środa, 24 kwietnia 2019 16:20

Burzą tablicę upamiętniającą wkroczenie Armii Czerwonej

 
Burzą tablicę upamiętniającą wkroczenie Armii Czerwonej fot. Rafał Wichniewicz

W środowe popołudnie rozpoczęły się prace rozbiórkowe tablicy, znajdującej się na ul. Witkowskiej, która wspominała zajęcie Gniezna przez czerwonoarmistów w styczniu 1945 roku.

Ostatni publiczny symbol, który w swojej treści nawiązywał do minionego systemu, dosłownie legł w gruzach. Wszystko zgodnie z treścią tzw. ustawy dekomunizacyjnej, na mocy której niedawno zmieniono m.in. nazwę ul. Pstrowskiego na ul. Okulickiego oraz Placu 21 Stycznia na Plac Józefa Piłsudskiego. Przypomnijmy iż dokonał tego Wojewoda Wielkopolski, gdyż radni miejscy poprzedniej kadencji nie podjęli w ogóle tego tematu mimo odpowiednio długiego czasu, jaki im dał ustawodawca.

Ostatnim elementem, który zgodnie z ustawą oraz opinią Instytutu Pamięci Narodowej powinien zniknąć z przestrzeni publicznej, była tablica upamiętniająca wkroczenie żołnierzy Armii Czerwonej, ulokowana na wjeździe w ul. Witkowską od strony miasta. Miejsce pamięci ustanowiono jeszcze w okresie PRL-u, a ulokowano je przy krawędzi chodnika, na terenie istniejącego tu wówczas zakładu stolarki budowlanej. Dziś w tym miejscu znajduje się Galeria Piastova.

W ostatnich latach tablica była wielokrotnie elementem sporów światopoglądowych, a także celem wandali, którzy ją kilkukrotnie uszkodzili. Teraz jej prawowity właściciel, tj. zarządca terenu, na którym znajduje się centrum handlowe, został zobligowany, by zgodnie z przepisami usunąć tablicę.

Rozbiórka obelisku za pomocą młota pneumatycznego rozpoczęła się w środowe popołudnie 24 kwietnia. Jak udało się nam dowiedzieć, trwają starania, by nie uszkodzić tablicy z samą treścią, która zostanie odcięta i przekazana właścicielowi. Pozostały gruz ma trafić na składowisko.

35 komentarzy

 • Link do komentarza wilk środa, 01 maja 2019 15:44 napisane przez wilk

  kocik, polon i inni--kogo chcecie czcić ??? Zwykłych bandytów,którzy przy oswobodzeniu Gniezna,zabili co najmniej 26 osób cywilnych,niewinnych Gnieźnian,a dwa dni później z premedytacją strzelali do 1000 letniej Katedry,aby ją podpalić !!!! To są wyzwoliciele ????? Oni grabili nawet oswobodzony obóz w Auschwitz,szukając złotych zębów,gwałcąc przy tym również niektóre więźniarki,które przeżyły !!!! To wyzwoliciele???

 • Link do komentarza Olo wtorek, 30 kwietnia 2019 18:50 napisane przez Olo

  Kocik23, tacy jak ty lataja z donosami do Brukseli!

 • Link do komentarza Obserwator poniedziałek, 29 kwietnia 2019 21:26 napisane przez Obserwator

  Panie Kocik23 My chrześcijanie z I Stolicy domagamy się przede wszystkim prawdy, która wyzwala. Mówimy o Armii Czerwonej i jej "zasługach" w wyzwalaniu Gniezna. Żolnierze znależli swój wieczny spoczynaek na cmentarzu. I nikt nie neguje prawdy, że zginęli m.in. w boju. Nikt również nie zakłóca ich spoczynku. Lecz Armia Czerwona miała określony cel i polityczne założenia. Ich symbolem jest w Gnieźnie zniszczenie Katedry, jej ostrzelanie z premedytacją pociskami zapalającymi. Jaki wyzwoliciel niszczy największe dobra materialne wyswabadzanych, nie mówiąc o cierpieniach niewinnych ludzi. Ta tablica przeczyła prawdzie, podobnie jak do niedawna w Gnieźnie niektórzy twierdzili, że Katyń to Niemcy i spalenie Katedry to też Niemcy, bo bronili się zaciekle na jej wieży - choć klucze do Katedry były zdeponowane w magistracie.

 • Link do komentarza emeryt poniedziałek, 29 kwietnia 2019 20:04 napisane przez emeryt

  @Kocik23- wstyd, ze Gnieznu trafili się tacy komentatorzy, jak ty. Chcesz czcic najeźdźców i zaborcow, to zapalaj im codziennie lampki na grobach i czcij ich w miejscu pochówku a nie każ nam ogladac tablice z fałszywą informacją o rzekomym "wyzwoleniu". Zlodzieje ktorzy wywiezlli z Polski ocalaly majatek, ktorzy grabili nasze mienie,ktorzy spalili nam katedre, ktorzy gwalcili nasze Polki, ktorzy ciemiezyli naszą ojczyzne pół wieku. Nie chcemy ich nawet wspominać, chcemy wymazac to ZŁO z naszej pamieci!

 • Link do komentarza Kocik23 niedziela, 28 kwietnia 2019 23:04 napisane przez Kocik23

  Trzeba robic miejsca na pomniki i tablice pamiatkowe dla Kaczynskiego!!

 • Link do komentarza Kocik23 niedziela, 28 kwietnia 2019 23:00 napisane przez Kocik23

  Szkoda zadawac tych pytan!! Ludzie sa rzadni"krwi"!! Uchodzca,Ukrainiec,Ruski,Zyd,Czarnoskory,Innowierca i.t.p.!! Nie wazne!! Byle sie nakrecac!!! Bo My Chrzescijanie z I Stolicy Polski mamy prawo do osadow!!Zenada!!! Panie Ptaszek Jarek Rece opadaja!! Wstydze sie za moich wspolbraci!!

 • Link do komentarza a1rh- czwartek, 25 kwietnia 2019 21:42 napisane przez a1rh-

  Tym wszystkim, którzy na tym forum tak płaczą nad resztkami tej tablicy pragnę przypomnieć, iż była ona dowodem serwilizmu ówczesnych władz Gniezna w stosunku do "wielkiego radzieckiego brata". Posadowiono ją przy ul. Witkowskiej, która w 1953 r. straciła na długie lata swą historyczną nazwę na rzecz ul. Armii Czerwonej. Mniej znających historię miasta chcę uświadomić, że to przy tej ulicy mieściła się siedziba NKWD - organizacji "przestrzegającej prawa człowieka, szerzącej demokrację i praworządność". Mało tego, bo ta ulica prowadziła pośrednio na Tajwan, do miejsca stacjonowania (koszar) jednostek wojskowych "wielkiego czerwonego brata", które zapewniały, by szerzonej przez NKWD demokracji podporządkowali się wszyscy gnieźnianie. Może zatem zanim AVALON zacznie dziękować Rosjanom za to, że jest uzmysłowi sobie, iż przybyli oni tutaj nie z miłości do Polaków, lecz szli przez Polskę, bo to była najkrótsza droga do Berlina, bo realizowali strategiczne cele eksportu rewolucji do Europy. Jeśli AVALON myśli, że Rosjanie przybyli tutaj z miłości do nas, to jest w wielkim błędzie i czas najwyższy odrzucić koszmary przeszłości i tak, jak zlikwidowali nasi dziadowie ślady panowania pruskiego, tak my mamy obowiązek likwidacji śladów ruskiego zniewolenia.

 • Link do komentarza Ja czwartek, 25 kwietnia 2019 21:00 napisane przez Ja

  Bardzo dobrze że to coś znika bo to było straszne że upamiętnialiśmy okupanta. 17 września będzie 80 lat jak nas napadli. To trzeba pamiętać.

 • Link do komentarza Polon64 czwartek, 25 kwietnia 2019 18:19 napisane przez Polon64

  Czysty bandytyzm, wstyd. Nie byłoby narodu polskiego gdyby nie Armia Czerwona i jej ofiara krwi.

 • Link do komentarza Jam_Jest czwartek, 25 kwietnia 2019 18:12 napisane przez Jam_Jest

  Innymi słowy, głupota osiągnęła szczyty skretynienia jak się czyta niektóre wpisy. Ech życie życie.

 • Link do komentarza gonzo czwartek, 25 kwietnia 2019 17:16 napisane przez gonzo

  @ Gnieźnianin - wszystkie kartki fałszujące historie należy powyrywać z podręczników i spalić, by nie uczyły nieprawdy takich nieuków, jak ty, który nie potrafi zrozumieć prawdy w historii. Sowieci idąc na Berlin już dawno mieli w kieszeni zaanektowaną Polskę i blisko połowę Niemiec pod swoje wpływy. Oni nie tylko nie wyzwalali naszego kraju, ale plądrowali, gwałcili, palili, niszczyli i zostali na pół wieku mącąc rozum takim obrońcom pomników, jak "Gnieźnianin"

 • Link do komentarza wilk czwartek, 25 kwietnia 2019 16:19 napisane przez wilk

  No i tablica wreszcie PASZŁA WON !!!!! W urzędzie miasta i starostwie ...komuna teraz płacze żałośnie !!!!! Przyjdzie czas i na nią !!!

 • Link do komentarza historyk czwartek, 25 kwietnia 2019 15:47 napisane przez historyk

  Adamek, przecież Ukraina prze dziesiątki lat była Zwiazkiem Radzieckim i ty takich prostych rzeczy nie wiesz?

 • Link do komentarza adamek czwartek, 25 kwietnia 2019 12:44 napisane przez adamek

  @Edd Edkowski - Jakich banderowców?????????????? Kto cię uczył historii??????????????/

 • Link do komentarza dddddddddddddd czwartek, 25 kwietnia 2019 08:58 napisane przez dddddddddddddd

  co na to drużynowi towarzysze i kto teraz z kim gdzie i kiedy bo się w tym wszystkim już pogubiłem

 • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 25 kwietnia 2019 08:19 napisane przez rezigiusz

  Widzę po wpisach iz co niektórzy są psychicznie załamani iż zburzono coś mało znaczącego i nie estetycznego

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 25 kwietnia 2019 08:12 napisane przez Mieszkaniec

  Panie Edd, banderowcy to Ukraina nie Rosja. To dlatego są takie tablice abyś wiedział kto, gdzie i kiedy. Ponadto nie tylko Rosjanie nas okupowali i okupują. Podziału Europy dokonały 3 kraje. Dwa z nich nadal nas okupują, a my budujemy dla nich bazy wojskowe. Czy to nie głupie ?

 • Link do komentarza rosomak czwartek, 25 kwietnia 2019 08:04 napisane przez rosomak

  Dzień po ich wkroczeniu został zamordowany sąsiad mojego dziadka. Po prostu, na ulicy, bez żadnego powodu. A cudem przeżył okupację. Takie to wasze wyzwolenie.

 • Link do komentarza radek czwartek, 25 kwietnia 2019 07:49 napisane przez radek

  ale emocje

 • Link do komentarza Edd Edkowski czwartek, 25 kwietnia 2019 02:40 napisane przez Edd Edkowski

  No i dobrze że ją usunęli po co upamiętniać banderowców i gwałcicieli

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane