poniedziałek, 24 czerwca 2019 18:04

Powiat gnieźnieński już na wakacyjnej mapie wypadków

 
Powiat gnieźnieński już na wakacyjnej mapie wypadków źródło: KPP Gniezno

Po sobotnim zdarzeniu, w którym zginęła jedna osoba, a druga została ranna, powiat gnieźnieński niestety już trafił na policyjną mapę śmiertelnych wypadków drogowych.

Wraz z początkiem wakacji Policja uruchomiła mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Jej założeniem jest prezentowanie miejsc, w których doszło do tego zdarzenia na terenie kraju oraz uświadamianie, jak niebezpieczne zachowania niektórych kierowców mogą doprowadzić do ludzkiej tragedii. 

Od rozpoczęcia wakacji minęło zaledwie kilka dni, a na mapie w niedzielę wyświetliło się już 26 ofiar śmiertelnych. W ciągu tego krótkiego czasu na mapę trafił także powiat gnieźnieński - wszystko za sprawą sobotniego wypadku w Kruchowie (gmina Trzemeszno), w którym zginął 29-letni mężczyzna.

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło 22 czerwca po godzinie 20:00. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji, kierujący samochodem osobowym marki Opel Astra, 25-letni mieszkaniec powiatu żnińskiego, na prostym odcinku drogi zjechał na prawe pobocze, a następnie uderzył w drzewo. W wyniku uderzenia auto wywróciło się na bok i zatrzymało na polu uprawnym. Śmierć na miejscu wypadku poniósł 29-letni pasażer. Kierujący z poważnymi obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala w Gnieźnie. 

Mapa aktualna w niedzielę 24 czerwca z naniesionym wypadkiem z Kruchowa. Obecnie (poniedziałek) na mapie znajduje się już 36 ofiar śmiertelnych:

 

Policja przypomina o najważniejszych zasadach przed każdym wyruszeniem w drogę:

  • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach
  • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem
  • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego
  • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu
  • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami
  • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach
  • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży
  • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane