piątek, 03 maja 2019 12:31

Upamiętnili 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 
Upamiętnili 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja fot. Rafał Wichniewicz

Parlamentarzyści, władze samorządowe, mundurowi, przedstawiciele różnych środowisk i organizacji oraz liczne poczty sztandarowe wraz z mieszkańcami wzięli udział w uroczystościach, które odbyły się z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Tradycyjnie od mszy świętej sprawowanej w intencji ojczyzny rozpoczęło się spotkanie, upamiętniające to wyjątkowe historyczne wydarzenie.

W trakcie nabożeństwa, odprawianego pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Wętkowskiego w swojej homilii zwrócił się on do zgromadzonych w świątyni: - Tego, co kryje się pod pojęciem "Ojczyzna", nie da się przeliczyć na pieniądze. Jeśli ktoś pieniądze uzna za ojczyznę, ten od razu wybiera bankructwo. W godzinie śmierci zawsze inwestycja w pieniądze oceniana jest jako wielki błąd. Ten zaś, kto zainwestował w ojczyznę, w godzinie śmierci doskonale wie, czym ją ubogacił i że będzie to trwało w następnych pokoleniach. Dobrze pojęty patriotyzm polega na trosce o ojczyznę jako własny rodzinny dom. Pan Jezus był patriotą, kochał swoją ziemską ojczyznę, płakał nad losem Jerozolimy, kochał swój naród, pielęgnował jego dziedzictwo i zwyczaje - mówił bp Krzystof Wętkowski, nawiązując w dalszej części do czytania z Księgi Apokalipsy, w której przed mającą urodzić niewiastą, ukazał się szatan pod postacią smoka: - W tych dwóch znakach toczy się nieustanna walka - smoka z niewiastą i dzieckiem niewiasty, które ten chce pożreć. Ta drapieżna bestia, pełna nienawiści i zła, ma na swoje usługi zawodowych oszczerców, kłamców, ludzi ziejących nienawiścią do wszystkiego co boże i święte - wskazywał, dodając iż walka dobra ze złem trwa cały czas przez kolejne pokolenia: - Znak niewiasty i znak smoka. W naszej ojczyźnie jesteśmy świadkami walki o człowieka i jego duszę. Ciągle stoi przed nami właściwe użycie daru wolności i to w wymiarze jednostkowym i społecznym. Trzeba ciągle przypominać, że wolność, pojęta jako samowola, a oderwana od prawdy i dobra dla wszystkich, a szczególnie dla niewierzących, a dla wierzących wolność oderwana od bożych przykazań, staje się zagrożeniem dla człowieka. Zawsze będzie prowadziła do zniewolenia człowieka, zwróci się przeciwko człowiekowi i społeczeństwu. W tej sprawie Kościół nie może milczeć, nawet za cenę utraty popularności albo wpływu w mediach albo grupach, które są grupami wszelakiego nacisku i lobbowania. Taki Kościół byłby niewierny swojemu posłannictwu i w gruncie rzeczy byłby niepotrzebny. Wolność wymaga uformowanego sumienia, zdolnego rozróżnienia między dobrem i złem moralnym i to sumieniem, które umie wybrać dobro w każdej sytuacji. Wolność to nie relatywizm moralny, ale jasne i przejrzyste kryteria moralne. Ludzie wiary w Polsce muszą być mocni wewnętrznie nie tylko po to, by oprzeć się fali zmasowanej demoralizacji przyjmującej pozory nowoczesności, postępu i wyzwolenia, ale ludzie wiary muszą być mocni wewnętrznie, by opowiedzieć współczesnemu światu pełną wizję człowieka, jako umiłowanego przez Boga dziecka. Muszą być mocni wewnętrznie, by na zło odpowiadać dobrem - mówił bp Krzysztof Wętkowski.

 

Następnie wszyscy zgromadzeni udali się na plac przykatedralny, gdzie odbyła się druga część uroczystości połączona z apelem pamięci. Po odegraniu hymnu państwowego i wprowadzeniu kompanii honorowej Wojska Polskiego, do zgromadzonych przemówił starosta Piotr Gruszczyński: - Ówcześni prawodawcy, twórcy konstytucji, doskonale zdawali sobie sprawę z sytuacji, w jakiej znalazła się Rzeczpospolita. Dotyczy to nie tylko zewnętrznych zagrożeń, ale odnosi się też do wewnętrznej kondycji państwa. Kraju dysponującego ogromnym potencjałem, niegdysiejszego mocarstwa, którego potęga została zaprzepaszczona na skutek słabości ustrojowych, wewnętrznych waśni oraz powszechnej prywaty. Kiedy zastanawiałem się nad ideą dzisiejszego święta, nad jego charakterem, nie daje mi spokoju jedna natrętna myśl - czy obchodzona przez nas uroczystość powinna być radosnym świętowaniem, czy raczej przyczynkiem do refleksji nad jakże skomplikowanymi dziejami naszego państwa? Wszakże historia jest nauczycielką życia i z jednej bowiem strony Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem polskiego prawodawstwa, jak na owe czasy niezwykle nowatorskim aktem prawnym, który budził szacunek w Europie. Jednak musimy pamiętać, że pomimo swojej rangi Konstytucja 3 Maja nie była w stanie zapobiec drugiemu rozbiorowi Polski oraz jego następstwom, a proponowane w niniejszym akcie prawnym reformy, mające na celu gruntowną renowację i modernizację państwa, zostały wprowadzone zbyt późno i przegrały z potęgą państw zaborczych, które ochoczo wspierały przeciwników Konstytucji 3 Maja - mówił, wskazując iż tego wyjątkowego dnia należy oddawać hołd tym, którzy przenikali ponad swoimi interesami przy tworzeniu tego aktu prawnego, chcąc ratować Rzeczpospolitą.

Następnie major Artur Chlebowski z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu odczytał Apel Pamięci, wspominając wszystkich twórców Konstytucji 3 Maja, po czym kompania Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Tuż po tym licznie przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Bolesława Chrobrego.

12 komentarzy

 • Link do komentarza jaś wtorek, 07 maja 2019 08:42 napisane przez jaś

  Zastanawiam się nad sensem składania kwiatów pod pomnikiem Bolesława Chrobrego przy okazji tego święta. Jeden z bardziej okrutnych i despotycznych władców Polski symbolem demokracji ? Dziwne !!! P.S. Myślę że głównym motywem dla składających kwiaty jest nieodparta chęć zaistnienia na tych fotkach pod artykułem.

 • Link do komentarza swed poniedziałek, 06 maja 2019 17:14 napisane przez swed

  do foka
  art o nieusuwalności sędziów, art o 6 latach kadencji prezes sn, art o ułaskawieniu, art o trybunale konstytucyjnym, i jeszcze by się znalazlo. Takie cwaniactwo i oszołomstwo , jakie mieliśmy w powiecie za pis przekroczyło wyobrażenie normalnego czlowieka. Poseł Dolata . krzyczący na sesjach, bankructwo powiatu, plączący język starościny - i wszyscy na klączkach w kościele - jedno wielki zakłamanie. A o szpitalu i jego poprzedniej pisowskiej ekipie jeszcze niejedno usłyszymy z prokuratury.

 • Link do komentarza Wolny głos niedziela, 05 maja 2019 20:20 napisane przez Wolny głos

  Gnieźniak, PiS gwałci konstytucję? PO nie wykonało 48 orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, i co, to nie był skandal? Tylko sprzedawczycy głosują na kolację, która ani obywatelska, ani europejska, ot postsowieccy towarzysze, ostatnie dinozaury komuny. Już Pani Kopacz wie co z nimi robić, czym w nich rzucać :)

 • Link do komentarza swed niedziela, 05 maja 2019 14:18 napisane przez swed

  Tylu zakłamańców tu widzę - codziennie łamiących obecną konstytucję - na czele z sędzią, wstyd.

 • Link do komentarza Kaziu niedziela, 05 maja 2019 13:17 napisane przez Kaziu

  @endriu- przeszkadza tobie, ze polski narod jest katolicki? Przeprowadź sie tam, gdzie nie ma wiary i nie wracaj.
  @gnieźniak -zanim palniesz kolejną głupotę, to najpierw zapoznaj sie z obecnie obowiązujacą konstytucja. Ale czytajac twoj komentarz watpię, czy ją zrozumiesz. Żal mi takich laikow.

 • Link do komentarza FOKA niedziela, 05 maja 2019 11:21 napisane przez FOKA

  Do Gnieźniak:
  A tak konkretnie poproszę - jaki artykuł konstytucji? Jakie przepisy?
  Jestem ciekawa, czy byłby Pan w stanie podjąć dyskusję czy też rzuca Pan tylko hasłem praworządność. Pan rozumiem robi wszystko zgodnie z prawem - nie idzie na lewe zwolnienia jak policjanci czy nauczyciele, nie udziela korepetycji i nie dorabia na czarno bez płacenia podatków, zawsze jeździ zgodnie z przepisami, itp. Ludzie ogarnijcie się! Liberałowie robią wam wodę z mózgu a wy we wszystko wierzycie!
  Jesteś Gnieźnianinem to powiedz co takiego wybitnego robi od kilku lat PO dla nas? Tylko proszę nie o królikach! A teraz Starostwo - za PIS było źle, teraz jest cudownie. Wreszcie znowu nasi na stołkach, czystki w urzędzie, dokumenty z danymi osobowymi w lesie, marazm, chaos, brak jakiegokolwiek działania ... super! Wreszcie NORMALNOŚĆ w wykonaniu PO!!!

 • Link do komentarza rosomak niedziela, 05 maja 2019 08:26 napisane przez rosomak

  gnieźniaku uważaj, jak już znudzi im się konstytucja i wezmą sie za ciebie :D skąd się tacy ludzie biorą, no skąd? a... z tvn

 • Link do komentarza Gnieźniak niedziela, 05 maja 2019 07:25 napisane przez Gnieźniak

  A ci z PiS gwałcą Konstytucję głosując i co? Teraz cześć oddają 3 Majowej? Skandal.

 • Link do komentarza Julian sobota, 04 maja 2019 23:37 napisane przez Julian

  Do Endrju
  Zwłaszcza, że konstytucja czyniła uprzywilejowaną pozycję kościoła katolickiego, czyli nie była postępowa. A potem Prymas i koledzy obalili ją podczas Targowicy.

 • Link do komentarza igrek sobota, 04 maja 2019 23:09 napisane przez igrek

  ten oddział wojska to tak średnio karny był..

 • Link do komentarza Bolesław Chojnuk piątek, 03 maja 2019 19:39 napisane przez Bolesław Chojnuk

  Gdzie sztandar Wojska Polskiego? Kompania to chyba nigdy nie trenowała ustawienia w szyku -bałagan,rozmowy i widoczne na zdjeciach braki w wyrównania i ułożeniu broni. Pan podpułkownik ziewał w sposób nieprzzwoity. Weźcie innych wojskowych bo ci z Powidza to nieporozumienie.

 • Link do komentarza Endrju piątek, 03 maja 2019 16:47 napisane przez Endrju

  Czy w Polsce święto państwowe musi rozpoczynać się od nabożeństwa?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane