poniedziałek, 29 lipca 2019 10:58

Więcej rozwagi przy pracy na roli

 
Więcej rozwagi przy pracy na roli archiwum redakcji

Po tragicznym wypadku podczas prac gospodarczych, w wyniku którego zginęło dziecko, policja przestrzega przed zagrożeniami, jakie mogą spotkać dzieci podczas pomocy na roli.

Praca w rolnictwie to ciężkie i często niebezpieczne zajęcia. W gospodarstwie używa się różnorodnych narzędzi i maszyn, które - czasem to niestety trzeba przyznać - nie zawsze są sprawne technicznie i nie zawsze obsługują je osoby do tego przygotowane. W takich miejscach często rodzicom pomagają dzieci, bez których wsparcia większość nie wyobraża sobie pracy podczas żniw.

W okresie wakacji notowany jest wzrost liczby wypadków w gospodarstwach rolnych. Średnio nawet około 300 wypadków kończy się śmiercią poszkodowanych. Gnieźnieńscy policjanci radzą, by dbać o bezpieczeństwo podczas prac polowych, a szczególnie by uchronić najmłodszych od różnych zagrożeń. W miniony piątek miał miejsce tragiczny przykład w miejscowości Głębokie (gmina Kiszkowo), jak podczas zwożenia zebranego plonu, 12-letni chłopiec jadący rowerem z nieustalonych na tę chwilę przyczyn wpadł pod koła ciężkiej przyczepy. Mimo próby uratowania jego życia, niestety zmarł. 

 

Gnieźnieńska policja przestrzega i informuje, że najważniejszy jest własny dobry przykład: - Pracując rozważnie, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie, ale uczymy tych zasad własne dzieci. One uważnie nas obserwują i naśladują.

Często zdarza się, że dzieci już w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze. Niedopuszczalne jest żeby je obsługiwały, ponieważ przy pracach w gospodarstwie nietrudno o nieszczęście. Przyczyną tych wypadków jest brak wyobraźni, doświadczenia oraz fakt, że dzieci nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa oraz przewidzieć skutków takich poczynań.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane