piątek, 26 kwietnia 2019 12:22

Światło w tunelu dla muzeum kolejnictwa?

 
Światło w tunelu dla muzeum kolejnictwa? archiwum redakcji

Można mówić o zmianie w myśleniu o ruchomych zabytkach kolejowych, które mogłyby trafić do Gniezna. Informację w tym zakresie przedstawił serwis Rynek Kolejowy.

Wydawało się iż idea Narodowego Muzeum Kolejnictwa, która mogłaby się ziścić na terenie gnieźnieńskiej parowozowni, odeszła już dawno do lamusa. Wszystko to za sprawą decyzji podjętych swojego czasu przez zarząd PKP, który planował przeniesienie dawnego muzeum zlokalizowanego na nieczynnej już stacji Warszawa Główna Osobowa do położonej w stolicy dzielnicy Odolany. Póki co idee te ograniczyły się jedynie do słów, które padły kilka lat temu, a w sprawie ostatecznie nic nie ruszyło. To jednak wówczas skutecznie zablokowało działania w przypadku starań podejmowanych dla Gniezna.

Obecnie wszystkie eksponaty dawnego Muzeum Kolejnictwa, od 2016 roku funkcjonującego jako Stacja Muzeum, zlokalizowane są wciąż na terenie wspomnianego dworca Warszawa Główna Osobowa. Wszystko wskazuje iż w tym zakresie niewiele się zmieni, aczkolwiek spółka PKP SA ma też nowe spojrzenie na zagospodarowanie tej atrakcyjnej działki, położonej w dogodnej lokalizacji na terenie stolicy. Ideą jest budowa kompleksu mieszkaniowo-biurowego na terenach Stacji Muzeum przez XCity Development, a w całość wkomponowana miałaby zostać ekspozycja Stacji Muzeum.

Co jednak istotne - takim rozwiązaniu nie udałoby się zmieścić wszystkich eksponatów, które dziś są zlokalizowane w Warszawie. Te miałyby szansę trafić właśnie do Gniezna: - Prezes PKP przypomina inicjatywę powołania Narodowego Muzeum Kolejnictwa. Byłoby to naturalne miejsce dla pozostałych eksponatów. Jak mówi prezes, rozważane są różne lokalizacje, ale największe szanse mają tereny byłej lokomotywowni w Gnieźnie. – Znajduje się tam przepiękna hala wachlarzowa – przypomina - poinformował dwa dni temu Rynek Kolejowy. Wskazano przy tym iż PKP SA obecnie pracuje nad koncepcją Narodowego Muzeum Kolejnictwa, w którym bierze udział także grupa senatorów.

Jakie są szanse na realizację tej idei? Sprawa jest dość skomplikowana. Po pierwsze działka w Warszawie należy do PKP, ale samą Stacją Muzeum zarządza marszałek województwa mazowieckiego. Już to samo w sobie oznacza sporo pracy administracyjnej w przekazaniu eksponatów. Dalej również pojawiają się przeszkody, a wszystkie one rozbijają się oczywiście o finanse. Przede wszystkim problemem może być samo przetransportowanie ciężkich lokomotyw i wagonów do Gniezna. O ile te, których układ jezdny na to pozwala, mogą być dostarczone torami, o tyle te "unieruchomione" mogą być bardziej kłopotliwe w przewozie. Już teraz szacuje się, że dowiezienie części z eksponatów może kosztować sporo pieniędzy.

Kolejną kwestią jest sam kompleks Parowozowni Gniezno, który cały czas stoi pod znakiem zapytania z uwagi na wciąż trwające procedury planistyczne, które pozwolą określić, co można zlokalizować na terenach położonych we wschodniej części kompleksu (o sprawie pisaliśmy kilka tygodni temu). Ponadto uwagę zwraca również fakt, jakie jest obecne podejście PKP do zabytku - podczas nawałnicy z sierpnia 2017 roku doszło do znacznych uszkodzeń poszycia dachowego na kilku budynkach, które do tej pory nie doczekały się kompleksowej naprawy. 

Plusem przemawiającym dla pomysłu jest już fakt iż spółka PKP sama ze swojej strony wskazuje Gniezno, jako potencjalną lokalizację NCK. Samego taboru, rozlokowanego nie tylko w Warszawie, ale stojącego wciąż na wielu zapomnianych bocznicach w całym kraju wciąż nie brakuje. Wszystko może trafić do Gniezna, tylko pozostaje pytanie o koncepcję całości. Na to konkretnej odpowiedzi jeszcze nie ma.

Tymczasem Parowozownia Gniezno, mimo wszystko, wciąż działa i przyjmuje odwiedzających, chcących poznać obiekt przy ul. Składowej - teraz już przez cały rok kalendarzowy. Ci, którzy kiedykolwiek poznali się z wnętrzami hal oraz pozostałych budynków, wiedzą o tym, jakie możliwości stałyby przed tym kompleksem. Miłośnicy kolei działający wciąż wierzą w przyszłość tego miejsca, wspierając przy tym każdą inicjatywę, która mogłaby się przyczynić do uratowania obiektu. Jaka jednak będzie jednak przyszłość? Czas pokaże. Tymczasem on sam w sobie nie jest łaskawy dla zabytkowych budynków. Zegar wciąż tyka.

10 komentarzy

 • Link do komentarza ironia losu dawnego kolejowego gniezna sobota, 04 maja 2019 23:15 napisane przez ironia losu dawnego kolejowego gniezna

  W normalnym mieście tego typu obiekt już funkcjonowałby tak, jak robi to Wolsztyn. Tutaj niestety jest gra pozorów po stronie miasta i powiatu i to nieważne której frakcji. Wystarczy popatrzeć, jak żenujące wsparcie finansowe w konkursie dostała parowozownia gniezno i jak bardzo przez ostatnie lata było zainteresowanie obiektem po stronie samorządu. "nie nasze", "brak wpływu" "brak środków" "brak możliwości". Tylko kurna gdzie indziej jakoś potrafią wspierać tego typu inicjatywy...

 • Link do komentarza Jarek i jego kotek piątek, 03 maja 2019 23:14 napisane przez Jarek i jego kotek

  Zamiast PISioczyć można działać. Na pewno są ludzie, którzy pociągną temat.

 • Link do komentarza Bobi czwartek, 02 maja 2019 21:28 napisane przez Bobi

  Obiekt jest w coraz gorszym stanie. Dba o niego tylko 20 parę osób ze stowarzyszenia. Odwiedzający turyści nie wierzą, że jedyne środki na utrzymanie tego jedynego w skali europejskiej obiektu pochodzą tylko z oprowadzania ludzi. Wystarczy się udać w okolice Wrocławia aby zobaczyć jak podobne obiekty można wspaniale odrestaurować.

 • Link do komentarza urzedas środa, 01 maja 2019 19:51 napisane przez urzedas

  Olo, bo miejskie władze mają na celu tylko pracę i stolki dla swoich, a gnieznian mają gdzieś. Skandaliczne betonowanie skwerow i zieleniejace od psich sikow krolicze karly sa tego najlepszym dowodem. Byle kolejne 5 lat, a po "nas niechby nawet potop".

 • Link do komentarza W. środa, 01 maja 2019 15:23 napisane przez W.

  Nie można odpuszczać, oby plany zagospodarowania przestrzennego nie były dodatkową przeszkodą. Para dla Gniezna!

 • Link do komentarza Olo wtorek, 30 kwietnia 2019 18:47 napisane przez Olo

  Szkoda ze miejskie wladze sa niemrawe w sprawach tak istotnych dla Gniezna., jak rozwój turystyki.

 • Link do komentarza Joanna niedziela, 28 kwietnia 2019 07:58 napisane przez Joanna

  https://youtu.be/RIW-rmjGoTY
  Jak zwykle świat docenia,a u nas niszczeje ;(

 • Link do komentarza Vegatermik piątek, 26 kwietnia 2019 18:43 napisane przez Vegatermik

  Ateńczycy mają np. swój Akropol z Partenonem i Erechtejonem.
  Dziedzictwo o zasięgu światowym.
  A przy tym niezły dochód do miejskiej kasy.
  W Gnieźnie jest największa w Europie parowozownia wachlarzowa.
  Pobliska kolejka wąskotorowa jest dodatkowym atutem
  W jednym z programów National Geographic, prowadzący a zarazem historyk i ekspert w dziedzinie Tony Pollard określił gnieźnieński kompleks kolejowy jako huge, unbelievable, massive, unexpected!!!
  W 2009 r. wielkopolski konserwator zabytków Aleksander Starzyński wszczął z urzędu procedurę wpisu do rejestru zabytków stacji kolejowej Gniezno.

  Decyzja nr 772/Wlkp/A o wpisie do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego została wydana 8 grudnia 2009.

  … „Ranga tego zespołu stacyjnego, jako zabytku kolejnictwa, techniki i architektury wykracza daleko poza granice Wielkopolski. […] Duży zespół stacji Gniezno stanowi świadectwo historii kolejnictwa, którego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną i naukową oraz wysoką wartość w skali miejsca. Zespół stanowi cenne dobro kultury i podlega ochronie prawnej”.
  Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu.

  (za autorem książki „Zabytkowa Stacja Kolejowa Gniezno Od Kolei Górnośląskiej do Programu „Otto” pana Mirona Urbaniaka).

 • Link do komentarza prosport piątek, 26 kwietnia 2019 18:03 napisane przez prosport

  oby się ziściło! Gdzie mamy uderzać mailami?

 • Link do komentarza radek piątek, 26 kwietnia 2019 12:31 napisane przez radek

  wreszcie coś się rusza...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane