poniedziałek, 08 lipca 2019 17:35

Pogotowie do przeniesienia. „Łącznica” nie wchodzi w grę

 
Pogotowie do przeniesienia. „Łącznica” nie wchodzi w grę archiwum redakcji

Miejsce, w którym stacjonują zespoły ratownictwa medycznego, nie odpowiada oczekiwaniom nie tylko pracowników, jak i właściciela terenu. Trwają działania, by to się zmieniło.

Już prawie dwa lata temu niektórych mieszkańców kilku ulic w centrum poruszyła informacja o planowanym przeniesieniu tzw. pogotowia ratunkowego do nowej siedziby. Wówczas mówiło się, że miejsce stacjonowania karetek zostanie ulokowane w budynku przy ul. Łącznica 7, który docelowo - jak wówczas informowano - miał zostać zmodernizowany i dostosowany do tych potrzeb. W tym też czasie zebrano podpisy od mieszkańców kilku pobliskich kamienic, którzy sprzeciwiali się temu pomysłowi z uwagi na hałas, jakiego spodziewali się doświadczać po pojawieniu się ambulansów.

Od tego czasu pomysł ten ucichł, ale sprawa bazy ZRM jest wciąż paląca. Obecnie bowiem karetki stacjonują w niezbyt dostosowanym do tego typu potrzeb miejscu, gdzie ulokowano je już przeszło pół wieku temu - na podwórzu kamienicy przy skrzyżowaniu ul. Wyszyńskiego i 3 Maja. Tymczasem nieruchomość ta (dawniej przychodnia), od lat przeznaczona jest przez Powiat na sprzedaż. Nie znajduje ona jednak zainteresowania z prostego powodu - obejmuje ona jedynie działkę niemal po obrysie budynku, bez wspomnianego podwórza. Właśnie wyprowadzenie bazy ZRM z posesji może pozwolić na zwiększenie zainteresowania okazałym budynkiem, który popada w coraz większą dekapitalizację. 

- Planujemy przeniesienie pogotowia, a w tej chwili są rozpatrywane dwa miejsca i sprawdzamy możliwości formalne co do takiej możliwości - przekazała wicestarosta Anna Jung. Jak dodała, mowa jest tu o lokalizacjach istniejących także w centrum miasta, ale nie chce zdradzić ich dokładnego położenia. Nie jest natomiast w ogóle brana pod uwagę kwestia budynku przy ul. Łącznica 7: - To był pomysł w ogóle nieprzemyślany. Tam nie ma możliwości technicznych, by trzymać jakiekolwiek karetki. To było chyba ad hoc, bo komuś zależało na tym, by kogoś stamtąd usunąć i na szybko wymyślono pretekst do tego - stwierdził starosta Piotr Gruszczyński. 

Jak dodano, wbrew pojawiającym się pogłoskom, nikt nie planuje powoływania spółki w celu obsługi gnieźnieńskiego pogotowia. Niemniej, jak przekazali przedstawiciele Zarządu, jego funkcjonowaniu będą się przyglądać pod kątem sprawności, także ekonomicznej: - Wariant spółki gdzieś jest w naszych zamysłach, ale dotyczy on inwestycji szpitala, ale nie pogotowia - być może ktoś coś pomylił. Ten wariant rozpatrujemy bardzo poważnie i o tym rozmawiamy już od lutego. Poprzez spółkę widzimy różne możliwości finansowe, choćby z wojewódzkiego funduszu rozwoju i te warianty rozpatrujemy, ale jak będziemy przygotowani to o nich poinformujemy - przekazał starosta.

9 komentarzy

 • Link do komentarza Marek Z. środa, 10 lipca 2019 07:24 napisane przez Marek Z.

  Stacja Pogotowia Ratunkowego powinna funkcjonować razem ze Strażą Pożarną przy ulicy B. Chrobrego. Wystarczy przenieść Straż Miejską z tego obiektu na zapleczu Straży Pożarnej do gmachu dawnej szkoły podstawowej przy ulicy Pocztowej i temat będzie rozwiązany. Można też przenieść Pogotowie Ratunkowe do obiektów po URBIS ie ( po zakładzie Oczyszczania Miasta ) na Chrobrego , który już za chwile przeniesie się do nowej bazy przy ulicy Fabrycznej. Po ZOM e zostaną nawet zadaszone wiaty dla karetek pogotowia i całe zaplecze socjalne. Prawda, że tych możliwości jest dość dużo ?!!

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 09 lipca 2019 23:31 napisane przez urzędas

  @micio- a niby komu mozna sprzedawać stary nieuzyteczny majątek? Tylko prywatny inwestor zrobi z tym porzadek i jeszcze zaplaci dobra cene. Minely czasy, kiedy firmy czy instytucje panstwowe paraly sie budownictwem jakims tam. Takze budowe tych miedxkan komunalnych na tak mikroskopijna skalę uważam za wielki błąd. Zadluzone Miasto nie wykonuje podstawowych obowiązków jakie na nim spoczywają potrzebnych dla szerszego ogółu, a zbudowało kilka apartamentow dla zamożnych seniorow, ktorym prawdopodobnie będzie musialo jeszcze doplacac do ich utrzymania. To naprawdę calkiem nieprzemyslana inwestycja.

 • Link do komentarza Andrju wtorek, 09 lipca 2019 23:26 napisane przez Andrju

  Fundacja na łącznicy w 2018 to tylko radny W. Pilarczyk ze swoją gastroskopią. Po przejęciu budynku przez szpital dalej do dnia dzisiejszego prowadzi swój gabinet pan Pilarczyk - wiec nic się nie zmieniło na niekorzyść fundacji która już w 2017 miała nowy budynek i ograniczyła działalność na łącznicy do archiwum :-) tyle w temacie dla niezorientowanych komentatorów :-)

 • Link do komentarza micio wtorek, 09 lipca 2019 13:25 napisane przez micio

  Czyli znów teren sprzedany deweloperowi będzie...

 • Link do komentarza avalon wtorek, 09 lipca 2019 13:19 napisane przez avalon

  W Gnieźnie nie ma Stacji Pogotowia Ratunkowego ani Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Nic takiego nie istnieje. Jest tylko miejsce wyczekiwania dla zaledwie trzech karetek.
  W czym jest problem?
  Zlikwidować i sprzedać barachło na Wyszyńskiego a karetki mogą stacjonować np w takich miejscach:

  - jedyna w powiecie (145 tysięcy mieszkańców) karetka specjalistyczna "S" w szpitalu na 3 Maja
  - karetka podstawowa - straż pożarna na Chrobrego
  - karetka podstawowa - przychodnia na Winiarach (jeżeli jest tam jakaś przychodnia) lub jakiś inny obiekt należący do miasta, powiatu lub którejś ze spółdzielni mieszkaniowych w rejonie tego osiedla (łatwy dojazd od S5 i DK15).
  W przypadku braku miejsca na Winiarach obie karetki "P" w straży na Chrobrego.

  Reszta pojazdów transportowych (jest ich chyba tez tylko kilka sztuk) w garażu obok szpitala.

 • Link do komentarza adamek wtorek, 09 lipca 2019 12:01 napisane przez adamek

  @mjj - właściwie poseł D. też jest nietutejszy,więc się ma co dziwić jego księżycowym pomysłom.

 • Link do komentarza sjdgjdg wtorek, 09 lipca 2019 08:28 napisane przez sjdgjdg

  to skoro teraz fundacji nie ma, a pewnie płaciła jakiś czynsz, sprawdziłbym czy jej wywalenie pod byle pozorem nie było działaniem na niekorzyść majątku powiatu gnieźnieńskiego..............

 • Link do komentarza Stach poniedziałek, 08 lipca 2019 23:03 napisane przez Stach

  "Wariant spółki gdzieś jest w naszych zamysłach, ale dotyczy on inwestycji szpitala...." - przekazał starosta .............to wszystko w temacie!!! Panie starosto a nie trzeba było tak od samego początku, jednak spółka szpitala,

 • Link do komentarza mjj poniedziałek, 08 lipca 2019 22:34 napisane przez mjj

  I znowu muszę przyznać rację Piotrowi Gruszczynskiemu. Krytykowalam pomysl poprzednika co dp Łacznicy. To byla celowa robota by wyrzucic Fundacje z ktorej uslug korzystalo wielu pacjentow. Ulokowanie tam pogotowia ratunkowego uwazalam za pomysl z księżyca. No, ale jak poseł D.cos zarządził, to nie bylo odwrotu. No bo na pewno nie byl to pomysl dyr.B. bo on nietutejszy i nie mial rozeznania logistycznego.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane