niedziela, 14 kwietnia 2019 21:20

Nauczyciele stworzyli łańcuch światła na Rynku

 
Nauczyciele stworzyli łańcuch światła na Rynku fot. Rafał Wichniewicz

Kilkuset przedstawicieli środowiska oświaty, a także pracownicy szkół oraz uczniowie zgromadzili się w niedzielny wieczór na Rynku, by wspólnie wyrazić protest wobec sytuacji, w której się znajdują.

Przedstawiciele kilkudziesięciu szkół z Gniezna, a także z innych ośrodków m.in. Szczytnik Duchownych, Modliszewka, Żydowa, Trzemeszna, a nawet z Wrześni, pojawiło się na głównym placu miasta na "łańcuchu światła". Wielu z nich przybyło wraz z charakterystycznym logiem strajku lub transparentami, na których wypisano hasła nawiązujące do założeń, jakie stawiają środowiska nauczycielskie.

Po dotarciu wszystkich manifestantów, rozpoczął się wiec, w trakcie którego przemawiali przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, samorządowcy, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie. Wszyscy podkreślali wagę sprawowanego zawodu, wartości jakie on niesie ze sobą, ale i zobowiązania, które przekraczają nierzadko czas pracy i zajmują ich prywatne życie, absorbując dodatkowymi obowiązkami. Przemówienia przerywane były krótkimi piosenkami, a całość zakończyło odśpiewanie piosenki "Przeżyj to sam". 

Zdaniem służb w wiecu wzięło udział około osiemset osób.

95 komentarzy

 • Link do komentarza szperacz czwartek, 05 września 2019 19:08 napisane przez szperacz

  Czy to prawda, ze gnieźnieńskim nauczycielom także zapłacono z ominięciem przepisów prawa za strajk?
  https://niezalezna.pl/286801-trzaskowski-bedzie-mial-klopoty-radna-pis-ujawnia-nauczycielom-zaplacono-za-strajk

 • Link do komentarza wilk piątek, 26 kwietnia 2019 15:42 napisane przez wilk

  Napiszę krótko i zwięźle , same....DZBANY !!!

 • Link do komentarza Kaziu z Rataj środa, 24 kwietnia 2019 19:54 napisane przez Kaziu z Rataj

  W SP 10 podobno strajk co najmniej do 15 mają. Czyli praktycznie można już ogłosić koniec roku szkolnego. Brawo belfry. Cieszycie się? 4 miechy wakacji. A co? Należy się. A dzieci.... No tak. Nie wasze. Nic dobrego wam nie życzę.

 • Link do komentarza absowenci środa, 24 kwietnia 2019 15:36 napisane przez absowenci

  Nauczyciele przegrali w starciu z uczniami. Egzaminy gimnazjalne i z zakresu szkoly podstawowej sie odbyly bez ich łaski. I co? Matura też się odbędzie, a wy, jak niepyszni wracacie do szkół. Jedno jest dobre z tego strajku, że Polacy poznali wasze prawdziwe oblicze, waszą małosć, wasze lekceważenie uczniów, bez których bylibyscie nikim.

 • Link do komentarza KrulJulian piątek, 19 kwietnia 2019 00:14 napisane przez KrulJulian

  No wilk to miszcz intelektu. Homo homini. Acha. to ja. mierny nauczyciel. I co zrobicie z waszymi dziećmi?

 • Link do komentarza Prezes czwartek, 18 kwietnia 2019 23:59 napisane przez Prezes

  Wypoczęci nauczyciele ze świeczkami w dłoniach po ciężkich strajkach w wymiarze dwóch lub trzech godzin dziennie - oto piękny przykład dla zdenerwowanych i zestresowanych uczniów i ich rodziców, którzy zostali pozostawieni sami sobie w obliczu egzaminów. Te strajki pokazały prawdziwe oblicze większości nauczycieli,którzy udowodnili, że dla nich liczy się tylko kasa. Nawoływanie do dalszego strajku przez lokalnych działaczy Platformy Obywatelskiej wcale mnie nie dziwi - podsycają nastroje nauczycieli, a przecież mogli przez lata rządzenia podjąć działania podwyższające wynagrodzenia nauczycieli w Gnieźnie, a nie zrobili tego. Szacunek dla dyrektorów szkół podstawowych i ludzi zasiadających w komisjach egzaminacyjnych, dzięki którym odbyły się egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów. Mam nadzieję, że podobnie będzie w przypadku egzaminów maturalnych.

 • Link do komentarza Pracownik czwartek, 18 kwietnia 2019 21:21 napisane przez Pracownik

  Do pedagog akademicki. Wiesz ilu ludzi po studiach siedzi na kasie ? Co do podnoszenia kwalifikacji to żaden nauczyciel nie potrafi się odnaleźć na rynku pracy. Praca 40 godz. każdego przerasta. Co do pogłębiania wiedzy. Czy geografia, historia itp. Zmieniają się co roku jak ustawy i rozporządzenia ? Zadaj sobie trochę trudu i zobacz ile zarabiają Urzędnicy w tym mieście. Może wtedy pojmiesz o czym piszą inni.

 • Link do komentarza też nauczyciel, ale nie strajkujący czwartek, 18 kwietnia 2019 18:26 napisane przez też nauczyciel, ale nie strajkujący

  Budasz stanął po określonej stronie politycznej. To skandal, ze nie potrafi wziąć w obronę dzieci swoich wyborców. No, ale czego się można było po nim spodziewać?

 • Link do komentarza wilk czwartek, 18 kwietnia 2019 13:00 napisane przez wilk

  Hipokryzja prezydenta sięga granic !!!! Przecież to SAMORZĄD płaci belfrom ,czyli strajkują przeciw tym,kogo sami wybrali ,lemingi !!!!

 • Link do komentarza Rodzic do Pedagog szkolny. czwartek, 18 kwietnia 2019 12:24 napisane przez Rodzic do Pedagog szkolny.

  Widzę ze nie jest Pan zorientowany co robi sprzedawca oprocz pikania na kasie i liczenia kasy. Sprzedawca poza pikaniem musi wykonac dodatkowe prace rozladowac ulozyc towar na polce robic inwenture itd. Mozna by duzo pisac. Przechodzi szkolenia musi byc na bierzaco co sprzedaje. A Pan co odbebni regulki przez 3 godziny i do domu . Co do wyksztalcenia to co wiem ze wiele osob ma wyzsze wyksztalce i pracuje na kasie. A nauczyciele to co jakas elita.!!!!!! Jak taka elita uczy to szok tylko kasa dla nich wazna.

 • Link do komentarza rodzice środa, 17 kwietnia 2019 15:37 napisane przez rodzice

  Prezydencie dodaj pan otuchy nam rodzicom też zatrudnionym jak pan w UM i powiedz pan co dalej z dziećmi czy będą nadrabiały materiał i jak z maturami bo my naprawdę u pana niewiele zarabiamy i nie bardzo nas stać na korepetycje u nauczycieli

 • Link do komentarza Pedagog akademicki środa, 17 kwietnia 2019 14:32 napisane przez Pedagog akademicki

  Do Rodzic. Jakby ci co tak niby ciężko pracują na tych kasach w marketach zobaczyli co to za trudne zadanie uczenie dzieci. Siedzi sobie taki jeden z drugim na kasie i pika tymi kodami. Kasuje pieniążki i cała robota. Żeby podjąć taką pracę nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji. Co innego nauczyciel. Musi mieć studia, dokształcać się. Sklepowa od pikania kasą nie musi nic umieć. Siedzi i pika. Bierze za to też dobrą kasę.

 • Link do komentarza tatuś środa, 17 kwietnia 2019 07:13 napisane przez tatuś

  Może bym ich popierał gdyby nie to że swego czasu takiemu jednemu sporo zapłaciłem za korepetycje dla mojego dziecka i jakoś tak paragonu nie otrzymałem, czyli chyba podatku nie odprowadził. No i dlaczego w szkole na lekcjach mojego dziecka nie uczą tak żeby nie trzeba było płacić za korepetycje ?

 • Link do komentarza wilk środa, 17 kwietnia 2019 02:30 napisane przez wilk

  Strajkujący powinni być natychmiast wyrzuceni na zasiłek dla bezrobotnych,bez prawa wykonywania zawodu !!! Potrzeba pracowników w wielu firmach,marketach,fabrykach,przedstawicielstwie ! Tylko tam wszędzie trzeba zasuwać ponad 40 godzin tygodniowo i TYLKO 26 dni urlopowych i TYLKO należy się wg kodeksu 15 minut przerwy ,jak w XIX wieku !!!!!!

 • Link do komentarza Tymon wtorek, 16 kwietnia 2019 22:41 napisane przez Tymon

  Przecież nauczyciele są tak tępi, że nie rozumieją, iż Broniarzowi tak naprawdę wcale nie chodzi o poprawę ich warunków finansowych, a tylko cała akcja jest kolejnym elementem wymierzonym przeciw temu rządowi. To kolejna grupa społeczna dająca sobą sterować i manipulować w celu osiągnięcia korzyści politycznych przez zdeklarowanych wrogów Polski. Społeczeństwo polskie przynajmniej ma okazję zobaczyć, kim są nauczyciele i wychowawcy szkolni ich dzieci. Zgroza!!!

 • Link do komentarza wyborca wtorek, 16 kwietnia 2019 19:28 napisane przez wyborca

  Ludzie, dopiero otworzyły się wam oczy? Czego wyście się spodziewali po Budaszu i Gruszczyńskim?

 • Link do komentarza Rodzic wtorek, 16 kwietnia 2019 18:37 napisane przez Rodzic

  Od samego poczatku strajku nie podoba mi sie szantażowanie dziecmi dla checi zysku i zaspokojenia wlasnych potrzeb zyciowych . inteligentna osoba nie wyzywa innych od glupkow jak Pan pedagog. Niech usiadzie na 8 godzin w markecie na kasie to glupota wyleci mu z glowy. Jego iloraz inteligecji tego nie wytrzyma. Szanuje nauczycieli ktorzy maja dobroc dziecka nad pieniadze. Wiadomo ze sa to zagrywki polityczne wspplczuje tylko dzieciom i rodzicom ze musza w tym uczestniczyc.

 • Link do komentarza Na szczęście nie uczeń wtorek, 16 kwietnia 2019 18:35 napisane przez Na szczęście nie uczeń

  Przewodniczący Rady Gminy obecny na proteście i tak ochoczo strajkujący zarobił w 2017 roku 64695,30 zł. To daje 5391,25 miesięcznie. Panie Mariuszu rozumiem, że chce Pan zarabiać więcej, ale proszę nie mówić, że walczycie o lepszą edukację. Przecież nie podniesliscie żadnych innych postulatów, jak tylko płacowe. Wracając do Pana pensji, wielu chciałoby zarabiać ponad 5 tysięcy miesięcznie, za około 80 godzin, a są równie dobrze wykształceni.

 • Link do komentarza żenada wtorek, 16 kwietnia 2019 16:06 napisane przez żenada

  Kiedy Budasz wystąpi z przemówieniem przed swoimi urzędnikami i podkreśli wagę sprawowanego zawodu, wartości jakie on niesie, oraz przedstawi program dotyczący podwyższania "starym" najniższych pensji do poziomu pensji nowych i tym takich wiadomo o kogo chodzi

 • Link do komentarza wilk wtorek, 16 kwietnia 2019 12:38 napisane przez wilk

  Parafrazując słowami dziadka Piłsudskiego powiem tak....KURY SZCZAĆ WAM PROWADZAĆ,a nie uczyć w szkole..........Pierwsza Stolica Lemingów !!! I tyle w temacie !!!

startpoprz.12345nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane