piątek, 12 kwietnia 2019 18:58

Upamiętnili oficerów pomordowanych na Wschodzie

 
Upamiętnili oficerów pomordowanych na Wschodzie fot. Rafał Wichniewicz

Wspólną modlitwą, a potem apelem pamięci wspomniano kilkanaście tysięcy polskich oficerów, którzy wiosną 1940 roku zostali masowo rozstrzelani na terenie Związku Radzieckiego.

Powiatowe uroczystości, upamiętniające elitę II Rzeczypospolitej, której groby spoczywają na obcej ziemi, rozpoczęły się od mszy świętej, sprawowanej w kościele garnizonowym pod przewodnictwem kapelana wojskowego ks. kpt Maciej Drabik. Po wspólnej modlitwie w intencji pomordowanych, wszyscy udali się w uroczystym przemarszu ulicami centrum do Parku Miejskiego.

Po dotarciu uczestników przed pomnik wspominający policjantów powiatu gnieźnieńskiego zamordowanych w Twerze w 1940 roku, słowo do zgromadzonych wygłosił starosta Piotr Gruszczyński, a następnie odmówiono krótką modlitwę za zmarłych. Następnie ppor. Filip Szczypa odczytał apel pamięci, po którym oddział reprezentacyjny Wojska Polskiego oddał salwę honorową. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów i zniczy pod tablicą, a także odśpiewanie Roty.

7 komentarzy

 • Link do komentarza Gniezno24.com poniedziałek, 15 kwietnia 2019 12:47 napisane przez Gniezno24.com

  janek, twój komentarz zawiera taki stek kłamstw, że nie możemy go opublikować. W wydarzeniu nie brali udziału żadni parlamentarzyści ze wszystkich ugrupowań, za to pojawili się ich przedstawiciele. Poza tym - skąd wiesz, czy ci nie brali udziału w uroczystościach w innych miastach województwa? Są wybrani nie tylko przez mieszkańców Gniezna, ale także Konina, Wrześni itp. Więcej zdrowego rozsądku na przyszłość.

 • Link do komentarza Pan Cogito poniedziałek, 15 kwietnia 2019 07:24 napisane przez Pan Cogito

  Z całym szacunkiem, tutaj się dyskutuje a nie pluje. A wracając do meritum usta pełne patriotyzmu a jak trzeba pokazać wspólnotę zawsze znajdzie się jakaś wymówka. Jeżeli posłowie byli w parlamencie to mogli przysłać dyrektorów swoich biur opłacanych przecież z naszych podatków. Z drugiej strony jak pewien poseł zrywal się z posiedzenia Sejmu żeby pokrzyczec na radzie powiatu to było można. Także wszystko kwestią chęci i przyjęcia priorytetów

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 14 kwietnia 2019 23:46 napisane przez mieszkaniec

  Pan Cogito - to pewnie z tych, co byli ze zniczami zamiast na cmentarzu - pod sadem, a dzisiaj pewnie pozowali do uśmiechniętych zdjęć na jakimś nieokreślonym spędzie na gnieźnieńskim Rynku. Ciekawe, czy to zgromadzenie było zgłoszone odpowiednim władzom, bo jeżeli nie, to było nielegalne i organizatorzy powinni za to odpowiadać.

 • Link do komentarza Informacja niedziela, 14 kwietnia 2019 22:09 napisane przez Informacja

  Pan Cogito - Dolata i Ostrowski byli w sejmie, a Gaweł w senacie. 12 kwietnia były posiedzenia parlamentu. Jeśli masz odrobinę przyzwoitości sprawdź zanim naplujesz.

 • Link do komentarza senior sobota, 13 kwietnia 2019 11:41 napisane przez senior

  Bardzo trafny komentarz. Gdzie są gnieźnieńscy nauczyciele szczególnie od historii i młodzież, której oni uczą? Tak pyskują o tym, że pracują extra ponad obowiązkowe pensum, a na żadnych uroczystościach ich nie ma! Rumienić się powinniście ze wstydu i wasi dyrektorzy także, a strajkować można dopiero wtedy, jak wykażecie się sami patriotyzmem i prawdziwą chęcią przekazywania wiedzy.

 • Link do komentarza Pan Cogito sobota, 13 kwietnia 2019 10:49 napisane przez Pan Cogito

  A gdzie dyzurni partioci z gnieźnienskiej prawicy? Uroczystość patriotyczna na której oddawano hołd dziesiątkom tysięcy szlachetnych Polaków, którzy oddali życie w walce o niepodległy kraj, prawdziwej walce, a nie wypadku lotniczym, na której oddano hołd i zadbano o pamięć polskich oficerów, przypomniano o kwiecie ówczesnego polskiego społeczeństwa i zasadach którymi się kierowali. Zasadach które nierzadko prowadziły do przelewu krwi i oddania tego co najcenniejsze dla Polski, swego życia. Oddajmy zatem cześć i hołd Polakom pomordowanym na Wschodzie. Jednak należy również zadać pytanie dlaczego uroczystości swoją obecnością nie zaszczycili parlamentarzyści PiS Panowie Dolata, Ostrowski, Gaweł (sic! dwóch z nich to historycy z wykształcenia, trzeci podobno z zamiłowania), Pani była Starosta z PiS Tarczyńska, Panie i Panowie Radni PiS w mieście i powiecie Makohoński, Kwapich, Kamiński, Szarzyński, Szalaty, Pani kandydatka na sejmiku Pietrzak-Sikorska tak w wywiadach przed wyborami podkreślająca jedyne słuszne wartości. Można by wymieniać dalej ale nie warto. Smutne to że wielu z ludzi Pisu tworzy i pielęgnuje mit wypadku lotniczego, skądinąd tragicznego, który nigdy nie powinien się zdarzyć, a nie kiedy życie mówi sprawdzam nie potrafi oddać hołdu pomordowanym dziesiątkom tysięcy polskich oficerów. Czy tylko dlatego że uroczystości organizuje druga strona politycznego sporu? Chciałbym być przekonany że się mylę... Otrzymaliście Państwo z prawicy zaproszenie do budowania prawdziwej narodowej wspólnoty opartej na fundamencie pamięci historycznej. Otwartym pozostaje pytanie dlaczego z tego zaproszenia nie skorzystaliscie?

 • Link do komentarza Uczestnik sobota, 13 kwietnia 2019 08:55 napisane przez Uczestnik

  Obowiązkowe delegacje, społeczenstwa gnieźnieńskiego wcale. Troche (strajkujących?) nauczycieli. Tak wygląda patrotyzm, którego nie uczą w polskich szkolach. Przykre.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane