niedziela, 01 września 2019 16:10

Upamiętnili 80. rocznicę tragicznego września

 
Upamiętnili 80. rocznicę tragicznego września fot. Rafał Wichniewicz

Poczty sztandarowe, mundurowi, samorządowcy, parlamentarzyści, a także liczni mieszkańcy Gniezna wzięli udział w uroczystościach, upamiętniających wybuch II wojny światowej.

– Halo, halo! Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską, łamiąc pakt o nieagresji. Zbombardowano szereg miast, za chwilę usłyszą państwo komunikat specjalny – tymi słowami, wypowiedzianymi przez spikera Polskiego Radia 1 września 1939 roku, rozpoczęły się obchody upamiętniające 80. rocznicę zaatakowania przez wojska niemieckie granic II Rzeczypospolitej i tym samym wybuchu największego światowego konfliktu, który pochłonął dziesiątki milionów ludzkich istnień. 

Podczas uroczystości, odbywających się w Parku im. T. Kościuszki przed Pomnikiem Pamięci Poległych i Pomordowanych w latach 1939 - 1945, przybyłe delegacje złożyły kwiaty i wiązanki pod monumentem, oddając hołd wszystkim tym, którzy oddali swoje życie w walce o wolną Polskę lub zostali zabici tylko za to, że byli Polakami. Wydarzenie urozmaicił swoim śpiewem Chór "Metrum", który wykonał zarówno Mazurek Dąbrowskiego, jak i Rotę. 

Obchodom towarzyszyła okolicznościowa wystawa archiwalnych i współczesnych zdjęć, a także obóz harcerski i eksponaty z epoki, zaprezentowane przez Muzeum Zabytków Kultury Technicznej.

 

3 komentarzy

  • Link do komentarza Zdzisław Kaczmarek poniedziałek, 02 września 2019 10:35 napisane przez Zdzisław Kaczmarek

    Serio? Chłopcy z plastikowymi karabinami na kulki na warcie? O łał! I obóz harcerski! Ognisko, igrce i kręgi! Komuś się chyba coś pomyliło. TO raczej poważna, smutna rocznica i powinna być godnie obchodzona.

  • Link do komentarza Damian poniedziałek, 02 września 2019 08:28 napisane przez Damian

    Wartę przy pomniku wystawiło Stowarzyszenie Proobronne JW 6200 z Gniezna.

  • Link do komentarza Weronika niedziela, 01 września 2019 18:25 napisane przez Weronika

    Wszystko pięknie i cudownie ...małe ALE ,a może duże ????????????? jadąc ul.witkowska na przystanku autobusowym siedział Pan ,ubrany w mundur ,przygotowany do uroczystości ...staruszek !! Plus 35 ,a On siedzi ,bohater ........zawróciłam ,zaprosiłam do auta ,odwiozłam .Dobrze,że takie uroczystości są ,lecz błagam urzędników prześwietnie wystrojonych - pomyślcie o dowozie tych staruszków !!Ogłoscie ,ja i wielu moich znajomych za darmo ich dowieziemy na miejsce jesli nie macie innego pomysłu .Smutek

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane