Wydrukuj tę stronę
czwartek, 01 sierpnia 2019 09:31

Gimnazjum nr 2 znika z mapy Gniezna. Co powstanie w budynku?

 
Gimnazjum nr 2 znika z mapy Gniezna. Co powstanie w budynku? fot. Rafał Wichniewicz

W trakcie środowego posiedzenia Rady Miasta, działacze jednogłośnie podjęli uchwałę o likwidacji szkoły przy ul. Pocztowej, która nie będzie już kontynuowała działalności w jakiejkolwiek formie.

W 20 lat po powołaniu gimnazjów oraz w 61 lat po tym, jak w murach tego budynku wybrzmiał pierwszy dzwonek, szkoła przy ul. Pocztowej przestanie istnieć z końcem sierpnia br. Po reformie oświaty, przeprowadzonej trzy lata temu, ta placówka jako jedyna nie będzie miała swojej kontynuacji mimo pierwotnych zamiarów przywrócenia Szkoły Podstawowej nr 4. Po sporach, jakie wówczas wynikły, władze miasta i urzędnicy zdecydowali się na jej wygaszenie z uwagi na zbyt małą ilość oddziałów, jaką trzeba byłoby w niej utworzyć. Od tego czasu liczba uczniów w wygaszanej placówce spadała wraz z odchodzącym każdym rocznikiem a ostatni dzień roku szkolnego 2019 był zarazem ostatnim w jej historii. 31 lipca br. radni miejscy podjęli ostateczną uchwałę o likwidacji Gimnazjum nr 2. 

Imię Powstańców Wielkopolskich, noszone od 60 lat, przejęła Szkoła Podstawowa nr 7. Salę tradycji wraz z pamiątkami przekazano do Domu Powstańca Wielkopolskiego, mieszczącego się przy ul. Chrobrego. Teraz rozpocznie się administracyjne oraz (niekiedy) fizyczne likwidowanie placówki, tj. inwentaryzacja, przekazywanie dokumentów do odpowiednich archiwów itp. Co jednak będzie z samym budynkiem, w którym obecnie funkcjonuje jedynie Przedszkole nr 12?

- Budynek zostanie w 100% wykorzystany na potrzeby miejskie. W tej chwili znajduje się tam już przedszkole, ale będziemy starali się, by w całym budynku znalazły się instytucje służące społeczeństwu. Myślę tu o przeniesieniu Biura Strefy Płatnego Parkowania, Straży Miejskiej, a także chcemy skonsolidować tam rozrastający się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w zakresie świadczeń rodzinnych, a więc programu 500+ i 300+, a także myślimy o utworzeniu tam kolejnej jednostki oświatowej dla najmłodszych - przedszkola lub żłobka - przekazał prezydent Tomasz Budasz.

Budynek likwidowanego gimnazjum jest jednym z czterech bloków koszarowych, które istniały na terenie dawnego kompleksu wojskowego, z których ocalały tylko dwa - przy ul. Sobieskiego oraz ul. Pocztowej. Równoległy do niego blok, położony bliżej placu oraz kolejny stojący przy ul. Chrobrego zostały zbombardowane 4 września 1939 roku przez niemieckie lotnictwo. Sam gmach pobudowany został na początku XX wieku. Obecnie przygotowywany plan zagospodarowania przestrzennego dla dawnej jednostki wojskowej zakłada, że w przyszłości tereny te zostaną "otwarte" i zagospodarowane pod budownictwo wielorodzinne i usługi. 

14 komentarzy