poniedziałek, 20 maja 2019 12:47

Kryminalna przeszłość zastępcy dyrektora szpitala

 
Kryminalna przeszłość zastępcy dyrektora szpitala archiwum redakcji

Przyjęcie na stanowisko bez potwierdzenia niekaralności - to jeden z zarzutów, jakie skierował poseł Zbigniew Dolata wobec władz powiatu z kadencji 2010-2014 oraz obecnych. Odniósł się też do kwestii finansowania dalszej budowy z dużego kredytu.

Parlamentarzysta do obu tematów odniósł się w trakcie konferencji, podczas której postanowił skomentować działania podjęte przez radę społeczną oraz obecny Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego. Chodzi przede wszystkim o kredyt w kwocie 50 mln złotych na rozbudowę szpitala: - W trakcie rady społecznej starosta Gruszczyński sam stwierdził, że warunki nie są dobre i rada społeczna, dysponowała wiedzą zawartą na jednej kartce, bo tak to przedstawił dyrektor. Przyznam szczerze, że zadałem sobie trud i poprosiłem osobę z sektora bankowości, która zna się na tego typu umowach kredytowych i jak zobaczyła, że to wszystko, co przedstawił dyrektor szpitala radzie społecznej, to ta osoba złapała się za głowę i powiedziała, że to jest po prostu niepoważne, jak można ocenić warunki finansowe znając tylko te dane, które tu zawarto. Nawet z tych danych tu zawartych wynika, że dane te są bardzo niekorzystne dla szpitala - mówił Zbigniew Dolata, wskazując na wysokość kredytu (50 mln złotych): - Trudno powiedzieć, dlaczego nie 100 milionów, albo 300 milionów, skoro my wiemy iż na dokończenie budowy z firmą Alstal, która obowiązuje, potrzeba 24 milionów złotych. Jak stwierdził dalej poseł, na pytanie o to, na co ma być przeznaczone pozostałe 26 mln złotych, rada społeczna miała nie uzyskać odpowiedzi.

Umowa o kredyt na kwotę 50 mln złotych nie została jeszcze podpisana, ale trwają rozmowy w sprawie warunków umowy: - To, co przygotowuje dyrekcja szpitala i decyzje kierunkowe podejmowane przez Zarząd Powiatu, jest niebezpieczne, groźne dla przyszłości tego szpitala. Zbigniew Dolata dalej utrzymuje, że kwota na rozbudowę placówki była zagwarantowana w budżecie powiatu uchwalonym przez poprzedni Zarząd oraz w poprawce, jaką zgłaszano na początku obecnej kadencji, a którą to odrzucono głosami nowej koalicji.

Z tematu kredytu poseł przeszedł też do kwestii osoby Mateusza Hena, obecnego zastępcy dyrektora szpitala ds. lecznictwa, któremu poświęcił o wiele więcej uwagi. - Pan Mateusz Hen, jak wiemy, był zastępcą dyrektora w latach 2013-2015 i jest zastępcą również w bieżącym roku. Pozyskałem informacje o tym, że jest on osobą karaną za udział w mafii paliwowej - mówił Zbigniew Dolata, wskazując iż wszystkie wyroki uległy zatarciu w sensie prawnym w 2017 roku: - Jest to osoba publiczna i wiedza o tym, jaką przeszłość ma ktoś, kto kieruje naszym szpitalem, jest wiedzą, która powinna ujrzeć światło dzienne. Otóż pan Mateusz Hen został skazany wyrokiem z 2007 roku za udział w mafii paliwowej, określając to tak, że "wspólnie z innymi osobami dokonał obrotu paliwami ciekłymi w ilości 3 mln 634 tys. litrów o wartości ponad 8 mln złotych wspólnie z innymi osobami, według przyjętego i zaakceptowanego podziału ról i zadań przy realizacji przestępczych przedsięwzięć, wykorzystując przy tym działalność gospodarczą, prowadzoną w ramach firm faktycznie lub fikcyjnie istniejących (czyli tzw. karuzelę vatowską - dop. Zbigniew Dolata), ukierunkowaną na przejęcie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, poświadczając nieprawdę w dokumentach, gdzie mamy dwa obszary przestępcze - w jednym przypadku 8 mln, a w drugim 4 mln litrów, jako olej napędowy, będący w rzeczywistości paliwem pochodzącym z wymieszania różnych produktów ropopochodnych, doprowadzając Skarb Państwa do straty wielkiej wartości łącznie ponad 6 mln 700 tys. złotych." W tej sprawie, za te przestępstwa, został skazany prawomocnym wyrokiem 12 kwietnia 2007 roku karą łączną 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat, grzywną 157 tys. złotych i zakazem prowadzenia działalności gospodarczej na okres 10 lat - mówił Zbigniew Dolata, dodając iż w 2008 roku zapadł kolejny wyrok, gdzie przestępcza działalność była stwierdzona w latach 2005 - 2006 wspólnie z innymi osobami. Tutaj również był zarzut o sprzeniewierzenie tzw. karuzelą vatowską kwoty 1 mln 900 tys. złotych z tytułu podatku akcyzowego, powodując szkodę na niekorzyść Skarbu Państwa.

- Kolejne przestępstwo trwało od lutego 2005 do kwietnia 2006, kiedy naraził Skarb Państwa na uszczuplenie podatku na kwotę około 1,5 mln złotych, gdzie zapadł wyrok 9 grudnia 2008 roku. Kara łączna wynosiła 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat i grzywna 54 tys. złotych oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez 10 lat. W 2009 roku pan Hen wystąpił o wyrok łączny i taki wyrok zapadł 16 marca 2009 roku i wyniósł on łącznie karę grzywny 162 tys. złotych oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z handlem paliwami na 10 lat. Czyli zniknęły kary pozbawienia wolności - opisywał parlamentarzysta i jak stwierdził, nie tylko to jest istotne w życiorysie obecnego dyrektora. W 2013 roku Mateusz Hen ubiegał się o stanowisko zastępcy dyrektora ds. lecznictwa: - W takim przypadku jest wymagane zaświadczenie o niekaralności i wystąpił do prezydenta Bronisława Komorowskiego z wnioskiem o ułaskawienie. Wniosek został odrzucony. Prokurator Generalny opiniował negatywnie 6 maja 2013 roku argumentując: "Skazany trudnił się przestępczą działalnością przez ponad dwa lata, współdziałał z innymi osobami, z którymi nie wszyscy do tej pory zostali osądzeni. Działalność skazanego i innych osób przyniosła wielomilionowe kary Skarbowi Państwa z tytułu uszczupleń podatkowych. Działalność skazanego przez ponad dwa lata trudno nazwać incydentalną" - mówił Zbigniew Dolata, wskazując iż w opinii prokuratora wyroki dla Mateusza Hena były "wyjątkowo łagodne".

- Mimo tego, że był skazany prawomocnymi wyrokami, ówczesny Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego ze starostą Dariuszem Pilakiem, przeprowadził postępowanie konkursowe. Decyzja zapadła w Zarządzie uchwałą z 24 kwietnia 2013 roku i w warunkach konkursu zapisano jednoznacznie "kandydaci do konkursu składają: e) zaświadczenie o niekaralności". Pan Mateusz Hen nie mógł złożyć zaświadczenia o niekaralności, bo był osobą karaną. Mimo tego, ówczesny zarząd podjął decyzję o rozstrzygnięciu tego konkursu i pan Mateusz Hen był zastępcą dyrektora szpitala. Został zwolniony przez zarząd powołany przez PiS. Teraz ktoś, mający taką przeszłość, zostaje powołany przez tę samą koalicję - pana Tadeusza Tomaszewskiego z SLD i pana Piora Gruszczyńskiego z PO - mówił Zbigniew Dolata, wskazując iż co prawda decyzja formalna należała do dyrektora Michała Ogrodowicza, ale poseł stwierdził iż "decyzje kierunkowe i polityczne podejmują władze powiatu": - W międzyczasie, co warto zaznaczyć, Sąd Rejonowy w Warszawie 14 marca 2018 roku ogłosił upadłość pana Mateusza Hena. Czy osoba, która ma w swojej biografii upadłość konsumencką, jest najlepszym kandydatem do pełnienia funkcji kierowniczej w szpitalu? 

Jak stwierdził poseł, postanowił sprawdzić czy pogłoski o kolejnym wyroku na obecnym zastępcy dyrektora są prawdą. Wystąpił z zapytaniem do starosty gnieźnieńskiego, przy czym uzyskał odpowiedź iż "Starostwo nie posiada informacji w przedmiotowej sprawie": - Krótko mówiąc, pana starosty nie interesuje przeszłość osoby, która pełni niezwykle ważną funkcję w jednostce powiatowej, którą jest gnieźnieński szpital. Zdaniem posła informacja o kredycie na kwotę 50 mln złotych w "kontekście przeszłości obecnego zastępcy dyrektora, wielokrotnie karanej oraz po upadłości konsumenckiej" jest co najmniej niepokojąca.

59 komentarzy

 • Link do komentarza menadzer środa, 05 czerwca 2019 15:44 napisane przez menadzer

  A ministrem oświaty w rządzie pisu może być człowiek z prawomocnym wyrokiem? Ogarnij się pan , panie poseł- zajrzyj na własne podwórko .

 • Link do komentarza 1234 wtorek, 28 maja 2019 16:56 napisane przez 1234

  Panie Dolato kochany a czy czasem Brudziński i ki tez nie mają kryminalnej przeszłości? A ulaskawiony Kamiński to tez bez kryminalnej przeszłości? ? To panu nie przeszkadza?nawet w jednej formacji pan z nimi jest. A broniący pedofila księdza Piotrowicz Panu nie PRZESZKADZA? WSTYD.

 • Link do komentarza Qwert niedziela, 26 maja 2019 14:44 napisane przez Qwert

  Rozdmuchuje zatarte wyroki bo chce przykryć być może świeże, , które się pojawią . Tylko ciekawe czy w zawieszeniu.

 • Link do komentarza budyń sobota, 25 maja 2019 17:56 napisane przez budyń

  Zenonie, napisz jasno, o co tobie chodzi bo w końcu nie wiem, czy jest prawo i o co mam pytać posła Dolatę? Wiem, ze wyroki zatarte, to zatarte, ale jednak NIEZAPOMNIANE! A wszystko i tak znajdziesz w necie, więc nie musisz nawet się udawać do różnych instytucji po informacje.

 • Link do komentarza zenon sobota, 25 maja 2019 12:17 napisane przez zenon

  Proszę mi powiedzieć jak to się dzieje że Dolata uzyskuje informacje o zatartych wyrokach, na jakiej podstawie prawnej i z jakich organów. Proszę zapytać Dolatę.

 • Link do komentarza mieszkaniec powiatu piątek, 24 maja 2019 16:17 napisane przez mieszkaniec powiatu

  Czy tym sposobem autor @napisane przez obserwator1 domaga się ochrony przestępców zatrudnionych w sferze budżetowej? Jako mieszkaniec powiatu mam prawo wiedzieć kto otrzymuje gażę z moich podatków.

 • Link do komentarza A1 piątek, 24 maja 2019 14:20 napisane przez A1

  do obserwator 1 , nie narusza

 • Link do komentarza Prawnik piątek, 24 maja 2019 14:16 napisane przez Prawnik

  Pan Dolata robi kolejną goownoburzę.Zaintersowanych proszę o śledzenie wtorkowej nadzwyczajnej rady powiatu. Pozdrawiam.

 • Link do komentarza obserwator1 piątek, 24 maja 2019 11:47 napisane przez obserwator1

  25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

  Czy artykuł poniżej nie narusza tego Rozporządzenia??

  poniedziałek, 20 maja 2019 12:47
  Kryminalna przeszłość zastępcy dyrektora szpitala
  Rafał Wichniewicz

 • Link do komentarza TyrionL. piątek, 24 maja 2019 08:56 napisane przez TyrionL.

  A ja co ukradłem??

 • Link do komentarza Zenek Makolewski piątek, 24 maja 2019 08:23 napisane przez Zenek Makolewski

  Dziwne to miasto, dyr dziwny człek, konkubina dyrektorka w starostwie, kolesie ze starosta, mafia paliwowa i w tle 24 mln kredytu do zdefraudowania??? Niezłe towarzystwo nie ma co!!

 • Link do komentarza Alojzy czwartek, 23 maja 2019 21:55 napisane przez Alojzy

  Ludzie, proszę otwórzcie oczy...
  Poseł ma rację i tu nie chodzi o to z jakiej jest partii i kto go lubi...

 • Link do komentarza !!!**** czwartek, 23 maja 2019 11:27 napisane przez !!!****

  Tożsamość to cechy i dane personalne konkretnej osoby, które pozwalają ją zidentyfikować.

  O kradzieży tożsamości mówimy więc w sytuacji, w której ktoś bezprawnie wejdzie w posiadanie danych osobowych innej osoby i wykorzysta je wbrew jej woli.
  Kradzież tożsamości od kilku lat została wprost spenalizowana w kodeksie karnym. Zgodnie z dodanym w 2011 r. art. 190a § 2 kodeksu karnego za podszywanie się pod inną osobę poprzez wykorzystanie jej wizerunku lub innych danych osobowych grozi do trzech lat więzienia.

  Artykuł 190a Kodeksu karnego penalizuje zachowania polegające na uporczywym nękaniu (ang. stalking) i kradzieży tożsamości. Te dwa nowe przestępstwa zostały wprowadzone do Kodeksu karnego w 2011 roku – ustawodawca wreszcie zauważył, że w związku z rozwojem społeczeństwa informacyjnego pojawiły się nowe zachowania, które należy napiętnować poprzez uznanie ich za czyny zabronione.

  KK Art. 190a. [Uporczywe nękanie. Kradzież tożsamości]
  § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność,
  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  § 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

 • Link do komentarza hahahahahahahahahah czwartek, 23 maja 2019 10:22 napisane przez hahahahahahahahahah

  Zatarcie skazania powoduje uznanie skazania za przestępstwo za niebyłe, ułatwia resocjalizację osób które odbyły karę. Ot , taki sobie wynalazek z którego korzystać może skazany, tym bardziej wygodny gdy się ma wyższą pozycję społeczną i odpowiednich kolegów .

 • Link do komentarza kierowca czwartek, 23 maja 2019 10:08 napisane przez kierowca

  Przy Witkowskiej na miejscu do parkowania wzdłuż cmentarza znowu ktoś z PO ma wystawiony w poprzek olbrzymi baner na tym wózku i przez to zasłania widok jak się zaparkuje samochód za tym czymś i nic nie widać i jest to niebezpieczne przy włączaniu się do ruchu. Jak tak chcecie działać na rzecz naszego bezpieczeństwa to dziękuję. Czy zapłacono za zajęcie pasa drogowego ?

 • Link do komentarza zdzisia środa, 22 maja 2019 18:47 napisane przez zdzisia

  To nie jedyna taka niespodzianka, w Starostwie mówi się jedna z nowo zatrudnionych ma sprawę o mobbing w poprzednim miejscu pracy. Czy na prawdę nie ma lepszych kandydatów ? Czy czeka nas kryminalny powiat ?

 • Link do komentarza spacerowiczka środa, 22 maja 2019 18:31 napisane przez spacerowiczka

  Śmieszą mnie wypowiedzi zwolenników PO o wstydzie itp. Po wywieszeniu plakatów pewnej kandydatki PO do PE wnioskuję, że wstydu nie maja także ci, którzy w tym cyrku uczestniczą.

 • Link do komentarza Iwona E. środa, 22 maja 2019 15:39 napisane przez Iwona E.

  Co na to Pilak (PO) ? To za jego kadencji doszło do nieprawidłowości!
  Co na to Gruszczyński (PO) ? To za jego kadencji nastąpiła powtórka nieprawidłowości !
  Kto tu jest królem a kto królową. Czarno to widzę. Uczeń przerósł mistrza,

  Teraz CBŚ niech sprawdzi czy wybory nie były sfałszowane coś mi tu mocno śmierdzi. Śmierdzi.

  Kogo jeszcze z wyrokami zatrudni starosta?

 • Link do komentarza Dociekliwy środa, 22 maja 2019 13:58 napisane przez Dociekliwy

  Do gnieznianin ,,, a taki co człowieka autem rozjechal i miał wyrok to tez kryminalista? ?

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 22 maja 2019 09:20 napisane przez Gnieźnianin

  Robi się słabo . Kryminalista ma brać udział w zagospodarowaniu wielomilionowego kredytu .
  Nie jestem zwolennikiem PiS i dlatego nóż w kieszeni się otwiera patrząc na działania lokalnych działaczy PO robiących krecią robotę KE . Pojęcie wstydu jest jednak utopią i niestety nie liczę na honorowe podanie się do dymisji Gruszczyńskiego i spółki . Wstyd panie starosto .

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane