piątek, 09 sierpnia 2019 09:36

Spacerem po cmentarzu, czyli śmieci nie mogą leżeć na grobie

 
Spacerem po cmentarzu, czyli śmieci nie mogą leżeć na grobie fot. Rafał Wichniewicz

Na cmentarzu św. Piotra postanowiono uporządkować kwestię zbierania odpadów. Niektórym się to nie spodobało, gdyż teraz muszą chodzić kilkaset metrów, by je wyrzucić.

Z naszą redakcją skontaktował się jeden z mieszkańców Gniezna, który niedawno był odwiedzić grób bliskich na cmentarzu położonym przy ul. Kłeckoskiej. Ze zdziwieniem przyjął fakt, że odpadów zebranych po uporządkowaniu miejsca spoczynku, nie mógł wyrzucić w dotychczasowym miejscu w centralnej części nekropolii, tylko musiał przejść 200 metrów dalej do kontenera. - Przy dawniejszych miejscach przeznaczonych do składowania śmieci cmentarnych pojawiły się komunikaty z zakazem wyrzucania śmieci. Osoby starsze i nie tylko, odwiedzające wspomniany cmentarz, które posiadają groby rodzinne od strony ul. Kłeckoskiej, zmuszane są do tego, aby z każdym "wypalonym wkładem" iść kilkaset metrów do kontenera lub po prostu zabrać śmieci ze sobą. Czy o to w tym wszystkim chodzi? - pytał gnieźnianin, nie ukrywając przy tym rozgoryczenia.

Sprawę sprawdziliśmy na miejscu - faktycznie w kilku punktach położonych w środkowej części cmentarza pojawiły się tabliczki informujące o nakazie wyrzucania odpadów do kontenerów zlokalizowanych na tyłach nekropolii i zakazie składowania ich w dotychczasowym miejscu. Do tej pory w tych miejscach znajdowały się punkty, gdzie od lat osoby wychodzące z nekropolii wrzucały śmieci.

O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy zarządcę cmentarza św. Piotra, który administruje nim od 1 czerwca br.: - W tym wszystkim chodzi o zwykłą przyzwoitość. Jeden ze śmietników mieścił się do tej pory na murowanym grobowcu, a drugi na czyimś grobie. Nie ukrywam też, że osoby mające groby bliskich dookoła, skarżyli się od momentu, jak tylko przejęliśmy cmentarz, żeby coś wreszcie z tym zrobić, bo nie może być tak, że śmietnik stoi przy grobie. Jeden z mieszkańców dzwonił także do nas, informując iż na Wszystkich Świętych grób jego rodziny jest wręcz zasypywany przez odpady rzucane przez inne osoby - stwierdził, wskazując iż nie można na tę chwilę znaleźć innego rozwiązania, jak właśnie to, które obecnie wprowadzono: - Na razie rozważamy jeszcze temat zlokalizowania kontenera bliżej kościoła, ale też trzeba to zrobić z głową, żeby też przypadkiem komuś tego na grobowcu nie postawić. Osobną kwestią jest także dojazd do kontenerów, do których prowadzą obecnie odpowiednio szerokie alejki. Wcześniej trzeba było je wybierać i przyczepką lub taczkami wywozić na koniec cmentarza.

Jak przyznał Przemysław Piechocki, w tej sprawie już otrzymał też pytania, czy nie można postawić kontenera przy chodniku na ul. Kłeckoskiej, ale jak sam stwierdził: - Nie będziemy zabezpieczać możliwości wywozu odpadów dla całego miasta. Na cmentarzu św. Krzyża nadal zdarzają się regularne podrzuty w postaci części samochodowych, lodówek, pralek, dywanów, tapczanów itp. Co z tego, skoro policja łapie takich delikwentów i płacą oni grzywnę, skoro śmieci i tak ja muszę wywieźć? - twierdzi, przekazując iż na tę chwilę trzeba się z obecną sytuacją oswoić.

W miejscach, gdzie do tej pory były śmietniki, ustawiono drewniane formy do grobów i krzyże - pod większością z nich znajdują się po prostu miejsca pochówków, o których przez lata zapomniano. Tymczasem nowe regulacje swoją drogą, a przyzwyczajenia swoją - odwiedzający cmentarz najwyraźniej dalej za nic mają informacje na tablicach i wciąż odkładają odpady tam, gdzie robili to przez lata. W całej sprawie powinno się więc odwołać tylko do jednego - zwykłej przyzwoitości.

8 komentarzy

 • Link do komentarza Senior poniedziałek, 12 sierpnia 2019 10:43 napisane przez Senior

  Pojemniki na śmieci i zielsko powinny się znajdować przy każdym wejściu- wyjściu na cmentarz. Wtedy każdy po zrobieniu porządku na grobie wychodząc z cmentarza zostawił by jedna siatkę z zielskiem i drugą siatkę ze spalonymi zniczami w odpowiednim pojemniku . Tak by nakazywała logika.

 • Link do komentarza wdowiec poniedziałek, 12 sierpnia 2019 10:02 napisane przez wdowiec

  Śmieci z grobów nie sa tak ciężkie, żeby je nie móc wynosić kawałek dalej. Ludzie, opamiętajcie się. Narzekacie, ze miejsce na cmentarzu drogie - 400 zł na 20 lat, to jest raptem 20 złotych rocznie czyli jeden złoty 66 groszy miesięcznie. I macie za to wodę za darmo, śmieci wywożone, cmentarz sprzątany. Może jeszcze czegoś chcecie, bo roszczeniowi to jak widać być potraficie.

 • Link do komentarza R. G. niedziela, 11 sierpnia 2019 22:05 napisane przez R. G.

  Moi krewni są też pochowani na tym cmentarzu, mam tam do sprzątania aż 7 grobów nie licząc znajomych. Jest to nekropolia z którą jestem związany od pra pra dziada. Cieszę się, że jest zadbana ale kontener powinien stać bliżej wody _ kościoła. Pobór wody i wyrzucanie śmierci można załatwić za jednym razem. Ludziom którzy dbają o groby trzeba ułatwić życie, może wtedy nie będzie dzikich wysypisk.

 • Link do komentarza omen niedziela, 11 sierpnia 2019 11:18 napisane przez omen

  Mentalność Polaka - ktoś chce unormować coś na swoim terenie, wprowadza regulację, ale co robi typowy Polak? Pieprzy to i wali śmieci po swojemu. Typowe, bo przecież MI SIĘ NALEŻY!!!!!!!

 • Link do komentarza Pani Zosia sobota, 10 sierpnia 2019 07:43 napisane przez Pani Zosia

  Ja też lubię odwiedzać cmentarze , gdzie leża moi znajomi i to częściej niż tylko na WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. Pozwolę sobie wobec tego na uwagę wobec prezydenta jednego drugiego czy trzeciego. Organizujecie takie piękne zbiórki na odrestaurowanie starych grobów a nie widzicie w jakim stanie technicznym jest stary podjazd do cmentarza św. Piotra i Pawła. Tylko guz i wertepy, na których każdy może sobie skręcić nogę. Na ten cmentarz chodzą z reguły starsi ludzie. Nie wchodzą stromymi schodami tylko tym starym podjazdem . Prezydencie zrób coś dla tych SENIORÓW. Zamiast robić dla seniorów kolejna zabawę napraw Prezydencie ten podjazd !

 • Link do komentarza Marco sobota, 10 sierpnia 2019 07:37 napisane przez Marco

  Co do cmentarza św. Piotra i Pawła. dwa lata temu prosiłem Prezydenta Budasza o przycięcie tego zielska co rośnie na skarpie, która jest terenem miasta. Moja prośba wtedy odniosła skutek. ale tylko jednorazowo. Dzisiaj znowu rośnie tam wielkie zielsko !! Czy ten nasz Zakład Zieleni Miejskiej nie ma żadnego kalendarza i wykazu terenów miejskich , które jest zobowiazany kosić !!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza syn sobota, 10 sierpnia 2019 07:33 napisane przez syn

  DOBRY DUCHU. Stawianie nagrobków na grobach naszych bliskich to nasza tradycja i kultura. Dbanie o kwiaty na grobach by nie zwiędły tez pomaga najbliższym zmarłego jak najdłużej go wspominać modlić się nad jego grobem. Amerykańskie cmentarze zostawcie amerykanom, którzy nie maja długiej historii i nie maja sławnych przodków.

 • Link do komentarza dobry duch piątek, 09 sierpnia 2019 14:34 napisane przez dobry duch

  Od czasu nowej administracji na gnieźnieńskich cmentarzach zapanował porządek. Ale starzy posiadacze grobów są przyzwyczajeni do wyrzucania wszystkiego gdzie się da i byle jak. Tak ciężko babciom wziąć ze sobą ten wypalony znicz i wyrzucić go do własnego pojemnika przy domu? A w ogóle to polskie cmentarze są przeładowane ciężkimi pomnikami, kolorowymi sztucznymi kwiatami prosto z Tajlandii itd. Może trzeba by dobre wzorce przenieść z innych krajów Europy, gdzie jest tylko piękną trawa i każdy grób jest zaznaczony pionową tablicą, pod którą można zasadzić dwa-trzy kwiatki. Żadnych sztuczności, Zmarłemu jest potrzebna modlitwa, a nie hocki-klocki!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane