wtorek, 30 kwietnia 2019 08:36

Śmieci w lesie prosto ze Starostwa, a w środku... dane osobowe!

 
Śmieci w lesie prosto ze Starostwa, a w środku... dane osobowe! archiwum redakcji

W Lesie Miejskim znaleziono kilka worków z odpadami, w środku których znajdowały się fragmenty pociętych dokumentów. Wszystkie pochodzą ze Starostwa Powiatowego.

Do zdarzenia doszło miesiąc temu, ale urząd dopiero teraz poinformował o całej sytuacji. Jak wynika z ustaleń, 28 marca br. jeden ze spacerujących w Lesie Miejskim mieszkańców, odnalazł cztery zamknięte worki, które zostały porzucone przy drodze. W środku znajdowały się fragmenty papieru, pociętego przez niszczarkę. Z uwagi na możliwość uzyskania danych co do sprawcy podrzucenia odpadów, worki zostały zabezpieczone przez Straż Miejską. 

Ustalenia funkcjonariuszy, polegające na dokładnym przejrzeniu wyrzuconych drobnych fragmentów papieru pozwoliły ustalić iż pochodzą one ze Starostwa Powiatowego. - W dniu 18 kwietnia 2019 r. pozyskano dodatkowe informacje, które pozwoliły na ustalenie, że znajdujące się w workach ścinki zawierały także materiały, w których obecne były dane osobowe: pracowników, byłych pracowników, radnych, kontrahentów - informuje Starostwo. Jak przekazał urząd, na dokumentach nie znaleziono "danych wrażliwych", jednak według naszych informacji na materiałach znajdowały się m.in. numery PESEL. 

Według dotychczasowych ustaleń, worki te znajdowały się w tym miejscu bardzo krótko, a ponadto nie znaleziono śladów wskazujących na to, by ktoś miał do nich dostęp. Niemniej na tę chwilę nie wiadomo, kto dokonał tego czynu - obecny pracownik czy już były urzędnik.  Sprawę zgłoszono do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Starostwo w związku z tym incydentem zdecydowało się podjąć przegląd procedur związanych z niszczeniem dokumentacji niearchiwalnej w Starostwie Powiatowym: - W związku, że nie jest w tym momencie możliwe ustalenie sprawcy, w tym określenie czy źródłem naruszenia jest sprawca zewnętrzny czy wewnętrzny, a także jakie dokładnie materiały znajdują się w workach, Straż Miejska przekaże zabezpieczony materiał do odpowiednich organów ścigania. Aby zminimalizować ryzyko naruszenia ochrony danych osobowych prosimy o zgłaszanie ewentualnych prób wykradzenia tożsamości, bądź innych podejrzanych zachowań (w szczególności prób wykorzystania "cudzej" tożsamości) do Administratora - informuje urząd.

23 komentarzy

 • Link do komentarza antypan poniedziałek, 06 maja 2019 08:57 napisane przez antypan

  zobaczycie, że szewc zawini a powieszą kowala. zresztą już się to zaczęło

 • Link do komentarza Agata poniedziałek, 06 maja 2019 08:55 napisane przez Agata

  do "Jarek ze zdradziecką mordą " - nie uważasz że skoro tu piszą co tam za dane się znajdują a nikt ze Starostwa temu nie zaprzecza , to wygląda na to że ułożono te miliony puzzli i odczytano więcej niż cokolwiek

 • Link do komentarza Jarek ze zdradziecką mordą piątek, 03 maja 2019 20:50 napisane przez Jarek ze zdradziecką mordą

  Taaa już widzę, jak ktoś znajduje worki ze ścinkami i układa miliony puzzli, aby odczytać cokolwiek.

 • Link do komentarza halo piątek, 03 maja 2019 14:38 napisane przez halo

  w tym starostwie to jakieś zasady zatrudniania dyrektorów istnieją czy tak tylko po uważaniu ? bo jakoś nie widać naborów a mnożą się nowi dyrektorzy w komunikacji czy biurze rady

 • Link do komentarza pipi piątek, 03 maja 2019 00:00 napisane przez pipi

  Czekam na decyzję prokuratora.

 • Link do komentarza Maria czwartek, 02 maja 2019 06:46 napisane przez Maria

  Wiadomo że wyrzucającego te śmieci nie ustalą . Teraz tylko kontrola zewnętrzna z NIK, urzędu ochrony danych itp może wykazać jak tam urzędują i zabezpieczają dokumenty. To nie do pomyślenia żeby dane osobowe znalazły się w lesie i ciekawe przez czyje ręce przeszły i czy mogą jakoś niegodziwie zostać wykorzystane ?

 • Link do komentarza doktór czwartek, 02 maja 2019 06:42 napisane przez doktór

  A pamiętacie tą sprawę z tym zatrzymanym prawem jazdy pewnego byłego radnego co to w starostwie też rządziła PO ? Tak to już jest jak się ciągle wymienia urzędników, pytaniem zostaje jakie są ich kwalifikacje i doświadczenie no i do tego ludzie wiedząc że są ciągle zmieniani mają gdzieś robotę , byle do końca kadencji a potem do sąsiedniego urzędu i gdzie się tylko uda. Takie są skutki koleżeństwa, znajomości i upolityczniania stanowisk od niemal sprzątaczki w góre

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 01 maja 2019 22:36 napisane przez Gnieźnianin

  Były pracownik jeszcze zapomniałaś o zasobie Pilaka w biurze rady. Pani dyrektor nie publikuje niewygodnych wniosków radnych i odpowiedzi na bipie. Coś ma do ukrycia czy nie do końca wie o co chodzi?

 • Link do komentarza Czesław środa, 01 maja 2019 17:40 napisane przez Czesław

  W nawiązaniu do treści artykułu...
  Z okazji piętnastej rocznicy wstąpienia Polski do Unii proponuję redakcji Gniezno 24 zrobienie jeszcze dzisiaj zdjęcia mapy Europy, znajdującej się przy skrzyżowaniu ulic Kostrzewskiego i Piotrowskiego. Widok jest godny uwiecznienia i pokazania go na stronie Gniezno 24.
  Nie zrobiłem zdjęcia, bo nie miałem przy sobie aparatu fotograficznego.

 • Link do komentarza Tutejszy środa, 01 maja 2019 10:32 napisane przez Tutejszy

  Zbiór nieudaczników I karierowiczów, ot i całe starostwo. Podobnie jest w UM. Po trupach, do celu. Najgorsze jest to, że im się udało... Czasem mam wrażenie, że żyję w jakimś Matrixie. Czy Gniezno, to miasto skazane na wegetację? Chciałbym wierzyć, że nie, ale fakty temu przeczą...

 • Link do komentarza Były pracownik środa, 01 maja 2019 08:10 napisane przez Były pracownik

  Krocie to zarabiają ale nie urzędnicy tylko nowe nabytki z list platformy w wyborach do starostwa, wystarczy spojrzeć na bip. Pan Kaszyński odrzucony w wyborach dyrektor w starostwie, Pan Krawczyk odrzucony w wyborach dyrektor w starostwie, jest jeszcze żona radnego zatrudniona Załęskiego, no i pan od Facebooka został dyrektorem w promocji. Podobno dobry kolega Kaszynskiego. Ale a jakże musieli zostać dyrektorami bo jakby przeszli z wysokich pensji nauczycielskich na niskie urzędnicze byłaby strata. A tak wpada pewnie z 6000 - 8000 tys. No i nie zapominajmy o młodych gwiazdach na stołkach dyrektorskich Boruszewska, Majewska, Danik. Czym się zasłużyły? Taka oto ekipa w starostwie to co się dziwicie.

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 01 maja 2019 07:52 napisane przez mieszkaniec

  I tak oto PO po sobie posprzątało...

 • Link do komentarza Gosia środa, 01 maja 2019 07:42 napisane przez Gosia

  Już widzę te dochodzenia i zwolnienia z pracy! Pewnie tylko przesuną na inne stanowisko. ...

 • Link do komentarza Julian środa, 01 maja 2019 01:03 napisane przez Julian

  Czasy się zmieniają, a władza dalej tak samo idiotyczna, czy PO, czy PIS tacy sami idioci. No chyba, że to wywalili urzędnicy bezpartyjni, no to kompletna degrengolada. Mówiłem połowę urzędasów na bruk.

 • Link do komentarza Yemplariusz wtorek, 30 kwietnia 2019 23:32 napisane przez Yemplariusz

  a tak niedawno T. Budasz grzmiał na podrzucanie śmieci przez obywateli, a tu okazuje się że śmieci podrzucane są również z urzędu gdzie szefuje kolega partyjny

 • Link do komentarza Brawo!!! wtorek, 30 kwietnia 2019 21:43 napisane przez Brawo!!!

  Jaki pan taki kram....

 • Link do komentarza podkomendny wtorek, 30 kwietnia 2019 18:32 napisane przez podkomendny

  No to starosta niech sie wykaże! Czy starczy mu odwagi?

 • Link do komentarza Gnieźnianin wtorek, 30 kwietnia 2019 18:00 napisane przez Gnieźnianin

  Pana starostę serdecznie pozdrawia szuflada pewnej pani Moniki

 • Link do komentarza obywatel wtorek, 30 kwietnia 2019 16:04 napisane przez obywatel

  Czekamy na finał przed sądem tak jak to zrobiono z obywatelem którego ustalono na podstawie zapisków w śmieciach porzuconych. Tylko nabierzcie ruchliwości z tym sądem , tak jak szybko działaliście z obywatelem. Prezydent niech zarządzi sprawdzenie czy i ile Starostwo płaci za śmieci ?

 • Link do komentarza wstyd wtorek, 30 kwietnia 2019 14:59 napisane przez wstyd

  Czytam i nie wierzę. Czy to 1 kwietnia? nie to 30 kwietnia. Starostwo przez miesiac czasu trzymało w tajemnicy, że naruszyli RODO I i las zaśmiecają. To są jakieś totalne jaja. Kierownik urzedu nie kontroluje tak ważnej sprawy jak ochrona danych osobowych pracowników, radnych i kontrachentów. Przecież określaja to jasno przepisy unijne, czyli teraz tylko pozostało pisać pozwy do sądu i domagać sie odszkodowania od starostwa.
  i wszyscy w tym urzędzie zrabiają krocie z naszych podatków. Ja sie pytam za co, skoro nie przestrzegaja przepisów. Jestae ciekawy czy czy osoby ktorych dane znalazły sie w tych worach zostały powiadomione. Naruszenie kolejnego przepisu z odpowiedniego artykułu. Sprawa dla prokuratora.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane