Wydrukuj tę stronę
wtorek, 06 sierpnia 2019 08:58

Migawki z miasta - Zniknęła mapa Europy

 
Migawki z miasta - Zniknęła mapa Europy fot. Rafał Wichniewicz

W ostatnim czasie wykonano prace rozbiórkowe Mapy Europy, która stała u zbiegu ul. Piotrowskiego i Kostrzewskiego. Po 16 latach zniknęła nietypowa instalacja, którą zbudowali sami mieszkańcy.

"Jesteśmy w zjednoczonej Europie" - takie hasło widniało na głazie, zlokalizowanym przy mapie Europy, ułożonej z tysięcy kamieni w 2003 roku. Wówczas to, wiosną, uczniowie gnieźnieńskich szkół przynosili do swoich placówek kamienie, które były następnie zanoszone we wspomniane miejsce i układane w ramach projektu realizowanego przez Urząd Miejski. Zwieńczeniem budowy tej instalacji, pomalowanej następnie na niebiesko (kraje zjednoczonej Unii), było dodanie żółtego kamienia symbolizującego Gniezno przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, co miało miejsce w czerwcu 2003 roku. 

Minęło 16 lat, a przez ten czas różne były koleje losu mapy. Aby potrzymać efekt trwałości, była ona utrzymywana - koszono trawę, wyrywano chwasty, malowano wyblakłe kolory. Czas i pogoda jednak są nieubłagane i mimo to, po tych kilkudziesięciu latach pojawiało się pytanie, na ile jest to wciąż opłacalne. W maju br. zwróciliśmy uwagę - po liście od Czytelnika - jak wygląda to miejsce, które znajduje się przy jednej z głównych dróg przejazdowych przez Gniezno. Była mowa o chwastach, które niczym dżungla wyrosły spomiędzy kamieni i pokryły cały kontynent.

Już dobre dwa-trzy lata temu ze strony urzędników padły hasła o końcu trwałości tego projektu i możliwości jego rozbiórki, jednak najwyraźniej temat musiał nabrać "mocy prawnej". Tak się stało w ostatnich dniach - mapa zniknęła, a wraz z nim głaz, maszty i kostka brukowa.


Pomysłodawcy i twórcy projektu mapy na tle ukończonej pracy - czerwiec 2003 r. Źródło: Urząd Miejski

 


Mapa w maju 2019 roku

 


Miejsce po mapie obecnie (sierpień 2019 r.)

Galeria

18 komentarzy