Wydrukuj tę stronę
czwartek, 05 września 2019 13:01

Zarządca nie widzi potrzeby budowy sygnalizacji

 
Zarządca nie widzi potrzeby budowy sygnalizacji źródło: Google Street View

Zmotoryzowani i piesi mieszkańcy nie czują się bezpiecznie, chcąc przejechać przez skrzyżowanie Trasy Zjazdu Gnieźnieńskiego oraz ul. Gdańskiej. Zarządca jednak nie widzi potrzeby budowy sygnalizacji świetlnej.

Mowa o skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 194A z ul. Gdańską, położoną przy wyjeździe w kierunku S5 i Bydgoszczy (w rejonie dwóch stacji paliw). Kierowcy, którzy często korzystają z przejazdu w tym miejscu wiedzą, że chcąc zjechać z TZG w kierunku ul. Gdańskiej niejednokrotnie muszą przepuścić pojazdy jadące z przeciwnej strony z dużą prędkością. Wielu też musi liczyć na "łaskawość", kiedy chcą z ul. Gdańskiej skręcić w kierunku Łabiszynka lub też jechać na wprost. Ze skrzyżowania korzysta też sporo mieszkańców Goślinowa i okolic, którzy pokonują przejście dla pieszych - znajduje się na łuku szerokiej drogi.

W tej sprawie w ostatnim czasie po raz kolejny apelowali mieszkańcy Goślinowa, którzy wnioskowali o budowę sygnalizacji świetlnej właśnie dedykowanej pieszym, którzy niejednokrotnie długo muszą czekać, aż jakikolwiek samochód przepuści ich przez jezdnię, a oni sami bezpiecznie pokonają kilka pasów ruchu. - Stoimy na stanowisku, że skoro samochody powinny zatrzymywać się przed przejściem (co jest bardzo rzadką sytuacją) to zamontowanie sygnalizacji świetlnej nie będzie wstrzymywać ruchu na przytaczanym odcinku drogi, a przyczyni się jedynie do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom w/w miejscowości - czytamy w piśmie mieszkańców Goślinowa. Wskazują przy tym na znaczne przekraczanie prędkości przez samochody i utrudnienia przy włączaniu się do ruchu na główną szosę: - W godzinach szczytu, samochody potrafią czekać tuż za rondem, które znajduje się przy galerii handlowej. Jest to odległość kilkuset metrów. Pokazuje to skalę problemu, z jakim muszą mierzyć się mieszkańcy samego Gniezna oraz innych miejscowości, kiedy to wracają do swoich domów. Mieszkańcy wskazują przy tym iż w okolicach Goślinowa powstają kolejne osiedla domów jednorodzinnych, przez co problem ten będzie tylko narastał. Pismo w tej sprawie było kierowane do Gminy Gniezno jeszcze w grudniu 2018 roku. 

W sprawie miały się odbyć spotkania władz samorządowych z zarządcą drogi. Jak jednak wynika z pisma przesłanego przez WZDW w sierpniu br., nie widzi on potrzeby budowy sygnalizacji świetlnej: - Przedmiotowe przejście dla pieszych znajduje się blisko skrzyżowania. Budowa sygnalizacji świetlnej tylko na przejściu spowodowałaby utrudnienia w ruchu na poszczególnych wlotach, a zatem całe skrzyżowanie musiałoby zostać przeprojektowane pod kątem zastosowania sygnalizacji pełnej - twierdzi WZDW i dalej argumentuje, dlaczego wniosek mieszkańców nie znajduje uzasadnienia: - Niemniej jednak z uwagi na to, że przejście posiada oznakowanie aktywne, jest doświetlone oraz wprowadzono ograniczenie prędkości na skrzyżowaniu (do 60 km/h od strony Bydgoszczy oraz do 70 km/h od strony Gniezna) i jest ono widoczne dla kierujących pojazdami WZDW nie przychyla się do wniosku o montaż sygnalizacji. 

źródło cytatów: Facebook Goślinowo k/Gniezna

22 komentarzy

startpoprz.12nast.koniec