wtorek, 09 kwietnia 2019 12:00

5 przypadków wykorzystywania nieletnich w archidiecezji. Prymas: „chciałbym publicznie przeprosić”

 
5 przypadków wykorzystywania nieletnich w archidiecezji. Prymas: „chciałbym publicznie przeprosić” źródło: Google Street View

W Kurii Metropolitalnej odbyła się konferencja, w trakcie której przedstawiono wyniki pracy zespołu, zajmującego się wprowadzeniem programu prewencyjnego przeciwko wykorzystywaniu nieletnich przez osoby duchowne. 

Jest to kolejny etap przeciwdziałania zjawiskom, jakie zostały ujawnione kilka tygodni temu w trakcie konferencji w Warszawie. Wówczas to poinformowano o niespełna 400 przypadkach wykorzystywania dzieci na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Teraz postanowiono przybliżyć działania, jakie podjęto na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. 

- Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Warszawie, prezentującej wyniki kwerendy określającej skalę wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych w Polsce, powiedziałem wówczas, że każda z wykorzystanych osób budzi w moim sercu ból, rozgoryczenie i wstyd, że takie przestępstwo miało miejsce właśnie w kościele i zostało dokonane przez duchownych - mówił abp Wojciech Polak Prymas Polski, dalej stwierdzając: - Chciałbym publicznie przeprosić wszystkie osoby seksualnie wykorzystane przez księży naszej archidiecezji. Tak samo archidiecezja gnieźnieńska nie jest od tych przestępstw i grzechów wolna. Dziś mamy wiedzę o pięciu takich osobach. Takie sytuacje i w takim wymiarze zostały nam zgłoszone - 5 osób pokrzywdzonych, nie wykluczamy dalszych zgłoszeń. Każdą z tych osób niezależnie od tego, czy doświadczyła tego przestępstwa dawno temu czy w nieodległej przeszłości, jeszcze raz serdecznie przepraszam. Nie dość jest mówienia o wyrządzonej im krzywdzie, krzywdzie wyrządzonej im samym, ich rodzinom oraz wspólnocie Kościoła. Osoby te zostały przyjęte i wysłuchane, a tym, którzy tego potrzebowali, udzielona została też pomoc materialna. Te straszne krzywdy wyrządzone im przez naszych księży, rodzą w nas wszystkich, we mnie jako pierwszym, ból i wstyd, jednocześnie mobilizując iż każdy sygnał i ujawnienie przyjmujemy i nadal przyjmować będziemy z największą starannością, pamiętając że nie jest łatwo przełamać lęk i wstyd - mówił abp Wojciech Polak, dziękując tym, którzy odważyli się ujawnić fakt wykorzystywania ich przez księży. Dodał iż każdy, kto tego doświadczył, zawsze zostanie przyjęty i wysłuchany: - Prowadzimy czynności wyjaśniające w jednej ze zgłoszonej nam spraw. Została ona zgłoszona też do prokuratury i do kongregacji nauki wiary. 

W całym kraju specjalny zespół powołany do tego celu, ujawnił kilka tygodni temu iż w latach 1990 - 2018 na terenie całego kraju miały miejsce 382 przypadki wykorzystywania seksualnego przez osoby duchowne. Jak przekazano w trakcie wtorkowego spotkania, cztery z tych przypadków dotyczą archidiecezji gnieźnieńskiej, a odnotowanych zostało pięć osób poszkodowanych: - Wszystkie one zostały zgłoszone do Kongregacji Nauki Wiary i miały swój finał także przed organami państwa - sądem oraz prokuraturą. Jeden z nich zakończył się wydaleniem ze stanu duchownego, gdzie była mowa o trzech osobach wykorzystanych. Drugi otrzymał czasową karę zakazu kontaktu i pracy z małoletnimi na okres 5 lat - tu była jedna osoba wykorzystana. Organy ścigania umorzyły tę sprawę. Trzeci dotyczył przestępstwa posiadania i rozpowszechniania pornografii z udziałem małoletnich - tu zapadł wyrok sądowy w zawieszeniu i wyrok procesu kanonicznego, a do zakończenia kary ksiądz przebywa w ośrodku, gdzie przebywają osoby z problemami, również duchowni i otrzymując tam pomoc terapeutyczną. Czwarta sytuacja dotyczy wszczęcia przed sądem cywilnym o naruszenie dóbr osobistych pokrzywdzonego, jako osoby małoletniej. To postępowanie jest w toku, a ksiądz został zwolniony z obowiązków duszpasterskich, przebywa w odosobnieniu i ma zakaz podejmowania działań duszpasterskich - mówił abp Wojciech Polak, zaznaczając iż jest to wiedza posiadana na tę chwilę. 

Zespołem działającym na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej kierował ks. dr Wojciech Rzeszowski, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży: - Jak wiemy, pierwsze wytyczne Episkopatu dla całego kraju ukazały się już w 2014 roku i był to dokument, składający się z pięciu podstawowych części - wstępu mówiącego o strategii Kościoła w podejściu do ochrony dzieci, dbaniu o przejrzystość i bezpieczeństwo życia kościelnego, następnie były trzy aneksy mówiące o pomocy ofiarom, procedur postępowania kanonicznego oraz zasad formacji z pewnymi elementami profilaktyki oraz piąty dokument - dotyczący samej prewencji. Był on dokumentem wyjściowym dla całego kościoła i miał szerszy charakter, podający określone zasady, procedury i sposoby myślenia - mówił duchowny i dalej dodał iż rok temu rozpoczęły się prace nad diecezjalnym dokumentem. Następnie omówił jego założenia dotyczące postępowania w podobnych przypadkach i zapobiegać tego typu zjawiskom w przyszłości. Całość została wydana w publikacji pt. "Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji gnieźnieńskiej", którą ks. Wojciech Rzeszowski streścił oraz zaznaczył iż trafi do wszystkich parafii oraz instytucji prowadzonych przez Kościół. Z jego treścią będą musieli zapoznawać się wszyscy ci, którzy będą mieli kontakt z dziećmi, także osoby świeckie np. pomagające przy organizacji różnych wydarzeń w Kościele.

 

12 komentarzy

 • Link do komentarza juyty wtorek, 16 kwietnia 2019 19:06 napisane przez juyty

  patologia....

 • Link do komentarza Na imię mam Legion niedziela, 14 kwietnia 2019 16:06 napisane przez Na imię mam Legion

  Jakoś nie widać "patriotów' z bannerem "łapy precz od naszych dzieci"...

 • Link do komentarza Zenon niedziela, 14 kwietnia 2019 10:29 napisane przez Zenon

  Panie Kopiński tylko jest jedną rzecz która zastanawia, księża są powoływani przez Boga. Rozumiem że Bóg powołuje zatem na księży homoseksualistów i pedofilów którzy krzywda nasze dzieci...

 • Link do komentarza Karol Kopiński sobota, 13 kwietnia 2019 21:53 napisane przez Karol Kopiński

  Przecież to jest jakiś promil ogólnych przypadków pedofilii, te kilka przypadków związanych z duchowieństwem. Zbadałbym za to środowiska "muzyków", " artystów" i podobne grupy. O tym, że te pedofilne wyczyny są w ogromnej większości czynami homoseksualnymi też nie ma za głośno. Zboczenie idzie przy zboczeniu w takim przypadku. Nie mówję już, że dosłownie sto razy łatwiej zarazić się HIVem, będąc pederastą, niż w innym przypadku.
  Matko Boża, Pani Gniezna, pod Twoim płaszczem uchroń nas przed tymi chorobami psychicznymi.

 • Link do komentarza Elżbieta Holec czwartek, 11 kwietnia 2019 01:16 napisane przez Elżbieta Holec

  Przepraszam, to za mało!!!! Trzeba zadość uczynienia ofiarom!!! A i tak nikt im złamanego życia nie wróci:-(

 • Link do komentarza kibolo środa, 10 kwietnia 2019 16:14 napisane przez kibolo

  Te,@ taki se!Przytocz se nam te doniesienia prasowe.

 • Link do komentarza Jam_Jest środa, 10 kwietnia 2019 08:46 napisane przez Jam_Jest

  Do: taki se:
  **************
  Sprawiedliwy? Jestem, i nie muszę czytać doniesień prasowych, aby zgłębić problem pedofilii, tak w społeczeństwie, jak i w szeroko rozumianym znaczeniu duchowieństwa. Mimo wszystko nie mogę zrozumieć, dlaczego kwestia pedofilii wśród duchowieństwa, jest wręcz niedostrzegana, co więcej, szybko się próbuje załatwiać wystąpieniami hierarchów kościelnych, którzy wypowiadanymi słowami przepraszamy, uważają, że sprawy nie było, i temat został zamknięty. Co zaś tyczy się kierunku politycznego, to zapewniam, że absolutnie nie ma to nic wspólnego z szeroko rozumianą polityką.

  Pozdrawiam Jam_Jest.

 • Link do komentarza taki se wtorek, 09 kwietnia 2019 19:23 napisane przez taki se

  Jan_Jest - czytaj z uwaga doniesienia prasowe, to się dowiesz, ile w ostatnich tygodniach złapano i osadzono w aresztach świeckich pedofilów różnych zawodów. Więc bądź sprawiedliwy. Księża owszem, ale w innych profesjach jest znacznie wyższy odsetek zboczeńców, tylko, że to nie pasuje do obecnego kierunku politycznego .

 • Link do komentarza holus wtorek, 09 kwietnia 2019 18:57 napisane przez holus

  niedługo marsz równości tfu wojciecha. bedzie mozna popatrzec i zapamietac. moje dzieci trzymam z daleka od patologii.

 • Link do komentarza Jam_Jest wtorek, 09 kwietnia 2019 15:55 napisane przez Jam_Jest

  Samo przepraszam, wypowiadane przez hierarchów kk. nie załatwia sprawy molestowania, nie nie. Zbyt łatwo i bezkarnie udaje się tym koloratko-wym. pedofilom unikać wymiaru sprawiedliwości i ponoszenia przewidzianych kar dla takiego postępowania.
  Jak długo jeszcze księża pedofile będą bezkarni wobec swoich wynaturzeń?
  Pod płaszczykiem walki z pedofilią oraz buntem marszu równości, robi się medialny szum wspierany przez kościół, a sami co wyrabiają?
  Te auto jeżdżące w minioną niedzielę po ul. miasta Gniezna z treścią o przeciwdziałaniu pedofilii, powinno raczej stać pod kurią katedralną i tam powinny docierać teksty puszczane na okrągło o molestowaniu dzieci.

 • Link do komentarza Paweł Kaczmarek wtorek, 09 kwietnia 2019 15:41 napisane przez Paweł Kaczmarek

  Czyli prymas tylko chciał przeprosić, ale nie przeprosił.... eh...

 • Link do komentarza Filip wtorek, 09 kwietnia 2019 12:28 napisane przez Filip

  A czy dziennikarze mogli zadawać pytania? I co na temat w ogóle homoseksualizmu sądzi arcypasterz i jego występowania wśród kapłanów? przecież wiadomo, ze czyny pedofilskie zdarzają się wśród homoseksualistów nawet 20 razy częściej. Jak pokazują badania, odsetek homoseksualistów wśród pedofilów wynosi od 9 do 40 proc. jak zauważył szwajcarski biskup bo Marian Eleganti związek obecnego kryzysu nadużyć w Kościele katolickim jest ściśle powiązany z orientacją seksualną duchownych.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane