środa, 08 maja 2019 10:43

Transport zbiorowy wspólnym problemem samorządów

 
Transport zbiorowy wspólnym problemem samorządów archiwum redakcji

O sposobach zaradzenia trudnej sytuacji w zakresie transportu zbiorowego rozmawiali w dniu 7 maja w Starostwie Powiatowym szefowie wszystkich gmin z terenu powiatu, przedstawiciele starostwa, Urzędu Miejskiego oraz wiodący przewoźnicy.

Spotkanie zostało zwołane przez starostę Piotra Gruszczyńskiego w celu znalezienia konstruktywnych rozwiązań kryzysu transportowego, wywołanego przez całkowite zawieszenie kursów przez PKS sp. z o.o. od początku maja.

Z uwagi na wagę problemu, w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich samorządów. Obecni jednogłośnie uznali, że istnieje konieczność jak najszybszego zabezpieczenia transportu zbiorowego z początkiem nowego roku szkolnego, szczególnie w aspekcie dojazdów młodzieży z terenu gmin do szkół ponadgimnazjalnych.

Wójt Gminy Kiszkowo, Tadeusz Bąkowski zauważył, iż „jest to wspólny problem samorządów (gminnych i powiatowego), który należy rozwiązać wspólnie”. Zwrócono uwagę na dwa aspekty sytuacji, w jakiej się wszyscy znaleźli – na problem doraźny w zakresie konieczności zabezpieczenia komunikacji do końca roku szkolnego oraz na problem długofalowy. Przedstawiciele gmin zgodnie uznali, że solidarnie należy podejść do tematu dofinansowania kompleksowej siatki kursów.

Starosta wskazał na zapisy planu transportowego Powiatu Gnieźnieńskiego, przyjętego uchwałą Rady Powiatu Gnieźnieńskiego w czerwcu 2016 roku. W dokumencie tym ujęte zostały główne połączenia komunikacyjne między Gnieznem a siedzibami gmin i kluczowymi miejscowościami. Szef powiatu zwrócił uwagę na to, aby wspólnie zracjonalizować sieć kursów przebiegających przez więcej niż jedną gminę, a następnie podjąć wspólne rozmowy z przewoźnikami.

Z racji pilnej konieczności rozwiązania problemu już na kolejny dzień, tj. 8 maja, Starosta zwołał następne spotkanie z samymi przewoźnikami. Jego tematem będzie omówienie siatki połączeń między stolicą powiatu a siedzibami poszczególnych gmin. Ponadto, szefowie gmin zobowiązali się, że jeszcze przed zaplanowanym spotkaniem prześlą do starostwa proponowane siatki kursów na terenie swoich gmin. Celem ostatecznym ma być przypisanie poszczególnych przewoźników do danych tras, wraz z określeniem ilości par kursów, a także znalezienie wspólnej koncepcji finansowania transportu publicznego na terenie całego powiatu.

5 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 10 maja 2019 08:42 napisane przez mieszkaniec

  Pół roku temu opisywałem przykład Pobiedzisk gdzie wokół dworca kolejowego wybudowano cały węzeł transportowy dla PKS i tamtejszego MPK. Czyżby nasi włodarze w końcu poszli po rozum do głowy i coś z tym problemem zaczęli robić. A może trzeba podawać pomysły na talerzu i korzystać z gotowej strawy. Panowie Panie rządzący trochę wysiłku nic nie kosztuje a przy myśleniu czas szybciej leci, a i społeczeństwo nasycone. Brawo w końcu.

 • Link do komentarza Pasażer czwartek, 09 maja 2019 11:45 napisane przez Pasażer

  7 maja rząd przyjął projekt Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Mam nadzieję, że wójtowie i burmistrzowie gmin złożą wnioski o skorzystanie z tego programu. Oczywiście, przed wyborami istnieje pokusa, by sabotować projekt, nie podpisać z wojewodą stosownej umowy, a później zwalić na PiS, że obiecał pieniądze, a połączeń nie ma. Wyborcy będą jednak czujni. Dokładnie sprawdzimy, kto i co zrobił w tej sprawie.

 • Link do komentarza Pich czwartek, 09 maja 2019 07:06 napisane przez Pich

  Wójtowie Gmin chcieli przechytrzyć kierownictwo PKS . A teraz niech się usprawiedliwiają przez swoimi wyborcami. Że próbowali być sprytniejsi ale im nie wyszło!

 • Link do komentarza Piotr środa, 08 maja 2019 15:13 napisane przez Piotr

  Transport zbiorowy jest zadaniem własnym gmin i powiatów. To wynika z ustawy. Plan transportowy uchwalono w 2016 r. Dlaczego dopiero teraz się wzięli za działanie? PKS już dawno sygnalizował, że oczekuje dofinansowania. Gminy nie były zainteresowane. Teraz się obudzili? Myśleli że jak długo PKS będzie jechał na stracie? A może prywaciarze czekali na upadek PKS-u? Sprawa dla prokuratury.

 • Link do komentarza Miś środa, 08 maja 2019 11:10 napisane przez Miś

  Brawo w końcu konkretne działania !

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane