poniedziałek, 29 kwietnia 2019 10:59

„Bilans po 15 latach można ocenić mianem sukcesu”

 

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości spotkali się z kandydatem do Europarlamentu Szymonem Szynkowskim vel Sękiem, który podsumował 15 lat obecności Polski w Unii Europejskiej.

Poseł do Sejmu VIII kadencji, a obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, przyjechał do Gniezna na krótki briefing, podczas którego podzielił się refleksjami na temat ostatniego piętnastolecia członkostwa Polski w UE.

- Był to krok milowy na drodze zapewnienia naszemu krajowi po 1989 roku bezpieczeństwa nie tylko strategicznego, ale co w kontekście Unii Europejskiej jest ważniejsze, bezpieczeństwa ekonomicznego, gospodarczego, otwarcia szans na nowe kierunki i dynamizm naszego rozwoju - mówił Szymon Szynkowski vel Sęk, który stwierdził iż ostatnie 15 lat członkostwa w UE to czas wielu wyzwań i problemów, z którymi trzeba było się mierzyć: - Sądzę, że ten bilans po 15 latach można ocenić mianem sukcesu. Polska jest tym krajem, który uzyskał korzyści z członkostwa i dobrze wykorzystał tę szansę, jaką daje członkostwo, ale który też musi bić się cały czas o swoje i zabiegać, byśmy byli traktowani sprawiedliwie a Unia Europejska był wspólnotą równych państw traktujących siebie po partnersku, nienarzucających protekcjonistycznych zasad. Jesteśmy zwolennikami wolnej konkurencji, by polscy przedsiębiorcy i rolnicy, a tak naprawdę wszyscy obywatele byli traktowani w taki sam sposób, w jaki instytucje i prawo UE traktuje obywateli Europy Zachodniej.

Jak stwierdził europoseł, w jego opinii Wielkopolska znalazła swoje miejsce na mapie Unii Europejskiej, otrzymując od 2004 roku około 70 miliardów złotych z funduszy na różne projekty. Jak dodał jednak, wciąż występują różnice w niektórych kwestiach, jak chociażby dopłaty dla rolników: - Polscy otrzymują mniejsze kwoty od tych z krajów zachodnich, dlatego mam zamiar zabiegać o wyrównanie tych stawek dla naszych rolników - mówił. Wskazał też iż zamierza wspierać przewoźników w regulacjach prawnych, które planuje się zmienić w kolejnej kadencji Europarlamentu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane