wtorek, 07 maja 2019 08:34

Parowozownia z nowymi, ciężkimi eksponatami

 
Parowozownia z nowymi, ciężkimi eksponatami fot. Rafał Wichniewicz

Kilka dni temu do obiektów przy ul. Składowej trafiły urządzenia, które nieodpłatnie na ten cel przekazało Centrum Kształcenia Praktycznego. Część z nich ma zostać przywrócona do sprawności.

Parowozownia Gniezno nie zwalnia tempa i wciąż jest gotowa na przyjmowanie kolejnych eksponatów, które są przekazywane do tej placówki. Bogata w różne pamiątki z życia kompleksu kolejowego, a także przedmioty codziennego użytku robotników pracujących dawniej w zakładzie, tym razem otrzymała wyjątkowo ciężką dostawę. 

Mowa o maszynach (m.in. tokarkach i frezarkach), które za zgodą Zarządu Powiatu zostały nieodpłatnie przekazane na wniosek Stowarzyszenia Parowozownia Gniezno, przez Centrum Kształcenia Praktycznego. Sprzęt był już w CKP niepotrzebny i zakwalifikowany jako zużyty, a w nowej lokalizacji będzie służyć jako część ekspozycji, prezentującej urządzenia wykorzystywane do obróbki metalu. Część z nich, po konserwacji, ma zostać przywrócona do użytku i będzie tym samym stanowić zaplecze techniczne do prowadzonych różnych napraw.

Maszyny zostały dostarczone na miejsce przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe NOW-BUD Nowakowscy Spółka Jawna, które tym samym wsparło Parowozownię Gniezno przy rozładunku części urządzeń na miejscu. Waga niektórych z nich sięga aż 3 ton, toteż bez tej pomocy przedsięwzięcie nie mogłoby dojść do skutku. Kilka z nich wwieziono do hali m.in. za pomocą dźwigu kolejowego, będącego w dyspozycji stowarzyszenia i przy wykorzystaniu obrotnicy oraz siły rąk członków organizacji. 

Stowarzyszenie Parowozownia Gniezno cały czas potrzebuje wsparcia finansowego, logistycznego oraz rąk do pracy przy różnych działaniach i inicjatywach podejmowanych na terenie lokomotywowni, dlatego zainteresowanych zachęcamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3 komentarzy

  • Link do komentarza motocyklista środa, 08 maja 2019 09:32 napisane przez motocyklista

    Wiadomo , że najtańszą formą reklamy jest pomoc - dobro powraca. Fajnie że takie stare tokarki i frezarki mogą robić za eksponat , niż stać przykryte warstwą zapomnienia gdzieś na warsztacie. Jestem ZA - liczę , że niedługo parowozownia będzie dumą naszego miasta ! Pozdrawiam !

  • Link do komentarza Jarek bez żony, ale z kotkiem wtorek, 07 maja 2019 22:04 napisane przez Jarek bez żony, ale z kotkiem

    Super, na tych maszynach uczyliśmy się zawodu na "warsztatach".

  • Link do komentarza Bobi wtorek, 07 maja 2019 12:02 napisane przez Bobi

    Fajna sprawa, że firmy pomagają...Warto dbać o to miejsce.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane