poniedziałek, 17 czerwca 2019 08:09

Uszkodzenie ORP Gniezno podczas ćwiczeń

 
ORP Gniezno ORP Gniezno źródło: gniezno.eu

Jak donoszą ogólnopolskie media, w minioną niedzielę podczas prowadzonych międzynarodowych ćwiczeń u wybrzeży Litwy, polska jednostka rozpruła fragment burty i zaczęła nabierać wody.

Informację o tym podano w późnych godzinach wieczornych 16 czerwca. Jak ustalił jako pierwszy serwis rmf24.pl, do zdarzenia doszło podczas ćwiczeń Baltops, prowadzonych u . W tym roku bierze w nich udział 50 okrętów z kilkunastu państw.

Podczas manewrowania u wybrzeży Litwy, podczas realizowania operacji desantowej z udziałem amfibii, okręt transportowo-minowy ORP Gniezno miał uderzyć o podwodną przeszkodę, w wyniku czego doszło do uszkodzenia poszycia kadłuba w środkowej części jednostki. Ta w wyniku tego zaczęła nabierać wody.

Reporterom RMF FM udało się dowiedzieć, że sytuacja została opanowana, ale 8. Flotylla Obrony Wybrzeża na razie nie udziela więcej informacji na temat uszkodzeń okrętu, zaznaczając jednak, że mimo tego jest on sprawny i po wszystkim kontynuował zaplanowane wcześniej zadania. Jednostka ma być przystosowana do tego typu sytuacji.


ORP Gniezno wszedł w skład polskiej Marynarki Wojennej w 1990 roku, od początku otrzymując imię pierwszej stolicy Polski. Od tej pory nieprzerwanie służy on we flotylli, stanowiąc istotny element struktury transportowej - może przewozić do 9 czołgów typu T-72 lub 17 ciężarówek oraz 90 osób desantu. Oprócz tego służy też jako okręt minerski - może zabrać do 134 min. Ma długość 95 metrów i szerokość niemal 11 metrów, a jego załogę stanowi 51 osób.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane