągnięta na wszystkie aspekty życia szkolnego, papiery to przerost formy nad treścią a dzieci z różnymi " dys" niezmiernie dużo.
  I jeszcze jedno dzieci chodzą na korki? A kto je tam uczy? Nauczyciele? I robią to dobrze?To może jednak coś jest nie tak z podstawą programową przeładowaną i niedostosowaną do czasów współczesnych? A może jeszcze zastanowienia wymaga ilość uczniów w klasach bo indywidualizacja przy 25-30 uczniach to fikcja a nauczyciele tej fikcji się sprzeciwiają?
  A co do zwiększenia pensum: ok iluś przedmiotowców straci pracę to do przeżycia ale co z dziećmi 1-3? Mają 18h lekcyjnych w tygodniu i wychowawca jest z nimi a przy 24h lekcyjnych niestety 1 klasa będzie musiała mieć 1-2-3 wychowawców aby miał nauczyciel etat! Lub maluszki trzymać 24 h w szkole. Tego chcecie?

 • Link do komentarza Ciotka czwartek, 11 kwietnia 2019 14:13 napisane przez Ciotka

  Czechu - dobry szczery tekst. Ja dziś zastanawiam się dlaczego Panie z przedszkola nr 13 w Gnieźnie przerwały swój strajk czy protest? Jak żyję nigdy nie zywilam takiej wrogości do tych wszystkich "pedagogów "

 • Link do komentarza Gemma czwartek, 11 kwietnia 2019 11:42 napisane przez Gemma

  Czechu ( środa 10 kwietnia 2019 r. 15:55 )
  lubię Ciebie, chociaż nie znamy się.
  100% prawdy w tzw. pigułce, a raczej dużej pigule. Dobrze wiedzieć, że są ludzie, którzy potrafią logicznie myśleć! A kto nie zrozumiał, to może zapyta "o co chodzi" jakiegoś "nauczyciela"?!
  Pozdrawiam.

 • Link do komentarza Zniesmaczony czwartek, 11 kwietnia 2019 10:54 napisane przez Zniesmaczony

  Kilka lat temu znalazłem się w grupie tutejszych nauczycieli (w tym emerytów), podczas wycieczki do Warszawy. Kiedy autobus podjechał pod kościół św. Stanisława Kostki, do grobu i muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki, część nauczycieli ostentacyjnie pozostała w busie i nie poszła pod kościół. Wszystko na ten temat.

 • Link do komentarza nina środa, 10 kwietnia 2019 23:49 napisane przez nina

  Wstyd,ze takich teraz mamy nauczycieli. Brak im etosu i czesto wiedzy. 18 godz przy tablicy plus 10 godz tygodniowo pracy w domu to maksimum. Czlowiek pracuje 40 godz tygodniowo czesto wiecej za friko i jest dobrze. Wiedzieli co wybieraja, nalezy wprowadzic im nizapowiedziane kontrole metodykow tak jak bylo kiedys ,to moze wzrosnie poziom nauczania. Skonczylo sie jak w powiedzeniu ,, Czy sie spi czy sie lezy ............' Jak tak dalej bedzie to w maju bez wyplaty...........

 • Link do komentarza gn środa, 10 kwietnia 2019 19:56 napisane przez gn

  Czy nauczyciele nie mogliby iść strajkować na ulice a do szkół nie można by wpuścić dzieci i osób,które chcą pracować i mają kwalifikacje żeby zajmować się dziećmi? Jakim prawem zamknęli się w szkołach i nie wpuszczają uczniów? Jak nie podobają się im zarobki, to niech zrobią to co każdy z nas mógłby zrobić, czyli poszukają innej pracy. Jestem ciekawa jak po tym żenującym strajku będą mogli spojrzeć rodzicom i uczniom w oczy. Wstyd.

 • Link do komentarza Czechu środa, 10 kwietnia 2019 15:55 napisane przez Czechu

  ...NIE BĘDĘ STRAJKOWAŁ!

  Od 1999 jestem wykładowcą i nauczycielem... i nie będę strajkował!

  1. Warunki.
  - Po pierwsze mamy ponad 90 dni pełnopłatnego wolnego (kto inny ma taki przywilej?).
  - Po drugie pensum to 25 h tygodniowo (powszechnie 40 h tygodniowo).
  - Po trzecie gdyby to przeliczyć na stawkę godzinową i pomorzyć do wysokości pełnego etatu pensja wynosiłaby jakieś 5 500 na rękę.
  - Po czwarte na żądanie możemy wziąć roczny, pełnopłatny urlop (zazdro?).

  2. Ścieżka kariery
  Zwykle do szkoły przychodzimy zaraz po studiach i szkoła jest wszystkim, co znamy... jedynym doświadczeniem.
  Byłem, ochroniarzem, detektywem, pracownikiem budowlanym, dyrektorem sporej firmy... również szkoły, kowbojem itd. i powiadam praca nauczyciela jest NAJPRZYJEMNIEJSZĄ i NAJMNIEJ STRESOWĄ robotą jaką w życiu wykonywałem.
  I wierzę, że moi koledzy i koleżanki są przekonani, że jest im ciężko... ale to dlatego, że 99% z nas nie ma innej perspektywy i innego doświadczenia.
  (Po miesiącu w "korpo" większość zapijałaby potężne dawki antydepresantów wódą).

  3. Skala problemów.
  Potwornymi problemami z jakimi się zmagamy są np. czy projekt obserwacji chomika powinien mieć nazwę "wesoły chomik", "dziarski chomik" czy "tajemniczy chomik"... lub czy na promocję szkoły lepsza będzie piosenka czy monodram (które i tak ostatecznie wykonają uczniowie).
  Realne problemy od znęcania po samobójstwa, przerastają nas... wolimy udawać, że ich nie ma albo, że to "ktoś"... jakiś "inny" powinien się nimi zająć.

  4. Odpowiedzialność
  Ustawa "Karta nauczyciela" to 102 artykuły służące całkowitemu zwolnieniu nas z jakiejkolwiek odpowiedzialności oraz zapewnieniu przywilejów, których pozazdrościć mogliby górnicy.
  Np. bardzo trudno zwolnić najgorszego na świecie nauczyciela (chyba że szkoła jest likwidowana itp.) w praktyce zaś, nigdy się z takim casusem nie spotkałem.

  5. Równość.
  Nie lubimy ludzi z pasją i ludzi sukcesu... wszyscy powinni być równo pasywni i nie lubić dzieciaków (choć to jest chyba "zaletą" ogólnonarodową).
  Matematyk R. (piłkarz/karateka), będący uosobieniem zaangażowania i radości z tego co się robi, jest jednocześnie najbardziej sekowanym pedagogiem w "mojej fabryce" (on również nie jest apologetą "strajku").

  JEŚLI KOMUKOLWIEK ZDAJE SIĘ, ŻE DZIECIAKI BĘDĄ MIAŁY DOBRĄ EDUKACJĘ, KIEDY DOSTANIEMY NP. 5 000 - POWINIEN RÓWNIEŻ UWIERZYĆ, ŻE NOWOTWORY ZNIKNĄ KIEDY LEKARZE DOSTANĄ 8 000....

 • Link do komentarza jonku środa, 10 kwietnia 2019 14:07 napisane przez jonku

  w gnieźnieńskiej szkole w czasie lekcji nauczycielka oglądała buty w internecie
  inna nie potrafi wytłumaczyć matematyki - wiadomo to od lat ale w klasie mat fiz jej nie dają zajęć więc jakoś to zleci do emerytury
  inna prezentuje jawnie dzieciakom piso kato przekonania
  następne takie wpadki będą już dokumentowane i umieszczane w internecie
  dość byle jakiej szkoły i płacenia za korepetycje !!!

 • Link do komentarza Prezes środa, 10 kwietnia 2019 00:58 napisane przez Prezes

  W skład wynagrodzenia nauczyciela poza wynagrodzeniem zasadniczym wchodzi szereg dodatków: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny, za warunki pracy. Ponadto nauczyciele otrzymują wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zastępstwa doraźne. Przypominam także o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, obligatoryjnym świadczeniu urlopowym i jednorazowym dodatku uzupełniającym w przypadku gdy nie zostało osiągnięte określonego wynagrodzenia. Ponadto przypominam, ze nauczyciele korzystają z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, gdzie odpis na jednego nauczyciel jest w podwójnej wysokości oraz zakładowego funduszu zdrowotnego. Nauczyciel może także otrzymać nagrodę dyrektora szkoły, organu prowadzącego szkołę, kuratora oświaty i ministra edukacji narodowej. Proszę teraz wziąć Kodeks pracy i poczytał sobie do czego ma prawo normalny człowiek.Miarą osiągniętego dochodu jest roczne zeznanie podatkowe, ale nauczyciele tego nie chcą ujawniać. Polecam lekturę oświadczeń majątkowych radnych- nauczycieli i jakoś nie wynika z nich, aby otrzymywali oni marne grosze, a wprost przeciwnie od 4 800 zł do 5 500 zł miesięcznie. Jest cały rok do strajkowania - strajk w czasie egzaminów pokazuje, że poziom etyczny nauczycieli upadł bardzo nisko. Takie postępowanie to łajdactwo w stosunku do uczniów i ich rodziców, więc niech się nie zdziwią reakcjom na takie postępowanie.

 • Link do komentarza Mama przedszkolaka wtorek, 09 kwietnia 2019 15:21 napisane przez Mama przedszkolaka

  Jak wracam do czasów szkoły średniej i przypomnę sobie ten strach przed niektorymi lekcjami, to aż mnie żółć zalewa. Strach bo nauczyciel wymaga i trzeba umieć ale już wytłumaczyć tego nie potrafi. Masz umieć i koniec. Znajomi mają dzieci w podstawówkach i opowiadają ile dzieciaki mają zadawane do domu gdzie cała robotę w nauczaniu oddalają rodzice. O kartkowkach, sprawdzianach w tygodniu po kilka. To ta podwyżka właściwie za co? To nauczyciele na etacie ile godzin w miesiącu pracują?

 • Link do komentarza absolwent wtorek, 09 kwietnia 2019 11:30 napisane przez absolwent

  A ja nie popieram nauczycieli, a w ogóle to uważam, ze za strajk powinien im płacić związek, a nie państwo czy Miasto. I bez nadgodzin za miesiące strajkowania, to może wreszcie otworzyli by swoje głowy. Kazdy pragnie mieć duzo pieniędzy, znam wielu biednych, ale wśród nich nie ma żadnego nauczyciela. A tak w ogóle, co to są z nich za nauczyciele, jak do matury trzeba brać korki? A gnieźnieńskie szkoły średnie w rankingu w ogonie. To weźcie się raczej za jakość nauczania!

 • Link do komentarza gośka wtorek, 09 kwietnia 2019 10:30 napisane przez gośka

  Drodzy nauczyciele. Dziwicie się, że was nie lubimy? Tak, bo macie w sobie poczucie wyższości. Ciągle podkreślacie, że musicie się dokształcać, przygotowywać do lekcji. Doprawdy? Żeby wam wyszło 40 godzin tygodniowo pracy, jak każdemu śmiertelnikowi, musielibyście codziennie oprócz czterech lekcji w szkole, przez cztery godziny dziennie sprawdzać sprawdziany lub przygotowywać się do lekcji. Jakoś trudno mi w to uwierzyć. Pomijam już fakt, że na udzielanie korepetycji starcza wam czasu. Myślicie, że inni nie muszą się dokształcać, kończyć kolejnych podyplomówek czy kursów? Posiadam odpowiednie kwalifikacje do pracy w szkole, ale wiecie, co mnie do tej pracy najbardziej zniechęca? Wasze towarzystwo. Przykro mi, ale tak jest.

 • Link do komentarza nie dla podwyżek!!! wtorek, 09 kwietnia 2019 10:20 napisane przez nie dla podwyżek!!!

  proszę nie kłamcie że nauczyciele byli wczoraj w szkole!!! W jednej z dużych szkół było 5 nauczycieli uwaga uwaga od 8 do 10. A w innej 2 też w podobnych godzinach. Za to można ich było spotkać w galerii i w restauracji przy kawie i ciasteczku. Wiem bo tam pracuję i widziałam to biedne grono pedagogiczne!!!

 • Link do komentarza A wtorek, 09 kwietnia 2019 10:12 napisane przez A

  A ja sie nie zgadzam całkowicie!!!!! Nie ma nauczycieli w szkolach i w przedszkolach!!!! Nie mogę posłać dziecka do przedszkola bo nie ma w nim kadry.... jest tylko dyrektor który niby strajkuje a otrzyma wynagrodzenie bo jest. Ja na przymusowym urlopie który mogłabym wykorzystac latem!!! Zgadzam się ze bez korepetycji nie potrafia uczniowie zbyt wiele. A 1 tys zl podwyżki za co? za moja kase wydaną na ang i matme dodatkową???!!!! W szkole nie potrafią nauczac a prywatnie nieżle im idzie odzwierciedlenie lekarzy....... Ja jestem załamana sytuacją w kraju lecz na miejscu rządu wg zajęłabym się innymi sprawami.....

 • Link do komentarza Naiwny wtorek, 09 kwietnia 2019 10:02 napisane przez Naiwny

  Jestem naiwny może ale nadal nie wierzę, że jutro nie będzie egzaminów. Nie wierzę, że nauczyciele dopuszczą do tego w imię wyższych zarobków.

 • Link do komentarza dr wtorek, 09 kwietnia 2019 09:55 napisane przez dr

  Teraz dobitnie się okazało , jak beznadziejnie niskie morale prezentują osobniczki i osobnicy "pracujący" na etatach tzw. nauczycieli. Przecież mogli jak twierdził ich guru niejaki komoruski zmienić zawód , wziąć kredyt i opływać we wszystko co im dała platforma obywatelska.
  Panie Grzesiu Schetyna, niby to sprytne, ale z drugiej strony mocno prymitywne, i ryzyko jest takie, że wkur..sz ludzi, bo ludzie w końcu się połapią, że nie o podwyżki tu chodzi, tylko o czystą politykę przed wyborami, przez co dostaniesz w wyborach od ludzi po dupie. A jeżeli jeszcze przez Ciebie rząd będzie musiał zabrać 500+ na pierwsze dziecko aby dać nauczycielom - to jest po tobie...

 • Link do komentarza Eyewilk wtorek, 09 kwietnia 2019 09:46 napisane przez Eyewilk

  Teraz wychodzi na jaw kto jest nauczycielem z powołania a kto tylko dla kasy, czy dużych wakacji siedzi na siłę w szkole. Wyrzucić tych pseudo nauczycieli co mają dzieci w czterech literach. A strajk niech sobie urządzają w wakacje...niech nie idą na wolne.

 • Link do komentarza Ja wtorek, 09 kwietnia 2019 08:48 napisane przez Ja

  Rodzice jest szansa aby walczyć o swoje. Koniec z odrabianiem z dziećmi zadań domowych. Rodzic nie musi się znać na wszystkim i umieć pomóc dzieciom. Niech zadania robią dzieci w szkole pod okiem nauczycieli. W końcu od tego nauczyciele są aby dzieci nauczyć. Może warto by rodzice się spotkali i i uzgodnili swoje oczekiwania od szkoły? Tu idzie o nasze pociechy i nasz czas. Dom nie jest filią szkoły.

 • Link do komentarza uy wtorek, 09 kwietnia 2019 07:47 napisane przez uy

  jak im tak źle w tej publicznej oświacie to czemu się nie zatrudnią w prywatnych elitarnych szkołach gdzie podobno same miody mają

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 09 kwietnia 2019 07:37 napisane przez rowerzysta

  Też popieram. Tak to już jest w państwowych firmach - bez walki, wychodzenia na ulice lub innych form protestu nie uzyska się podwyżki.
  Pewnie, że nauczyciel nie uczy za karę, może się przekwalifikować i znaleźć inną pracę w sektorze prywatnym, ale czy o to chodzi, żeby nauczyciele zmieniali się co rok szkolny?

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane