piątek, 10 maja 2019 10:30

Migawki z miasta - zaniedbana pamiątka z wędrówki do Europy

 

Kraje zarastają chwastami, dawne kolory zbladły, a granice zmieniły kontury. Pytanie samo się ciśnie - co dalej ze starym kontynentem

Wczoraj przypadał 9 maja - Dzień Europy - oficjalne święto Unii Europejskiej i państw należących do związku. Upamiętnia ono datę 9 maja 1950 roku, kiedy to zaprezentowano projekt utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, który to pomysł stanowił zręby obecnej UE.

Kilka dni temu natomiast w całym kraju wspominano 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Szczególnie upamiętniły to niektóre samorządy, w tym także powiat gnieźnieński, prezentując największe projekty zrealizowane ze środków unijnych na przestrzeni lat. Tymczasem jeden z mieszkańców zwrócił naszą uwagę na stan "Mapy zjednoczonej Europy", znajdującej się u zbiegu ul. Kostrzewskiego i Piotrowskiego. 

- Wiosną 2003 roku uczniowie gnieźnieńskich szkół byli zachęcani do przynoszenia kamieni na potrzeby projektu realizowanego przez Urząd Miejski. Kamieni musiało być tyle ilu jest mieszkańców Gniezna, a później wszyscy mieli się udać i je przekazać bądź też ułożyć na miejscu. Jeden z nich, jako symbol Gniezna, położył sam prezydent Kwaśniewski w czerwcu 2003 roku. Było świętowanie, potem dodano ścieżkę, maszty, oświetlenie, schody i nastąpiło długie zapomnienie, choć mapę chyba raz czy dwa w międzyczasie odmalowano. Obecnie to wygląda niczym stara ceramiczna mozaika przyklejana na ścianach za czasów Gomułki, czyli było to kiedyś ładne, ale teraz chyba nie wiadomo co z tym zrobić, bo tak to wygląda już od długiego czasu, może kilku lat - napisał do nas pan Marek, mieszkaniec z tej części miasta. Wspomnijmy iż projekt ten został zrealizowany ze środków unijnych, jako element integrujący społeczeństwo we wspólnym wysiłku na rzecz wstąpienia do Unii Europejskiej. Może sprawa nie raziłaby w oczy tak bardzo gdyby nie to, że mapa znajduje się przy jednej z głównych dróg przelotowych przez Gniezno. 

W stworzenie mapy Europy zaangażowały się nie tylko dzieci oraz nauczyciele, ale także urzędnicy z Magistratu. Część z nich nadal pracuje w tej jednostce, więc pozostaje pytanie o to, jak podchodzą do tego dzieła, do którego wykonania sami kiedyś dopingowali gnieźnian. Póki co - dziś pozostają wspomnienia uwiecznione na poniższych zdjęciach, kontrastujące z chwastami wychodzącymi spomiędzy kamieni. 


Pomysłodawcy i twórcy projektu mapy na tle ukończonej pracy - czerwiec 2003 r. Źródło: Urząd Miejski

 


Mapa obecne

 
 

24 komentarzy

 • Link do komentarza Marco poniedziałek, 29 lipca 2019 08:07 napisane przez Marco

  Zenas masz rację . Dla tych królów -niektórych też koniecznie trzeba znaleźć inne miejsca. np. ten król na targowisku. Nie dość że stoi sobie między straganami z pietruszką, pomidorami i śliwkami. To na dodatek jak turysta robi sobie z nim zdjęcie to w tle zamiast np ładnego kościoła ma stare samochody dostawcze, które tam ciągle parkują. Ktoś zupełnie nie zwrócił uwagi na to, jakie szkaradne tło ma ten ładny pomnik. !!!!

 • Link do komentarza Zenas niedziela, 28 lipca 2019 15:58 napisane przez Zenas

  Tak samo, jak te kamienie, znikną z miasta te przebrzydle króliki, a królom i książętom znajdziemy godniejsze miejsca. Niech tylko minie epoka PO+postkomunisci+Nowoczesna. Gniezno znormalnieje.

 • Link do komentarza Kaziu z Rataj sobota, 27 lipca 2019 20:56 napisane przez Kaziu z Rataj

  I już po mapie. Kamienie zniknęły. Teren wyrównany i chyba obsiany trawą. Po co się męczyć. Zlikwidować ustrojstwo i spokój. Brawo prezydenty

 • Link do komentarza EagleEye wtorek, 14 maja 2019 09:06 napisane przez EagleEye

  Z czym my do lud (turystów) w tym Gnieżnie. Byłem w jedym miast województwa lubuskiego jakim jest Zielona Góra. No problem z zaparkowaniem auta w dzień wolny. Miasto czyste,starówka zaj**sta wraz z otoczką starówki. Ulice pelne ludzi (nwm czy byli to mieszkancy czy goscie) ale miasto żyło. Piekna aleja pod koronami drzew z atrakcjami dla dzieci, turystów i mieszkanców. Filcharmonia idealnie wkomponowana w starówkę wraz z ławeczkami dla publiczności.Informatorów dla turystow od wyboru do koloru w zależności kto czym zainteresowany, a nie jak u nas informator z "facjata" szefa magistratu na tym czymś wiekosci kartki A4 złożonym w kwadracik.Inni ludzie inny sposób bycia ,a nie ta Gnieżnieńska gburowatość i zazdrość jednego wobec drugiego. Takze najpierw zmieńmy podejscie do siebie a pożniej byc moze ktoś bedzie chciał wpaść do nas w gościa.

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 13 maja 2019 16:08 napisane przez wilk

  Ch...,dupa i kamieni kupa pasują jak ulał słowa pewnego ministra u Sowy do naszych komuszych władz,jakie niestety wybierają mieszkańcy miasta !!!! Słowa ministra tyczą się całego kraju pod nierządami antypolskiej sitwy zwanej z pozoru obywatelska ,a w naszym GNIEŹNIE widać to jak w soczewce !!!!

 • Link do komentarza R poniedziałek, 13 maja 2019 15:04 napisane przez R

  To tylko stara kamieni kupa. Zobaczcie lepiej w tym nowym parku za miliony przy Kościuszki jakie tam wybujałe chwasty zarastają te niskie krzaczki. Mniszek już się dawno sam rozsiał , inne chwasty też gotowe do rozsiewania. Za rok dwa , dopiero zobaczycie tam urodzaj tych ekspansywnych chwastów. Przy okazji pytanie do strażników , czy monitoring na skraju parku od strony dworca funkcjonuje prawidłowo ? Bo tam codziennie na chodniku pod samą kamerą zaparkowany jest biały samochód . Czy to kogoś nietykalnego ?

 • Link do komentarza rzaba niedziela, 12 maja 2019 15:35 napisane przez rzaba

  Kiedy pokażecie fotki i napiszecie artykuł o tej enklawie błogości wokół przystanku MPK przy ul. Armii Krajowej i jego "szczęśliwych" bywalcach ?

 • Link do komentarza urzędas niedziela, 12 maja 2019 12:50 napisane przez urzędas

  To samo spotka te pseudopiramidy sprzed teatru. Tylko, że następcy beda mieli wiecej roboty do rozbierania tego szkaradzienstwa. Mloty pneumatyczne, huk i ogromny kurz i nieslawa dzisiejszej wladzy na wieki.

 • Link do komentarza AGA niedziela, 12 maja 2019 12:13 napisane przez AGA

  Koryfeuszu problem jest w tym że trzeba napisać 1000 komentarzy wskazujących na potrzebę reagowania na jakieś zaniedbania czy inne nieprawidłowości i dopiero wówczas następuje odpowiednia reakcja właściwych do tego czynników. Oczywiście komentarze takie zwrotnie zwane są hejtem ale ktoś tam coś działa pod ich wpływem chociaż wcześniej winien to zrobić z racji zatrudnienia, zapłaty i obowiązku.

 • Link do komentarza Prezes niedziela, 12 maja 2019 01:13 napisane przez Prezes

  Należy nadmienić, że spora liczba kamienioentuzjastów nadal funkcjonuje w przestrzeni publicznej - Jaromir Dziel radny powiatowy ( POKO ), Robert Andrzejewski radny powiatowy ( SLD ), Tomasz Budasz ( SPOKO ) Prezydent Miasta Gniezna i wielu jeszcze innych. Niektórzy przebywają na emeryturze, jak ówczesna dyrektor Wydziału Edukacji UM Regina Chorn, która ochoczo zaganiała młodzież szkolną do przynoszenia tychże kamieni. I teraz cisza, wszyscy milczą i nikogo nie widać w sprawie tej kupy kamieni za którą Gniezno powinno się wstydzić. Klasyk Sienkiewicz, oczywiście ten z PO Bartłomiej, kolejny raz mówił prawdę.

 • Link do komentarza Michal sobota, 11 maja 2019 23:32 napisane przez Michal

  Bylo jest i bedzie. To wszystko jak widac jest tylko na potrzeby dostania sie na stolek. Czy 15 lat temu czy teraz. To tylko tak slodko wyglada przed kazdymi wyborami. Rok przed kazda "impreza" pokazuja jacy sa wspaniali i co to oni nie zrobia a potem wszystko w zapomnienie idzie. Zalosna ta nasza Polska.

 • Link do komentarza po sobota, 11 maja 2019 18:21 napisane przez po

  Czesław kamieni zabrakło bo resztę kamieni ludzie wyrzucili w dinozaury

 • Link do komentarza stary łeb sobota, 11 maja 2019 18:18 napisane przez stary łeb

  do "chłopek roztropek z głosem eunucha" - nie potrzeba tyle czasu czekać, już można zobaczyć podobne cuda, jak chociażby słynny ogródek przed kamienicą przy którym była promowana obecna dyrektorka ZZM

 • Link do komentarza as sobota, 11 maja 2019 17:07 napisane przez as

  Redakcja może poda kwotę zapłaconą za kamieni kupę? Nawet dzisiaj robi wrażenie.

 • Link do komentarza Koryfeusz sobota, 11 maja 2019 12:24 napisane przez Koryfeusz

  Skoro teren zielony to wysłać kilku chłopa z ZZM, niech spryskają środkiem chwastobójczym, powyrywają co trzeba, odmalują i gotowe. Trzy godzinki roboty i teren będzie lepiej wyglądać. Co za problem?

 • Link do komentarza kropeczka sobota, 11 maja 2019 10:36 napisane przez kropeczka

  a sobie siedzę i myślę, że zakład zieleni miejskiej po prostu nie wie gdzie sa tereny, które jej podlegają... tak jak zresztą połowa UM nie wie co do ich pracy nalezy a co nie....

 • Link do komentarza Czesław sobota, 11 maja 2019 10:10 napisane przez Czesław

  Pamiętam jak kazali wszystkim uczniom przynieść po kilka kamieni do szkoły, bo urzędnicy i prezydent Dziel wymyślili sobie mapę Europy. Kamieni miało być w sumie 70 tysiecy, tyle ilu mieszkańców miasta. Ostatecznie znalazło się 7 tysięcy kamieni. I mądre głowy na tablicy, która teraz ledwo stoi i pokryła się rdzą napisały, że tych 7 tysięcy kamieni symbolizuje liczbę mieszkańców miasta. Porażka do kwadratu. Żeby było śmieszniej - wieczorem pięknie oświetlona, żeby nikt nie przeoczył tego zjawiska.

 • Link do komentarza zw37 piątek, 10 maja 2019 20:13 napisane przez zw37

  Mam nadzieję, że to zarośnie krzakami i wszyscy o tym zapomnimy. a Polska wyjdzie z Unii :)

 • Link do komentarza wilk piątek, 10 maja 2019 17:12 napisane przez wilk

  Pierwsza Stolica Lemingów i wszystko jasne !!

 • Link do komentarza chłopek roztropek z głosem eunucha piątek, 10 maja 2019 13:21 napisane przez chłopek roztropek z głosem eunucha

  jak powiada klasyk: "najlepsze interesy robi się na słomianych inwestycjach", i przyjmijcie to sobie do swoich zakutych obliczonych łbów.
  Za 10-15 lat z wszystkimi obecnie "rewitalizowane" gnieźnieńskimi parkami i skwerami będzie to samo. Inwestycja na kredyt w pasywo to jedno, później utrzymywanie zadłużonej inwestycji to drugie...

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane