piątek, 09 sierpnia 2019 12:18

Awanse i wyróżnienia z okazji 100-lecia Policji

 
Awanse i wyróżnienia z okazji 100-lecia Policji fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowe przedpołudnie na placu gnieźnieńskiej komendy Policji odbyły się uroczystości z okazji święta tej formacji mundurowej. W tym roku była ona szczególna, bo przypada setna rocznica jej powołania.

Obchody stulecia rozpoczęły się już kilka tygodni temu od pikniku policyjnego, który się odbył na Rynku oraz skoku spadochronowego nad Gnieznem. Kontynuacja tych wydarzeń, tym razem w bardziej oficjalnej formie, miała miejsce 9 sierpnia.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, sprawowanej w kościele św. Michała Archanioła, której przewodniczył kapelan formacji ks. Jacek Orlik. Tuż po tym funkcjonariusze udali się do Parku Miejskiego, gdzie przed pomnikiem poświęconym policjantom pomordowanym na Wschodzie uczczono ich pamięć oraz złożono kwiaty.

Trzecia część uroczystości miała miejsce już na placu Komendy Powiatowej Policji, na której ponownie zagościła wystawa poświęcona stuleciu służenia tej formacji na terenie Gniezna i powiatu. Wydarzenie było też okazją do wręczenia wyróżnień funkcjonariuszom, którzy swoją pracą przysłużyli się tej jednostce. 

- Można byłoby się zastanowić, czy sto lat to jest dużo. Myślę, że w historii państwowości taki okres czasu to niewiele, ale gdyby się przyjrzeć tym stu latom, to jednak można powiedzieć iż był to bardzo długi okres. 24 lipca 1919 roku Sejm uchwalił ustawę o Policji. Ludzie, tacy jak my, zaczynają budować formację od podstaw. Okres międzywojenny był bardzo burzliwy, to był czas przemian i budowy nowego państwa. W tym czasie policjant musiał walczyć nie tylko z bandytami czy złodziejami, ale także z bandami nasyłanymi przez Związek Radziecki, który nie mógł się pogodzić z powstaniem naszego kraju. 1939 rok, wybuch wojny, cała rzesza policjantów z terenu Wielkopolski wierna zasadom i wykonująca rozkazy przełożonych udaje się na Kresy Wschodnie, a po 17 września dostali się w ręce Rosjan i w 1940 roku po niespełna roku uwięzienia, 6 tysięcy policjantów wierność zasadom przypłaca własnym życiem - mówił insp. Rafał Pawłowski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu i jak dalej dodał: - To był czas, kiedy policjantowi przyświecały trzy podstawowe zasady: Bóg, Honor i Ojczyzna. Te trzy proste słowa oddają rzeczywistość, jaką powinien się kierować przedwojenny policjant. Te zasady nadal są aktualne i nic się w nich nie zmieniło. Jako policjanci i spadkobiercy przedwojennych policjantów musimy się trzymać tych zasad.

W sumie na wyższe stopnie policyjne w powiecie gnieźnieńskim awansowanych zostało 69 policjantów - w korpusie oficerskim 4, aspiranckim 32, podoficerskim 24 i szeregowych 9. Były one wręczane przez insp. Rafała Pawłowskiego oraz insp. Przemysława Kozaneckiego, Komendanta Powiatowego Policji w Gnieźnie. Przy tej okazji dokonano także wręczenia wyróżnień Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, Wielkopolskiej Grupy Wojewódzkiej IPA oraz medali okolicznościowych z okazji 100. Rocznicy Powołania Policji Państwowej.

3 komentarzy

 • Link do komentarza Henryk niedziela, 11 sierpnia 2019 15:59 napisane przez Henryk

  Do artysta malarz: nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie oficera! Znam wielu wybitnych ludzi, którzy nie mają wielkich studiów, a są świetnymi fachowcami w swojej dziedzinie i bardzo odpowiedzialnymi pracownikami.

 • Link do komentarza moniapgn niedziela, 11 sierpnia 2019 11:27 napisane przez moniapgn

  Gratuluję awansów!!!!!

 • Link do komentarza artysta malarz piątek, 09 sierpnia 2019 23:04 napisane przez artysta malarz

  w Witkowie niektórzy "policjanci" to są nawet po kursie a nie po szkole :D ponoć taki w Niechanowie mieszka :D
  jeżeli tacy mają nas ratować przed bandziorami to dziękuję wolę uciekać :)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane