piątek, 19 kwietnia 2019 10:47

Co z ocenami maturzystów? „Wierzę, że nauczyciele nie skrzywdzą uczniów”

 
Co z ocenami maturzystów? „Wierzę, że nauczyciele nie skrzywdzą uczniów” archiwum redakcji

Trwający już drugi tydzień strajk nauczycieli wydaje się nie przygasać, choć jedna z placówek powiatowych zawiesiła akcję. Powiat odniósł się do aktualnej sytuacji.

Przedstawiciele Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego poinformowali o aktualnej sytuacji w placówkach, w której od 8 kwietnia wciąż trwa strajk. Uczestniczy w nim ponad 80% nauczycieli, a sytuacja - w odzwierciedleniu w całym kraju - wydaje się być patowa. Tymczasem zbliżają się egzaminy maturalne i nauczycielom zostało tylko kilka dni na wystawienie ocen uczniom - inaczej nie będą oni mogli do nich przystąpić.

- Widzimy bardzo ostry podział, jaki zaczyna się tworzyć pomiędzy nauczycielami a rodzicami. To wynika z sondaży, jakie są nam przedstawiane i chciałbym powiedzieć ze swojej strony, że dzisiaj nauczyciele walczą o poziom polskiego szkolnictwa i walczą w interesie rodziców. Chodzi o to, by poprzez określone wynagrodzenie, pozyskiwać do tego zawodu lepszych nauczycieli. Niestety, jeśli pójdziemy w tym kierunku, jaki dziś obserwujemy od paru lat, to dojdzie do precedensu, który dostrzegamy w powiecie gnieźnieńskim, a o którym nikt nie mówi. Dziś ze świeczką możemy znaleźć dobrych nauczycieli, jeśli chodzi o przedmioty zawodowe. Nauczyciele nie są zainteresowani, żeby pracować w szkole, ponieważ więcej pieniędzy dostaną w branży prywatnej. Dzisiaj wszystkie placówki związane ze szkolnictwem zawodowym od dłuższego czasu zgłaszają nam pewne sygnały, że zaczynamy mieć poważny problem z dobrymi nauczycielami i oby to nie dotknęło tych jednostek, gdzie prowadzone są zajęcia z przedmiotów ogólnych - historia, matematyka itd. - mówił starosta Piotr Gruszczyński, wskazując iż nauczyciele walczą o rozwiązania systemowe, które mają wpłynąć na poziom szkolnictwa, określając obecną retorykę rządu jako "partyjną". Na koniec zwrócił się: - Drodzy rodzice, zrozumcie nauczycieli, oni walczą o wasze dzieci. Każdy dzień nieprzeprowadzonych zajęć obraca się przeciwko waszym dzieciom i my to dostrzegamy, dlatego będziemy stać po stronie tej grupy ludzi. Do tego apelu dołączyła też wicestarosta Anna Jung, mówiąc o wyrozumiałości i cierpliwości, którą powinni się wykazać rodzice.

Za kilkanaście dni rozpoczynają się matury, a uczniowie ostatnich klas średnich, zanim przystąpią do egzaminów, powinni mieć do piątku 26 kwietnia wystawione oceny. - Dyrektorzy placówek podległych powiatowi podlegli w tym tygodniu próby zwołania rad klasyfikacyjnych. Ze względu na strajk te rady się nie odbyły - przekazał Łukasz Kaszyński, p.o. dyrektora Wydziału Edukacji, dodając następnie: - Mamy jeszcze czas. Do 26 kwietnia jest czas na zwołanie rady i sklasyfikowanie uczniów klas maturalnych i co daje furtkę, by uczniowie przystąpili do matury. Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami i cały wydział monituje tę sytuację. Jako dyrektor i nauczyciel jestem człowiekiem dużej wiary i myślę, co też wynika z rozmów, że nauczyciele nie skrzywdzą uczniów - mówił. Jak wspomniano, w miniony czwartek strajk został zawieszony w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii, gdzie decyzją nauczycieli odbyła się rada pedagogiczna tej placówki, w trakcie której zatwierdzono arkusz organizacyjny na 2019/2020 rok. 

Rozmowy pomiędzy przedstawicielami strajkujących a rządem, mają się odbyć za tydzień 26 kwietnia. Do tego czasu należy się spodziewać iż większość placówek podtrzyma wolę strajku, a to oznacza kolejne dni bez nauki. Na tę chwilę nie wiadomo także, czy stracone dni trzeba będzie odrobić w wakacje.

40 komentarzy

 • Link do komentarza Prezes czwartek, 25 kwietnia 2019 22:49 napisane przez Prezes

  Według ZNP i FZZ strajk zostaje zawieszony do 2 września, bo przecież zbliżają się majówki i wakacje, a przecież w wakacje strajkować nie można. .Czekam teraz na na przekazanie pieniędzy na podwyżki dla pracowników niepedagogicznych przez Budasza i Gruszczyńskiego tak bardzo zatroskanych o losy oświaty gnieźnieńskiej w mieście i powiecie. Nauczyciele pieniądze dostaną dzięki porozumieniu MEN z Solidarnością nauczycielską, chyba, że ich nie przyjmą i będą czekać na cuda od Broniarza. Najgorzej na tym wyszli uczniowie i ich rodzice, ale przecież nimi kasta nauczycielska się nie przejmuje.

 • Link do komentarza Stanisław środa, 24 kwietnia 2019 14:01 napisane przez Stanisław

  Piotr Gruszczyński- w wielu szkołach uczniami są dzieci z opiniami, orzeczeniami, mają indywidualne nauczanie lub uczą się w klasach integracyjnych. Co my rodzice mamy powiedzieć dzieciom????????????????? Co, że nie mają zajęć bo ich nauczyciel strajkuje, domaga się wyższych zarobków. Cały zarząd powiatu, jako organ prowadzący i tolerujący takie zachowania powinien zostać odwołany. Gra niepełnosprawnymi dziećmi jest ...........................!!!!!!!!!!!!!!!To dopiero początek, czas pokarze ile będzie pozwów sądowych.

 • Link do komentarza mieszkaniec powiatu środa, 24 kwietnia 2019 13:26 napisane przez mieszkaniec powiatu

  Jak nauczyciele potrafią manipulowac, wystarczy zobaczyc jak kilkoro uczniów z Zespołu Szkoł Ekonomiczno-Odziezowych w Gnieźnie ( w tym jeden syn nauczycielki), ktorzy w TVN24 popierali strajk. Pytanie: co robił tam Banicki?
  Ten strajk uderza w nasze dzieci. Nauczyciele, żądają podwyżki jednocześnie comiesięcznie utrzymując Broniarza i spółkę.
  Państwo Polskie z urzędu powinno wytoczyc procesy nieodpowiedzialnym nauczycielom, którzy szantazują Rodziców, Uczniów i władze. Tylko ogromne kary i pozbawienie mozliwości wykonywania zawodu nauczy tych leni szacunku do pracy. O ile dobrze pamietam ostatni raz niemieccy naziści brali warszawskie dzieci na żywe tarcze i zasłaniali sie nimi.

 • Link do komentarza Jan Nowak środa, 24 kwietnia 2019 12:21 napisane przez Jan Nowak

  Szanowni nauczyciele, czy zastanowiliście się nad konsekwencjami waszego strajku? To już 3 tydzień, za chwilę miesiąc. Kiedy dzieci to będą nadrabiać? Rok szkolny będzie trwał w lipcu? Co z urlopami rodziców, wykupionymi wczasami? Pokryjecie straty za odwołane wyjazdy? Szkoła jest przygotowana na pozwy od rodziców?

 • Link do komentarza Tutejszy środa, 24 kwietnia 2019 11:48 napisane przez Tutejszy

  Proponuję zorganizować ogólnopolską akcję zbierania podpisów, o pozbawienie nauczycieli prawa do strajku! Jak się okazało, w tym "szacownym" gronie, nie ma zbyt wielu takich, którzy pojmują kim są i po co zajmują swoje stanowiska. Pomimo swoich przywilejów i dużo wyższych zarobków, niż podają, są w stanie zrobić wszystko, dla kasy. Jaki dają przykład swoim uczniom? Taki, że nie warto "być", liczy się tylko "mieć". Dlaczego nie chcą okazać swoich Pitów? Bo w nich jest prawda, o ich zarobkach. Fakt, że zdecydowana większość uczniów, musi korzystać z korepetycji, świadczy zaś, o efektach ich nauczania. Można uznać to, za sabotowanie pracy, w ten sposób przysparzanie sobie korzyści z korepetycji.

 • Link do komentarza jużsązaległości środa, 24 kwietnia 2019 09:48 napisane przez jużsązaległości

  To ma być argument? Że uczniowie popierają strajk? Jak jesteśmy od ocen swych nauczycieli uzależnieni to nie odważymy się mówić inaczej. A co niektórzy po prostu się cieszą z wolnego. Niestety nie zdają sobie sprawy, że to się potem odbije na ich wiedzy i egzaminach. Czas wielki pokazać ile procent uczniów płaci za korepetycje i na tej podstawie ocenić kto z naszych nauczycieli zasługuje na podwyżkę. Mamy wśród nich prawdziwych idoli ale też i takich co odbębniają swoje godziny pensum i tyle a sprawdziany potrafią oceniać kilka tygodni.

 • Link do komentarza Rodzic kierowca zawodowy wtorek, 23 kwietnia 2019 21:40 napisane przez Rodzic kierowca zawodowy

  Witam. Po 30 latach pracy na stanowisku kierowcy autobusu w panstwowym przedsiebiorstwie pensja kierowcy wynosi tyle co poczatkujacego nauczyciela w tez panstwowej instytucji. Roznica miedzy nami polega na tym ze ja lubie swoja prace, lubie wkurzajacych pasazerow ciagle narzekania na spoznienia zatloczone autobusy itd. Dzieci jezdzace do szkol ich hałas w autobusie.Lubie swoja prace po 9-10 godzin dziennie od 4 rano pobudka o 3. Swoja prace miesieczna po 170 - 180 godzin. Prace w swieta soboty itd. Nie narzekam jak i wiekszosc kierowcow. A wy nauczyciele piszecie ze wam ciezko duzo pracy przemeczenie ze chetnie byscie sie zamienili . Bo nie wierze wam i wstyd mi za was. Nie oczekujcie teraz wyrozumialosci od rodzicow. Co roku macie podwyzki dodatki duzo wolnego. My kierowcy od wielu lat nie mielismy podwyzek nie narzekamy. A moze inne zawody przystapia do strajku i uprzykrza zycie nauczycielom. Zobacza jak to fajnie.

 • Link do komentarza pela wtorek, 23 kwietnia 2019 19:02 napisane przez pela

  dla mnie nauczyciele to nic nie warci karierowicze, niestety po tym uporze w jakim tkwią w tym strajku, nawet nie ma z ich strony cienia skruchy względem uczniów, te resztki autorytetu, który może nawet u najlepszych jeszcze gdzieś był - nawet tego nie ma!
  teraz czytam i nie wiem czy śmiać się czy płakać, podobno mają zawiesić strajk na czas wakacji! Tyle są warci te autorytety nauczycielskie, a dalej jeszcze jedna ciekawostka: na jednej ze stron szkolnych w naszym wielkopolskim województwie jest apel o nie przynoszenie wypieków dla nauczycieli do szkoły kiedy strajkują bo nie są w stanie tego zjeść, ale tym samy dziękują za wsparcie! dlatego niestety nawet mi nie żal maturzystów tegorocznych z publicznych szkół, bo po prostu sami rozpieszczacie waszych wspaniałych pedagogów tym pseudowsparciem! nie chcecie matur, popieracie nauczycieli, jeszcze do tego takie władze wybraliście, które im za brak świadczenia pracy chcą wypłatę dać, to macie za swoje! Rok w plecy, powtarzajcie rok i już!

 • Link do komentarza Wojtek wtorek, 23 kwietnia 2019 15:57 napisane przez Wojtek

  Czytając wszystkie komentarze wiem jedno: rząd uzyskał to co chciał: napuścił jednych na drugich. Tak się rządzi despostycznie, tryzmając za mordę, popuszczając cugle by potem je ściskać na szyi. Jeśli myślicie, że macie wolność to się grubo mylicie! To co jest, to zorganizowany aparat przemocy nad społeczeństwem. To co robią z nauczycielami, za chwilę zrobią z wami. To tylko kwestia czasu

 • Link do komentarza Czesio wtorek, 23 kwietnia 2019 15:44 napisane przez Czesio

  Korpo sąd, korpo medyk, korpo nauczyciel.
  I to wszystko za pieniadze podatnika.
  Zważ tu człeku ile wkładasz do budżetu, a ile w zamian otrzymujesz!
  Nauczyciel jako wolny zawód bez karty nauczyciela i z 40-godzinnym tygodniem pracy oraz wiarygodne komisje weryfikacyjne do zachowania państwowych standardów edukacji. Bowiem pani, która uczy za pensję rozdaje uczniom 6-tki za słowo "Hello", natomiast uczciwie ofiaruje wiedzę za tzw. korpki z czego i swój domek z autkiem może wnet postawić.

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 23 kwietnia 2019 15:43 napisane przez urzędas

  To jest skandal na rozwalanie państwa i samorządów. Okazuje się, że za siedzenie nauczycieli w domu dostana pieniądze z kas zadłużonych samorządów. nie ma na zalepianie dziur w mieście nie ma na podstawowe potrzeby, ale kasa na złość rządowi dla nauczycieli popłynie wartkim strumieniem z naszych lokalnych podatków.
  https://fakty.interia.pl/polska/news-prezydenci-miast-deklaruja-nauczyciele-dostana-pieniadze-za-,nId,2953126

 • Link do komentarza Rychu wtorek, 23 kwietnia 2019 13:38 napisane przez Rychu

  DO były radny - Marek ZYGMUNT w 100 % popieram PANA komentarz, ta osoba powinna być rozliczona ze swojej działalności społecznej jak i zawodowej !!! Dosyć obłudy, zakłamania i kombinowania.

 • Link do komentarza rodzice wtorek, 23 kwietnia 2019 13:19 napisane przez rodzice

  Że strajk jest polityczny, to wie nawet średnio inteligentne dziecko szkoły podstawowej. A z wielu nauczycieli wylazły demony. Obnażyli sie i swój intelekt do cna! Nareszcie rodzice dowiedzieli sie, w jakie łapy trafiają ich dzieci! Winni sa równiez ci dobrzy nauczyciele i ci, co nie chcą strajkowac, a zostali zmanipulowani lub poddali sie presji. Oswiata potrzebuje radykalnych zmian, no i egzorcystow.

 • Link do komentarza i tyle wtorek, 23 kwietnia 2019 09:46 napisane przez i tyle

  Panie Gruszczyński a ja mam inną teorię na temat braku nauczycieli zawodu. W 1999 roku przeprowadzono reformę systemu oświaty która między innymi spowodowała marginalizację szkolnictwa zawodowego .

 • Link do komentarza u wtorek, 23 kwietnia 2019 09:21 napisane przez u

  wilku tylko że jest podział na dobrze zarabiających i słabo zarabiających przy czym ci pierwsi nie mają powodów do strajku a ci drudzy nie zrobią tego ze strachu, trzeba uważać z kim i o czym się rozmawia itd.

 • Link do komentarza emil wtorek, 23 kwietnia 2019 09:02 napisane przez emil

  O ich obłudzie może nawet świadczyć fakt że te ich związki kombinują zwieszenie strajku na okres letnich wakacji by powrócić do strajku we wrześniu ? Czyli co ? że już się zmęczyli strajkiem i muszą wypocząć , czy jednak mają tyle kasy że im starczy na wakacyjne podróże, robią to dla swojego dobra bo przecież dzieciaki i tak mają okres wakacyjny ? Tego to już nie da się nawet komentować. Może starostwo też sobie zrobi przerwę wakacyjną dwumiesięczną na znak poparcia i solidaryzowania ?

 • Link do komentarza Basia wtorek, 23 kwietnia 2019 00:28 napisane przez Basia

  WszyscyvRodzice a przede wszystkim matuirzystow winni zadzialac
  A na koniec roku żadnego kwiatka zadnego !!!!!!!
  Ukłony do "łami strajkowiczow"

 • Link do komentarza były radny - Marek ZYGMUNT poniedziałek, 22 kwietnia 2019 21:19 napisane przez były radny - Marek ZYGMUNT

  Wszyscy tylko piszą, nauczyciele to, nauczyciele tamto. A przecież strajkują wszyscy pracownicy szkół . Także woźni , sprzątaczki, sekretarki, kucharki, księgowe itd. Czyli cała "cywilna " obsługa szkół. Oni też chcą podwyżki swoich niskich płac. I dlaczego nikt nie pisze o ich "marzeniach płacowych". Dlaczego ich się zupełnie w tym całym problemie płacowym w kraju pomija? Czyżby dlatego, że ich zarobki jako.. personelu pomocniczego szkół, całkowicie zależą już nie od pani Minister z Warszawy, a wyłącznie od Pana P rezydenta Miasta Gniezna pana Tomasza Budasza i "jego drużyny", czyli Rady Miasta Gniezna? Tak pisze, zależą od Rady Miasta Gniezna. Bo, by podwyżki płac dla personelu pomocniczego szkół mogły nastąpić, to Rada Miasta Gniezna musi najpierw tak zmienić zapisy w tegorocznym Budżecie Miasta, by było z czego takie podwyżki im wypłacić. A co robi KOMISJA OŚWIATY RADY MIASTA w tym temacie? Chowa głowę w piasek. Albo inaczej . Po prostu "ŚPI" . W ogóle nie dostrzega tego , że może cokolwiek, a właściwie wszystko, w tym względzie zrobić !! Komisja oświaty Rady Miasta Gniezna pod przewodnictwem przewodniczącego pana Banickiego uważa , że ten strajk to...... nie ich problem !!!! . Pan Banicki-( nauczyciel w jednej ze szkół) uważa, że strajk w szkołach to wyłącznie sprawa.... Rządu w Warszawie. A to nie jest prawda !! Bo na wypłaty dla pracowników personelu pomocniczego w szkołach w 100 % daje .. Gmina lub Miasto na terenie którego, szkoła się znajduje. A na pytanie jednego z mieszkańców miasta Gniezna na ostatnim posiedzeniu w/w komisji : Dlaczego komisja nic nie robi , w celu podwyższenia płac pracowników pomocniczych szkół. Pan przewodniczący komisji oświaty Pan Banicki odpowiedział, że : "pracownicy pomocniczy szkół dostali już podwyżkę w.... roku ubiegłym". Wobec takiej butnej odpowiedzi przewodniczącego komisji oświaty RMG i jednocześnie nauczyciela Pana Banickiego, ja się pytam . A nauczyciele, to żadnej podwyżki płać w roku ubiegłym, nie otrzymali ? Jak nazwać Takie postępowanie tego Pana Radnego. Gdzie jest moralność tego Pana jako, pasto.... i gdzie jest jego solidarność z personelem pomocniczym szkół gnieźnieńskich? Na te wyżej postawione pytania, odpowiedzcie sobie Gnieźnianie sami !! I tak jeszcze na sam koniec. Czy, jak by Rada Miasta podniosła te najniższe płace pracownikom pomocniczym szkół w Gnieźnie, to partia PIS , zawstydzona postępowaniem Radnych z Gniezna, czy też z innych miast Polski, nie podjęłaby szybciej decyzji, o podwyższeniu pensji naszym nauczycielom ?

 • Link do komentarza Tomek poniedziałek, 22 kwietnia 2019 17:18 napisane przez Tomek

  Każdy ma swoje racje i powody by się wybielić.
  Bardzo dobrze ,że trwa strajk w szkołach bo jest okazja zobaczyć i odczuć na własnej skórze jak to wygląda ze strony osoby zainteresowanej czyt. rodzica.
  Sam jestem rodzicem i nauczycielem ale nie oceniam innych profesji ile mogę tam zyskać. Ciekawe, że nikt nie denerwował się strajkiem policjantów, lekarzy, pielęgniarek i innych zawodów, atu nagle takie podniecenie.
  Mamy możliwość zajęcia się naszymi ,, milusińskimi" to ,,poczujmy " jak to wygląda od ,, kuchni"
  Pewnie, że najlepiej jeżeli nauczyciele strajkowali w niedzielę i święta.
  Pozdrawiam i zapraszam do szkoły na miejsce strajkujących nauczycieli.

 • Link do komentarza Wkurzony rodzic poniedziałek, 22 kwietnia 2019 16:56 napisane przez Wkurzony rodzic

  Teraz my rodzice dzieci powinnismy zadac odszkodowania od nauczycieli za branie przez nas opieki urlopu itd. Panie Gruszczynski i Kaszynski jak smiecie i to publicznie popierac strajk nauczycieli. Jakie dobro dzieci czy rodzica. Niech Panowie siebie nagraja na tasme i to sobie puszcza z milion razy skoro w to wierzycie. My rodzice nie wierzymy w dwulicowosc waszych wypowiedzi. I wy rzadzicie kolebka polskosci. Wstyd PO.......cy. A jak wy wierzący ogarniecie program nauczania ktory jest w szkole. Jak to nasze dzieci maja przyswoic. Strajk trzy tygodnie i dzieci bez nauki. Ktos z wasvwierzacych nad tym pomyslal. Tylko nieymyslajcie czasem ze w wakacje do szkol i przedszkoli. Ja moich dzieci na pewno nie puszcze do szkoly a nauczyciele to nawet kwiatka nie dostana.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane