czwartek, 11 lipca 2019 11:45

Polacy z Białorusi i Ukrainy gościli w Gnieźnie

  mnopr
Polacy z Białorusi i Ukrainy gościli w Gnieźnie zdjęcie nadesłane

Po raz kolejny, w ramach programu „To co nas łączy - Polska”, do Grodu Lecha przybyli zaproszeni na tę okazję nasi rodacy, którzy mieszkają na Białorusi i Ukrainie.

Celem programu jest integracja Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju w szczególności tych, zza wschodniej granicy oraz wymiana międzykulturowa środowisk polonijnych, prezentowanie historii, tradycji i kultury Rzeczypospolitej oraz doskonalenie języka polskiego.

Do Gniezna zaproszona została grupa 40 nauczycieli oraz działaczy organizacji, zrzeszających środowiska polonijne na terenie obu krajów za naszą wschodnią granicą. Obecność gości w dniach od 30 czerwca do 7 lipca br. była również ważną formą docenienia wysiłków organizacji polonijnych na rzecz zachowania polskiego szkolnictwa, kultywowania polskich tradycji i zwyczajów oraz sprawowania opieki nad miejscami pamięci narodowej.

W Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie przygotowano bogaty program pobytu, w ramach którego uczestnicy poznawali Wielkopolskę, uczestniczyli w koncertach muzycznych, warsztatach terapii zajęciowej i spotkaniach integracyjnych.

W tym samym czasie na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Żeglarskiego Chorągwi Wielkopolskiej ZHP w Kiekrzu przebywała grupa dzieci i młodzieży z tych samych środowisk. Wspólne spotkania uczestników projektu były czasem patriotycznych wzruszeń i prawdziwej integracji kulturowej oraz pokoleniowej.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane