wtorek, 21 maja 2019 19:16

Przedwojenni policjanci z Gniezna - kto ich rozpoznaje?

 
Przedwojenni policjanci z Gniezna - kto ich rozpoznaje? źródło: KPP Gniezno

W tym roku polska Policja obchodzić będzie stulecie istnienia. Także gnieźnieńska jednostka przygotowuje się do obchodów, a jednym z nich będzie wystawa, opowiadająca o dziejach tej formacji na terenie Pierwszej Stolicy Polski.

Historia gnieźnieńskiej formacji porządkowej swoje początki ma (podobnie jak w innych miastach Wielkopolski) w Żandarmerii Krajowej byłej Dzielnicy Pruskiej, która funkcjonowała na tym terenie od początków 1919 roku aż do lipca 1920 roku.

Jednocześnie na mocy ustawy z 24 lipca 1919 roku na terenie odrodzonej Rzeczypospolitej utworzono Policję Państwową, która obowiązki Żandarmerii Krajowej w Wielkopolsce przejęła rok później. Sto lat od tych wydarzeń gnieźnieńska Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie, wzorem innych jednostek w całym kraju, przygotowuje się do obchodów stulecia istnienia tej formacji na naszym terenie. Już 16 czerwca otwarta zostanie wystawa, na którą składać się będą fotografie, dokumenty i informacje o funkcjonowaniu Policji w naszym regionie na przestrzeni lat.

Na zdjęciu z lat 1934-1935 prezentowanym poniżej, znajdują się funkcjonariusze komendy Policji Państwowej. Posterunek w tym okresie mieścił się na podwórzu kamienicy przy ul. Dąbrówki 13. Wśród nich są zarówno pracownicy mundurowi, jak i cywilni. Jeśli ktokolwiek rozpoznaje widocznych na zdjęciach mężczyzn, prosimy kontaktować się z oficerem prasowym KPP w Gnieźnie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jeśli są osoby, które być może posiadają zdjęcia, prezentujące przedwojennych policjantów z Gniezna lub ościennych gmin, także proszeni są o kontakt.

  

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane