sobota, 22 czerwca 2019 14:29

Zmarł por. Wincenty Kożuch, ostatni żyjący żołnierz AK

 
Zmarł por. Wincenty Kożuch, ostatni żyjący żołnierz AK źródło: Gnieźnieńskie Koło AK / fot. Foto Stube

Dziś nad ranem zmarł w wieku 91 lat Wincenty Kożuch, ostatni żyjący żołnierz Armii Krajowej w naszym powiecie.

Swoje pierwsze kroki w walce z niemieckim okupantem podjął w 1943 roku w wieku 15 lat, a w pełni do konspiracji niepodległościowej wszedł rok później po złożeniu przysięgi na wierność Rzeczypospolitej. W podziemiu, działając pod pseudonimem "Podkowa", pozostawał do zakończenia wojny.

Kilka lat temu, jako jeden z ostatnich żyjących i aktywnych członków gnieźnieńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK otrzymał awans do stopnia porucznika. W ubiegłym roku podczas uroczystości z okazji rocznicy wybuchu powstania warszawskiego otrzymał Medal Koronacyjny. Zmarł 22 czerwca 2019 roku w wieku 91 lat. Termin pogrzebu zostanie podany wkrótce.

6 komentarzy

 • Link do komentarza rw poniedziałek, 24 czerwca 2019 12:37 napisane przez rw

  Pan porucznik był ostatnim z udzielających się aktywnie na uroczystościach miejskich z ramienia koła AK. Informację, jako o ostatnim żyjącym podały dwa źródła związane z tym środowiskiem.

 • Link do komentarza Sli niedziela, 23 czerwca 2019 19:03 napisane przez Sli

  Może był ostatni a może nie był..... Z całą pewnością bym kimś.!!!!

 • Link do komentarza Teodozja niedziela, 23 czerwca 2019 12:07 napisane przez Teodozja

  Żądamy od władz należytego traktowania wszystkich kombatantów i zasłużonych dla narodu. W tym także Pani Natalii Łysoń Hensler ! ! !

  Oczekujemy wyjaśnień dlaczego ta osoba jest pomijana od lat. Powinno się pielęgnować takie osoby bo to żywa historia a za niedługo nasze wnuki nie będą wiedzieć nić o Polsce Walecznej i osobach, które przelały krew za istnienie naszego narodu.

  Wracając do tematu tego postu... Ogromny żal Pana Wincentego i kondolencje dla rodziny.

  Imionami takich Ludzi powinno nazywać się ulice, ronda, skwery w Gnieźnie. Jak my obecni nie upamiętnimy to pamieć całkowicie zaginie.

 • Link do komentarza Wiesław Soja niedziela, 23 czerwca 2019 06:50 napisane przez Wiesław Soja

  Pan Wincenty Kożuch nie był ostatnim żołnierzem AK w naszym powiecie. Do dziś żyje w Gnieźnie moja teściowa Natalia Łysoń Hensler z d. Mergler. Ppor. Rezerwy 27Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, sanitariuszka w oddziale kapitana "Bomby".Miała ps."Doczka".Dziś ma 98 lat i jest zupełnie zapomniana przez miejscowe władze. Niestety

 • Link do komentarza Ewa sobota, 22 czerwca 2019 22:37 napisane przez Ewa

  Żyjącym żołnierzem Armii Krajowej Powstańcem Warszawskim jest Zenon Piwecki pseudonim Maluśki

 • Link do komentarza Sli sobota, 22 czerwca 2019 16:07 napisane przez Sli

  Cześć Jego pamięci!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane