środa, 17 kwietnia 2019 08:59

„Kolorowe” zasady przyjmowania pacjentów na SOR

 

Od początku kwietnia w gnieźnieńskiej lecznicy funkcjonują nowe zasady przyjmowania pacjentów na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. System ma sprawić, że czas oczekiwania będzie dopasowany do stanu zdrowia pacjenta.

W nowej formule przyjmowani są pacjenci, którzy trafią na SOR w szpitalu przy ul. 3 Maja. Od kilkunastu dni w tej jednostce funkcjonuje system "triage" (także "triaż"), który oznacza w skrócie segregację pacjenta z uwagi na potrzebę zdrowotną i uszeregowanie go w odpowiednim czasie oczekiwania. Zmiany te mają być z korzyścią dla pacjentów, jak i dla personelu SOR.

- Na 243 szpitale powiatowe, które mamy w tej chwili w kraju, kilkanaście triage wprowadziło. To prawda, że to nie rozładowało kolejek, ale byli oni kierowani pod odpowiednią opiekę medyczną w zależności od tego, jaki był ich stan. Do tego należy wspomnieć o "retriażu", a wiec kiedy po godzinie lekarz ma obowiązek sprawdzić, czy każdy nadany kolor każdemu pacjentowi ma ten sam stan, według którego może oczekiwać tyle samo, co wcześniej. Jeśli "retriaż" wskaże iż pacjent wymaga szybszej pomocy medycznej, jego kolor zostanie zmieniony. Jestem przekonana iż "triage" będzie pozytywną zmianą w funkcjonowaniu SOR - przekazała wicestarosta Anna Jung. 

- Próbujemy tak wpleść system triage do naszego systemu, aby ona była jak najskuteczniejsza i z jednej strony wyłowiła pacjentów, którzy wymagają nagłej opieki medycznej, a z drugiej rozładowała to napięcie, które towarzyszy oczekiwaniu - przekazał Mateusz Hen, p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa.

System triage oznacza, że wprowadzone zostaje 5 grup związanych z określonym maksymalnym czasem oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem, co wizualnie określa się przyporządkowaniem w dokumentacji medycznej każdemu pacjentowi odpowiedniego koloru (kodu):

1. czerwony – pomoc natychmiastowa (bez oczekiwania na lekarza);

2. pomarańczowy – pomoc bardzo pilna (czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 10 minut);

3. żółty – pomoc pilna (czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 60 minut);

4. zielony – pomoc odroczona (czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 4 godz.);

5. niebieski – pacjent odroczony (czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 6 godz.).

Każdy pacjent, który trafi do gnieźnieńskiego szpitala, najpierw uda się do puntu triażowego w holu SOR, gdzie zostaje poddany wstępnym badaniom przez ratownika medycznego. Triażysta podejmuje decyzję czy stan zdrowia danej osoby wymaga przyjęcia na szpitalny oddział ratunkowy, czy też pacjent może trafić do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

- Taki pacjent, który trafia do SOR, od razu jest przyjmowany, na co pozwalają warunki lokalowe w tej chwili. Gabinet jest praktycznie przy poczekalni i pacjent nie oczekuje wielu godzin, bo przyszedł w kolejce np. jako 15. Już teraz, w przeciągu połowy miesiąca, przychodzili pacjenci z naprawdę chorobami przewlekłymi, co się okazywało iż ich stan zdrowia nie był "wyłapany" przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Udało się nam to zrobić w gabinecie triażysty i został ten pacjent zakwalifikowany jako nagła potrzeba zdrowotna i w ciągu 30 minut miał badanie tomografii komputerowej - mówił Mikołaj Ambroziak, ratownik i triażysta na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, który dodał dalej: - Teraz personel SOR nie wychodzi poza drzwi oddziału, nie interesuje się tym, co się dzieje w poczekalni i jaka jest kolejność przyjęć, ale zajmuje się wyłącznie pacjentem. Więcej czasu może właśnie poświęcić na diagnostykę, leczenie i obserwację. Triaż daje nam też poczucie bezpieczeństwa, bo w poczekalni są nie tylko pacjenci, ale także ich rodziny. Wiele razy zdarzały się skargi, że ktoś nie wie, co się dzieje z jego krewnym, a w tej chwili w punkcie triage można uzyskać wszelkie informacje i nie wymaga to "wycieczek" rodziny na oddział, ale wszystkie wiadomości można uzyskać u triażysty. Jak zapewnił Bartosz Śmidowicz, zastępca kierownika SOR, na potrzeby SOR swoją dostępność zapewniło 18 lekarzy. 

Przy tej okazji przypomina się, że na SOR trafiać powinni pacjenci w przypadkach nagłego zachorowania (bez względu na rodzaj schorzenia). Ci, których stan zdrowia na to pozwala, powinni korzystać z opieki lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, np. w przychodniach. Po godzinach ich pracy otwarte są drzwi Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, która również funkcjonuje w szpitalu przy ul. 3 Maja.Na koniec Mateusz Hen przekazał: - Taki apel do pacjentów - SOR nie jest przedłużeniem lekarza rodzinnego, ani ambulatoryjnej opieki jak w przychodniach. Tam się chodzi w nagłych przypadkach. Jeśli pacjenci to zrozumieją i do niego się dostosują, to ten system będzie działał.

23 komentarzy

 • Link do komentarza Zainteresowany piątek, 26 kwietnia 2019 17:36 napisane przez Zainteresowany

  Wielkie Halo ! Zapytajcie p. Mikołaja - ratownika czy to wszystko było już ustalone z poprzednią dyrekcją i miało być wprowadzone po oddaniu nowego SOR po remoncie i doposażeniu na które poprzednia dyrekcja załatwiła 6,5 mln zł ze środków UE ! Nowa - stara ekipa tylko przyszła wdrożyła i spija śmietankę !!! A czym mogą się pochwalić - rządzą w tym szpitalu już 5 M-cy a my dalej nie wiemy co z kontynuacją budowy ? Co z operacjami specjalistycznymi onkologicznymi ktore były świadczone przez chirurgów z Poznania ? Ile nowotworów piersi zostało zoperowanych w ciągu ostatnich 2 miesięcy ? Jakie nowości operacyjne pojawiły się na o. Chirurgicznym od 2 miesięcy w czasie pracy po 15 - bo podobno na oddziale to w porywach pracuje 2-3 chirurgów !

 • Link do komentarza Rudy Rydz piątek, 26 kwietnia 2019 17:29 napisane przez Rudy Rydz

  A ja protestuję ! dlaczego nie ma koloru rudego ? Przecież w naszym powiecie to poważny kolor !

 • Link do komentarza do marrtta środa, 24 kwietnia 2019 13:27 napisane przez do marrtta

  Powiem więcej - co poniektórzy palą ćmiki, chlają wódę, obrastają w tłuszcz ,bo siedzą na tyłkach i nawet spaceru nie zrobia, i tak przez 50 lat, a potem cudów od medycyny oczekują.

 • Link do komentarza marrtta poniedziałek, 22 kwietnia 2019 17:55 napisane przez marrtta

  Co poniektórzy to uważają, że skoro był w szpitalu, to nie ma prawa umrzeć. Moi drodzy, jak ktoś trafia do szpitala, to znaczy ,że jest chory, czasem bardzo cięzko. Zycie to choroba, która kończy się śmiercią. Weźcie to pod uwagę.

 • Link do komentarza Zenon sobota, 20 kwietnia 2019 09:59 napisane przez Zenon

  Ostatnio tak trafił mój dziadek dzień później nie żył, dziękuję za współpracę ...

 • Link do komentarza tatak piątek, 19 kwietnia 2019 13:30 napisane przez tatak

  babak, ten system działał może na papierze a nie w rzeczywistości. Lepiej poprzedników nie przypominaj bo to żenada, obciach i jedno wielkie oszustwo było, począwszy od super sytuacji szpitala finansowej a skończywszy na świetnej kadrze na chirurgii. Powoli wszystkie sprawy na jaw wychodzą, ciekawe, kiedy wkroczą odpowiednie czynniki?

 • Link do komentarza położna czwartek, 18 kwietnia 2019 20:35 napisane przez położna

  poród nie jest stanem zagrożenia zycia i nie idzie na sor , tylko się zglasza na porodówkę. Ludzie nie wydziwiajcie.

 • Link do komentarza babak czwartek, 18 kwietnia 2019 17:42 napisane przez babak

  Przecież ten system w gnieźnieńskim szpitalu działał już na początku zeszłego roku. Nowa dyrekcja chwali się dokonaniami swoich poprzedników?

 • Link do komentarza Natniel czwartek, 18 kwietnia 2019 17:41 napisane przez Natniel

  Ja nie rozumiem. Co roku place ponad 8tys pln skladek zdrowotnych. Do lekarza prawie nie chodze ale jak juz musze to same problemy zeby dostac skierowanie na podstawowe badania czy dostac sie do lekarza. Samemu powinno sie decydowac o swoich pieniadzach. Za 8tys pln to mam z cala rodzina taki pakiet w prywatnej opiece zdrowotnej ze od reki dostaje sie do lekarza kazdej specjalnosci.

 • Link do komentarza :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))) czwartek, 18 kwietnia 2019 17:36 napisane przez :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  do Ania - aż urodzi

 • Link do komentarza Renia czwartek, 18 kwietnia 2019 16:32 napisane przez Renia

  Co z ZHDK którzy będą potrzebować pomocy niepilnej?? Mają czekać 7 godz i są obsłużeni w 1 kolejności jako zasłużeni ratujący życie ????

 • Link do komentarza Ania czwartek, 18 kwietnia 2019 10:57 napisane przez Ania

  Kobieta w ciąży która przyjdzie rodzic ile będzie czekać?

 • Link do komentarza pacjentka czwartek, 18 kwietnia 2019 00:03 napisane przez pacjentka

  Ale to chyba dobrze nie ? jedyny logiczny sposób przy ograniczonych zasobach powstałej z kolan polski no nie? no chyba że posłowie i radni opozycyjni mają jakieś inne propozycje maryjno patriotyczne za pieniądze z OFFe/dziedziczenia emeryturZUS na przykład?

 • Link do komentarza Kama środa, 17 kwietnia 2019 21:44 napisane przez Kama

  No moze cos sie zmieni 1 raz bylam z mezem na sorze 4 h czekaliśmy maz z zakazeniem rany po operacji w szpitalu tamtejszym cieknacy smierdzacy plyn z rany opatrunek przeletywal.po wielu prózbach ktos sie zainteresowal.inni przyjeci szybciej mimo ze ich stan nie wskazywal na cos groznego i wymagajacego opieki z soru.paranoja poprostu .

 • Link do komentarza News środa, 17 kwietnia 2019 20:44 napisane przez News

  Kolor czarny trumna

 • Link do komentarza Kibic środa, 17 kwietnia 2019 16:49 napisane przez Kibic

  Ale to już chyba było :)

 • Link do komentarza super wynalazek środa, 17 kwietnia 2019 16:17 napisane przez super wynalazek

  Przy zbiegu okoliczności że akurat namnoży się tych z jaskrawymi kolorami , to taki z kolorem ciemniejszym może sobie poczekać nawet kilka dni jednym ciągiem

 • Link do komentarza córka środa, 17 kwietnia 2019 15:56 napisane przez córka

  zdarzyło się ,że w kwietniu byłam zmuszona skorzystać z pomocy SOR-u z moim Tatą . Owszem,czekałam 7 godzin,lecz Tato był cały czas pod opieką,zlecono niezbędne badania ,a p. Mikołaj -teraz juz wiem kim jest ten Pan- dwukrotnie poinformował nas tj.rodzinę co się dzieje i dlaczego czekamy . Dopiero gdy wyniki badań -dwukrotne ! Tatę nam "oddano" poinformowano co dalej i do domu :) Nie mam innych doświadczen z SOR i myślę ,że być może trafiłam na początek działąnia nowego .Pozostaje mi podziękować za troskę i opiekę ! Było ok i życzę powodzenia

 • Link do komentarza wiki środa, 17 kwietnia 2019 13:21 napisane przez wiki

  Dobry pomysł!

 • Link do komentarza Marco środa, 17 kwietnia 2019 12:46 napisane przez Marco

  Przy tej okazji przypomina się, że na SOR trafiać powinni pacjenci w przypadkach nagłego zachorowania (bez względu na rodzaj schorzenia). Ci, których stan zdrowia na to pozwala, powinni korzystać z opieki lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, np. w przychodniach Po godzinach ich pracy otwarte są drzwi NOCNEJ i ŚWIĄTECZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ !!! , która również funkcjonuje w szpitalu przy ul. 3 Maja. przekazał- Mateusz Hen ........ Pytanie do pana lekarza. Czy to chodzi o tą panią pielęgniarkę, która dyżuruje w piwnicy w dawnym pomieszczeniu tomografu ? W jakich dokładnie godzinach ona pracuje? Czy może ona w przypadkach trudnych , skomplikowanych i nie oczywistych prosić o pomoc jakiegoś lekarza? Przyjdzie na jej wezwanie ?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane