czwartek, 18 lipca 2019 15:38

Podwyżka cen za ciepło z PEC

 
Podwyżka cen za ciepło z PEC archiwum redakcji

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej poinformowało iż od 1 sierpnia br. wzrośnie taryfa za dostarczane ogrzewanie.

17 lipca 2019 roku na stronie Urzędu Regulacji Energetyki pojawiła się informacja o rozpatrzeniu wniosku spółki PEC w sprawie zatwierdzenia taryf ciepła. Te zaś zyskały akceptację Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i zostały opublikowane w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym.

Jak twierdzi spółka, na wzrost ceny miały wpływ dwa czynniki - modernizacja systemu ciepłowniczego PEC w celu zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko oraz konieczność ponoszenia opłat z tytułu emisji dwutlenku węgla do atmosfery: - Wszyscy jesteśmy zgodni, że aby walczyć ze smogiem i dbać o jakość powietrza w naszym regionie emisja spalin do atmosfery musi być ograniczana. Dostosowywanie istniejącej infrastruktury technicznej do zaostrzających się norm emisji spalin generuje jednak konieczność realizacji szeregu zadań inwestycyjnych - informuje spółka. Dalej PEC dodaje, że w związku ze zmniejszającymi się bezpłatnymi przydziałami do emisji dwutlenku węgla, spółka musi kupować na giełdzie brakujące ilości uprawnień: - Jeszcze kilka lat temu Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie nie ponosiło żadnych kosztów z tym związanych korzystając z przyznanych bezpłatnych przydziałów. W 2019 r. cena uprawnień na giełdzie kształtowała się na poziomie od 21 € do 28 € za uprawnienie, co rocznie daje koszt około 3 500 000 zł. Są to koszty narzucone na PEC i całkowicie niezależne od Spółki, a cena uprawnień do emisji CO2 jest bardzo niestabilna i raczej z tendencją do wzrostu.

Zgodnie z treścią nowej taryfy, średnia wynikowa cena netto za ciepło i stawka opłaty przesyłowej dla ciepła systemowego wzrośnie z 64,80 zł netto za 1GJ do 75,26 zł netto za 1 GJ, czyli o 16,14%. Jest to większa podwyżka niż miało to miejsce ostatnio - w grudniu 2017 roku cena ta wzrosła o 15,65% (z 55,92 zł za 1 GJ). Wówczas PEC tłumaczył podwyżkę wzrostem cen węgla na rynku oraz (podobnie jak obecnie) koniecznością zakupu przydziałów emisji dwutlenku węgla.

Spółka twierdzi, że podwyżka nie będzie odczuwalna w wydatkach z portfeli mieszkańców, jeśli... aura na to pozwoli: (...)  jeśli zima będzie łagodniejsza niż ubiegłoroczna, a Państwo zużyją mniej energii cieplnej dla zapewnienia sobie komfortu cieplnego, czyli do zachowania określonej najczęściej stałej temperatury w mieszkaniach, to mimo podwyżki cen energii cieplnej, roczne koszty ogrzewania nie ulegną zmianie. Jeśli zużycie Ciepła systemowego się nie zmieni, koszty wzrosną tyle samo ile wyniesie podwyżka - informuje PEC.


Poniżej w załączniku pełna treść decyzji URE oraz cen taryf PEC.

22 komentarzy

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 05 sierpnia 2019 15:46 napisane przez wilk

  A pamiętacie jak pan Grobelny,były prezesik PEC z resztą, wyśmiewał pana Kamińskiego,odnośnie geotermii ????? I teraz cisza w urzędzie,ani jeden prezydencik Po Komuny się nie odezwie,na podwyżki dla mieszkańców,siedzą schowani w szafie,byle nie odpowiadać !!!!!! Ludzie jak wam NIE WSTYD głosować na POST KOMUNĘ,czas się obudzić i pomyśleć trochę !!

 • Link do komentarza królik niedziela, 04 sierpnia 2019 22:52 napisane przez królik

  Polska dużymi krokami idzie w kierunku ciepła z wód ziemi ale zacofane Gniezno ma bielmo na oczach.

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 23 lipca 2019 10:50 napisane przez czytelnik

  @ cup - to Panu raczej polecam dobre opracowania korzystania z wód termalnych i nie pisanie głupot. Jak mamy dbać o środowisko, skoro takie nieuki - przepraszam, jak pan - wypowiadają się publicznie niezgodnie z prawdą i bez żadnej wiedzy?

 • Link do komentarza cup poniedziałek, 22 lipca 2019 19:46 napisane przez cup

  Aleksander - to sobie poczytaj trochę o kosztach i w gwarantuję Tobie że w Gnieźnie płacić będziesz więcej za ciepło płacić niż to z węgla.

 • Link do komentarza Aleksander niedziela, 21 lipca 2019 18:50 napisane przez Aleksander

  @cup-oczywiscie że z wód termalnych ciepło byłoby znacznie tańsze, ponieważ PEC nie płaciłby haraczu ekologicznego za zanieczyszczenie środowiska, którym niestety teraz obciążać musi odbiorców. To takie proste w myśleniu, jak drut, ale Budaszowe towarzystwo nie posiadając wiedzy zgotowali nam niejedną podwyżkę, byle nie dopuścić do nowatorskich rozwiązań. Historia im tego nie zapomni!

 • Link do komentarza Onufry niedziela, 21 lipca 2019 14:50 napisane przez Onufry

  Czyżby "drużyna B" przygotowywała się do prywatyzacji PEC, PKS, MPK, szpital( może niemieckim inwestorom, takim co to cukrownie uratowali)? Na jaką to sumę pieniędzy zadłużone są te państwowe podmioty zarządzane przez "niezastąpioną elyte" w Gnieźnie?

 • Link do komentarza misiakisia niedziela, 21 lipca 2019 08:51 napisane przez misiakisia

  https://m.bankier.pl/wiadomosc/Merkel-za-wprowadzeniem-oplat-za-emisje-CO2-7709868.html

  Link dla tych co to szczekają iz to wina PiS-u a nie tej ekologicznej UE która naprodukowała samochodów diesla ze nawaet nasi "złomiarze" nie nadążają tego "Auta z Niemiec" wywież. Proponuje po 19 usiąść przy trasie Zjazdu Gnieżnieńskiego izobaczyc ile tego złomu trujacegosie wiezie na lawetach. Wiecie ile to jest 500 tyś aut w pierwszym półroczu przywież i to auta +10/12 lat. To są oficjalne dane

 • Link do komentarza tumoroł sobota, 20 lipca 2019 13:46 napisane przez tumoroł

  Czyli musimy się modlić o ciepłe zimy żeby koszty nie uległy zmianie. Ciekawe tylko co PEC zrobi gdy klimat na tyle się zmieni że ciepło do ogrzewania mieszkań stanie się zbędne ?

 • Link do komentarza cup sobota, 20 lipca 2019 09:47 napisane przez cup

  A Ty Rysiek myślisz że za wody termalne płaciłbyś mniej i miałbyś jakieś oszczędności na ogrzewaniu?

 • Link do komentarza Rysiek sobota, 20 lipca 2019 06:56 napisane przez Rysiek

  Takie gadanie że jak będzie cieplej to będzie taniej bo mniej, no lepiej nie mogli wymyślić. Dla mnie wniosek z takiego gadania prosty, w przyszłości i tak bez podwyżek się nie obędzie bo i tak tą firmę trzeba będzie utrzymać no i pensje i premie zapłacić. To proste ,przy mniejszej produkcji żeby były zyski to albo redukcje pensji i zatrudnienia albo wyższe ceny. Z zatrudnienia i kasy to oni na pewno nie zrezygnują. Do tego opalają węglem czyli opłaty za emisje będą i to coraz wyższe. Kamiński dobrze kombinował z wodami termalnymi .

 • Link do komentarza Stanisław piątek, 19 lipca 2019 18:36 napisane przez Stanisław

  Kamiński ostrzegał, że co roku będą wzrastały kary za emisję spalin płacone przez PEC. Ale przez laików rządzącej strony został wyśmiany. No i teraz mamy, co mamy.Wyborcy, którzy zagłosowali na obecną ekipę zgotowali nam ten los.

 • Link do komentarza eugenika piątek, 19 lipca 2019 11:35 napisane przez eugenika

  I co w tym kierunku robi Prezydent Budasz?

 • Link do komentarza królikowy piątek, 19 lipca 2019 07:06 napisane przez królikowy

  A tak byłaby czysta nieograniczona energia cieplna z wód termalnych ale chcieliście to co macie i nie narzekajcie. Płaczcie i płaćcie.

 • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 19 lipca 2019 06:23 napisane przez Mieszkaniec

  Ta cała emisja co2 co tak głośno się o niej mówić to jeden wielki pic na wodę. Unia stara się ściągać jak najwięcej kasy do siebie bo my Polacy płacimy za nią najwięcej gdzie taka japonia planuje otworzenie kilkunastu elektrowni węglowych czy potężne Chiny i Indie imitujące potężne stężenia co2 do atmosfery. Ale polaczkom muszą wmawiać, że to my trujemy świat i musimy płacić. A co do podłączenia osiedli do pecu to jest inna historia są opinie o nieszczelnosciach w układzie kominowym więc zamiast uszczelnić układy to lepiej podłączyć blok do pecu by ludzie odczuli komfort z drogiego ogrzewania.

 • Link do komentarza rezigiusz piątek, 19 lipca 2019 05:38 napisane przez rezigiusz

  Przypomnę tylko tym oczytanym którzy nawet przy podwyżkach PEC-u "wyrzygują program 500+" że to ich niemiecka "kanclerka" wszak tak według niektórych powinno się tytułować ,iz wprowadziła tzw. giełdę CO2 na której to teraz grają "białe kołnierzyki" i tu nic PiS do tego nie ma a z tego co kojarzę to pani "premierka" Ewa w ostatnich miesiącach jej urzędowania podpisała kwity związane z giełdą CO2.

  Ale co tam PO-KOmuna zawsze ma tzw. zawodną pamięć.

 • Link do komentarza Miras piątek, 19 lipca 2019 00:18 napisane przez Miras

  @ krypa - oczywiście, ze podwyżka to nie wina PISu. To wina po pierwsze tych filozofów, którzy twierdzą, ze klimat się zmienia od rzekomych spalin i każą zgodnie z dyrektywami UE płacić horrendalne kwoty za niby zmiany klimatu spowodowane dymem. Jak świat światem ludzie palili w piecach gorszym opałem , a klimat się zmieniał niezależnie od tego. A przecież wystarczy jeden większy podmuch wulkanu, który rozwali te teorie, no ale klimatolodzy straciliby robotę przestając ględzić w kółko o tych zmianach.

 • Link do komentarza Bart czwartek, 18 lipca 2019 22:11 napisane przez Bart

  Zamieszkam chyba w namiocie pod lasem. Woda z Wełny za darmo,prąd się zrobi dynamem z roweru,namiot,ciepłe ciuchy na zimę i jechane! Te podwyżki to jakaś paranoja! Do kogo idzie nasza kasa?

 • Link do komentarza nagabywany spółdzielca czwartek, 18 lipca 2019 21:13 napisane przez nagabywany spółdzielca

  HURA . Trzeba się szybko podłączyć do PECu bo wytwarza coraz droższą ciepłą wodę i cieplik. A rzeczy drogie warto kupować ! Prezesi spółdzielni i PECu szybko wyczuli , że ludzie dostali od PiSu dodatkowe pieniądze i natychmiast chcą ludziom te pieniądze zabrać. Po co ? By nie żyło im się zbyt dobrze. Ciekawe, który blok spółdzielczy jest wyznaczony jako następny do podłączenia do PECu? I te 500 + szybko ludziom z portfeli ucieknie. Co za h....... . Seniorom z nowych bloków przy ulicy Pawła Cymsa też bedzie się żyło coraz taniej w nowych, luksusowych mieszkaniach jakie otrzymają za chwilę od pana prezydenta . Ale cóż luksus musi kosztować . Prawda?

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 18 lipca 2019 17:50 napisane przez mieszkaniec

  Jak dobrze, że nie daliśmy się namówić. Teraz byłby płacz i zgrzytanie zębów. Śmieci w górę, woda w górę, ogrzewanie w górę, teraz prezydent ma kadencję spokojną, a ty ludu płacz i płać. Tak masz,jak wybrałeś. A mogło być inaczej...........

 • Link do komentarza Agat czwartek, 18 lipca 2019 17:33 napisane przez Agat

  Jeśli aura pozwoli? Co to za dyrdymały? Zmniejszenie komfortu cieplnego to oszczędność w emisji CO2 czyli .... idąc tokiem rozumowania PEC SPÓŁKA nie musiala wcale występować do URE o podwyzke.... mogła od razu poprosić mieszkańców o zmniejszenie komfortu cieplnego hahaha...
  .

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane