czwartek, 29 sierpnia 2019 09:36

Gnieźnieński bank z ponad stuletnią historią

  Artykuł sponsorowany

Jednym z najstarszych budynków użyteczności publicznej, jaki funkcjonuje na terenie Gniezna, jest dzisiejsza siedziba 1 Oddziału Santander Bank Polska S.A. przy ul. Sienkiewicza 17.

Zabudowa parterowych domów, sięgających metryką okresu po odbudowie pożaru miasta z 1819 roku, kamienice z przełomu XIX i XX wieku oraz współczesne budownictwo z lat 80. i 90. XX wieku: w sąsiedztwie takiej architektury śródmiejskiej wznosi się również gmach banku, pobudowanego w latach 1905 - 1907, stanowiącego początkowo siedzibę niemieckiego Banku Rzeszy. Obiekt, pobudowany równolegle do ulicy na planie prostokąta, swoim stylem utrzymany jest w nurcie późnego klasycyzmu.

 

Budynek przez wszystkie lata swojego funkcjonowania pełnił zawsze tę samą rolę, stanowiąc integralny punkt gnieźnieńskiej gospodarki oraz obrotu finansami mieszkańców regionu. Głównie też z tego powodu, w latach 20. XX wieku uległ on znaczącej zmianie, podczas której do istniejącego gmachu dobudowano północne skrzydło, do dziś mieszczące główny hol. Jego wnętrza utrzymane są w duchu polskiego modernizmu, popularnego w okresie międzywojennym, o czym zaświadczają zachowane detale architektoniczne. Jedynym istotnym detalem sprzed wojny, którego dziś brakuje, są charakterystyczne obrotowe drzwi, które musiały zostać zdemontowane z uwagi na obecnie obowiązujące przepisy przeciwpożarowe. Kluczowe elementy drzwi, czyli ich skrzydła, zostały jednak zachowane w wejściu głównym.

W tej formie bank przetrwał do dziś – w późniejszym okresie do holu dobudowano jeszcze dodatkową salę, mieszczącą kasy. Obecnie cała sala obsługi klienta została wyremontowana, a dla podkreślenia jej architektury wykonano efektowne podświetlenie. Zmieniło się również wyposażenie wnętrza, dzięki czemu nie tylko zyskano więcej przestrzeni, ale również poprawiono komfort każdego klienta odwiedzającego placówkę.

 

We wrześniu 2018 roku, dotychczasowy Bank Zachodni WBK S.A, od lat mający swoją siedzibę przy ul. Sienkiewicza 17, przemianowany został na Santander Bank Polska S.A. Obecnie jest to jeden z największych banków w powiecie gnieźnieńskim, który prowadzi obsługę klienta indywidualnego, przedsiębiorców, małych i średnich firm, korporacji, a także zajmuje się doradztwem w zakresie leasingu, produktów hipotecznych, a także obsługą klientów segmentu VIP. Wszystkie usługi są świadczone na miejscu w oddziale.

Obecna siedziba banku to połączenie historii z nowoczesnością – nie tylko zabytkowe wnętrza, ale także samoobsługowe strefy (internetowa oraz wpłatomaty i bankomaty).

Od ponad wieku w tym miejscu nie zmieniło się jeszcze jedno – położenie w centrum miasta, które sprawia, że jest to bank znajdujący się wciąż blisko Gnieźnian.

5 komentarzy

 • Link do komentarza ABC czwartek, 29 sierpnia 2019 10:13 napisane przez ABC

  Nasz swojski WBK z siedzibą w Poznaniu -> irlandzki AIB WBK z siedzibą w Poznaniu -> irlandzki BZWBK z siedzibą we Wrocławiu -> hiszpański BZWBK z siedzibą we Wrocławiu -> hiszpański Santander z siedzibą w Warszawie. Tam trafiają podatki z zysku. Warto jeszcze prześledzić ile CIT odprowadzają, W przypadku Santandera nie jest źle: https://www.money.pl/gospodarka/pko-bp-wciaz-liderem-kto-jeszcze-wplaca-najwiecej-do-budzetu-6406012143867521a.html

 • Link do komentarza Ewka poniedziałek, 05 sierpnia 2019 16:32 napisane przez Ewka

  Polecam ten bank gdyz mam tutaj konto, bez prowizji i oplat w porownaniu z innymi placowkami bankowymi :)

 • Link do komentarza u wtorek, 16 lipca 2019 15:16 napisane przez u

  całkiem efektownie wygląda nowe oświetlenie:)

 • Link do komentarza Jacek1812 sobota, 13 lipca 2019 18:21 napisane przez Jacek1812

  Niestety tych pięknych dzrzwi już nie ma wymogi przeciw pożarowe

 • Link do komentarza Gnieźnianin piątek, 12 lipca 2019 21:36 napisane przez Gnieźnianin

  A są jeszcze słynne obrotowe dzwi. Za dzieciaka to była atrakcja.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

BarMleczny