poniedziałek, 24 czerwca 2019 09:36

Arkuszewo docenia seniorów

  mn
Arkuszewo docenia seniorów zdjęcie nadesłane

Rada Osiedla Arkuszewo, wzorem ubiegłego roku, kontynuując działania w celu zapewnienia starszym mieszkańcom społeczności osiedlowej aktywnego wypoczynku i kulturalnej rozrywki, zaprosiła grupę emerytów i rencistów na wycieczkę krajoznawczą do muzeów w Śmiełowie i Gołuchowie.

Z wycieczki, która odbyła się kilkanaście dni temu, skorzystało 29 osób. Pomysłodawcą i organizatorem wycieczki był Aleksander Ditbrener, z-ca Przewodniczącego Rady Osiedla Arkuszewo i zarazem radny Miasta Gniezna.

W programie wycieczki było zwiedzanie pałacu w Śmiełowie, w którym mieści się Muzeum im. Adama Mickiewicza, gdzie prezentowane są eksponaty związane z poetą: rękopisy, pamiątki osobiste, pierwodruki, portrety i inne pamiątki. W bardzo pięknych wnętrzach pałacu zachowały się również przedmioty antyczne, bogata sztukateria i liczne akcenty masońskie. Obok pałacu jest piękny park, w którym znajduje się pomnik Adama Mickiewicza autorstwa Jerzego Sobocińskiego.

Następnym etapem wycieczki było zwiedzanie zamku w Gołuchowie, zbudowanego w połowie XVI wieku, przez wybitnego działacza reformacji Rafała Leszczyńskiego, a przebudowanego w XIX wieku przez hrabinę Izabelę Działyńską. We wnętrzach zamku prezentowane są m.in. zbiory starożytnych waz greckich, a także gobeliny, malarstwo europejskie, meble oraz przedmioty rzemiosła artystycznego. Uczestnicy wycieczki zwiedzili też pokazową zagrodę zwierząt z żubrami, konikami polskimi i danielami, która znajduje się przy zamkowym parku.

Po intensywnym programie zwiedzania, pełni estetycznych wrażeń, uczestnicy wycieczki zaproszeni zostali na wspólny poczęstunek wieńczący tą ciekawą imprezę.

Cel wycieczki, jakim była integracja mieszkańców oraz poznawanie historii i piękna krajobrazu wielkopolski został spełniony, o czym świadczy pozytywna i jednoznaczna opinia uczestników wycieczki o potrzebie kontynuowania organizacji takich imprez dla seniorów.

Wyjazd został sfinansowany przez Miasta Gniezno ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, dlatego też uczestnicy wycieczki otrzymali zestawy broszur ostrzegających przed zagrożeniami jakie powoduje alkoholizm i związana z tym przemoc w rodzinie. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane