środa, 08 maja 2019 18:09

Upamiętnili 74. rocznicę zakończenia wojennej pożogi

 
Upamiętnili 74. rocznicę zakończenia wojennej pożogi fot. Rafał Wichniewicz

Przedstawiciele władz miasta, organizacji, stowarzyszeń oraz poczty sztandarowe i kombatanci wzięli udział w obchodach upamiętniających zakończenie II wojny światowej.

Uroczystości tradycyjnie odbyły się w Parku im. Tadeusza Kościuszki przed pomnikiem ku czci poległych i pomordowanych podczas wojny w latach 1939-1945. Zanim jednak to się stało, na terenie zieleńca odbył się pokaz musztry w wykonaniu oddziału reprezentacyjnego Policji, a także innych mundurowych formacji. 

Po rozpoczęciu głównej uroczystości i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, krótkie słowo do zgromadzonych wygłosił Michał Glejzer, przewodniczący Rady Miasta: - Po raz 74. rocznicę wydarzenia, w którym ludzkość pokazała swoje najgorsze oblicze. II wojna światowa to koszmar, który dotknął setki milionów, może nawet miliardy ludzi na świecie. Nie ulega wątpliwości, że koszmar ten dotknął najbardziej europejczyków, mieszkańców Azji, a w mniejszym stopniu także Afryki. Przyniósł on straty materialne, które nie są w stanie do oszacowania nawet dzisiaj. II wojna światowa to czas, o którym napisano tysiące utworów literackich, na temat o którym powstały tysiące filmów różnego rodzaju, a także wspomnienie, które do dziś jest bardzo żywe i weszło w gen ludzkości - mówił, podkreślając iż Polska w powojennym rozdaniu znalazła się po stronie tych państw, które nie odniosły politycznego zwycięstwa, dostając się pod wpływy ZSRR.

Następnie dokonano wręczenia wyróżnień przedstawicieli tych formacji oraz organizacji, które wzięły udział w musztrze. Po tym przewodniczący Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Janusz Sekulski wręczył prezydentowi Tomaszowi Budaszowi okolicznościową odznakę organizacji w podziękowaniu za współpracę i pomoc w różnych przedsięwzięciach. Tuż po tym przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Uroczystość zakończył jeszcze jeden pokaz musztry - ponownie w wykonaniu oddziału Policji.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Bolesław witki czwartek, 09 maja 2019 13:30 napisane przez Bolesław witki

    Słaba uroczystość. Bez ładu i składu.Miz Masz. Kto to organizował i kto za to zapłacił? Scenariusz nie spójny wiało nudą.

  • Link do komentarza mieszkaniec środa, 08 maja 2019 20:31 napisane przez mieszkaniec

    Najpierw pięknie zburzono tablicę upamiętniającą wyzwoleńców Gniezna i wymazano karki z historii, a dziś czcimy tych samych bardziej uroczyście. Brawo Panie Prezydencie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane