piątek, 06 września 2019 08:15

Kolejny królik na Trakcie został uszkodzony

 
Kolejny królik na Trakcie został uszkodzony źródło: Facebook Tomasz Budasz

Po kilku miesiącach wandale na Trakcie Królewskim znowu dali o sobie znać. Tym razem uszkodzeniu uległ królik hokeista, któremu urwano ucho.

W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy o pierwszych uszkodzeniach, jakie zostały odnotowane na wciąż jeszcze powstającym Trakcie Królewskim, który ma stanowić nową atrakcję turystyczną Gniezna. Wówczas prezentowaliśmy pierwsze ślady działalności mieszkańców, którzy za nic mają rzeźby, ustawione na trasie - uszkodzony był królik powstaniec wielkopolski (wygięta broń), królik medyk (urwana laska), makieta katedry (wygięte czubki wież), a także królik degustator z uszkodzonym dnem kieliszka. Ten ostatni ostatecznie został także urwany. Dodajmy iż wówczas też informowaliśmy o zielonym nalocie na królikach, który pojawiał się na rzeźbach tylko w miejscach, gdzie... psy wyprowadzane przez właścicieli oddawały mocz (zobacz więcej).

Uszkodzenia rzeźb zostały zgłoszone do ubezpieczycieli i wszystkie miały zostać naprawione przez odlewnię w przypadku królika degustatora i medyka, a tymczasem w ostatnich dniach uszkodzono kolejnego. Tym razem celem wandali był królik hokeista, stojący w Parku Miejskim. Nieznani sprawcy urwali postaci pokaźny fragment ucha, powodując nieodwracalne uszkodzenie, które także będzie teraz wymagało naprawy - oczywiście na koszt podatników. 

Jeszcze raz apeluję – jeśli widzicie cokolwiek takiego, zgłaszajcie proszę sprawę na Straż Miejską lub Policję. A jeśli widzieliście kogoś majstrującego przy tym konkretnym króliku, także proszę o kontakt ze strażą lub urzędem - zaapelował prezydent Tomasz Budasz, który umieścił zdjęcie uszkodzonej rzeźby na swoim profilu.

17 komentarzy

 • Link do komentarza sygnalista niedziela, 08 września 2019 07:49 napisane przez sygnalista

  Chamstwo i wandalizm nie jest wytłumaczeniem , tu potrzeba było pomyślunku. Jak już zapadły decyzje o ograniczeniu się do kopiowania pomysłów z innych miast to trzeba było te potworki zrobić tak samo w postaci zwartych i uniemożliwiających elementów oraz wystawić je w miejscach dla nich bezpiecznych jak najbardziej i najczęściej odwiedzanych przez publikę co zniechęcałoby wandali do takich ataków. Tak jest gdzie indziej i tam ustawione różnego tego typu figurki trwają bez szkody dla nich samych. Co do obsikiwania przez psy to stwierdzę że Gniezno jest chyba najbardziej zapsionym , osikanym i szczekającym miastem jakie poznałem. Skoro mieszkańców stać na utrzymanie takiej ilości psów to wzorem innych miast wprowadzić podatki od posiadania psów a kasę przeznaczyć na zatrudnienie sprzątaczy i tyle w temacie.

 • Link do komentarza Dyskryminowany sobota, 07 września 2019 17:14 napisane przez Dyskryminowany

  Szczescie ze przez tak poustawiane króliki nikt sobie jeszcze nic nie połamał ani sie nie zabił kazdy adwokat wywalczy kupe kasy dla ofiary A o Strazy M brak słow nie znają podstawowych uchwał dot porządku ich odp to ze niema lub nie obowiązuje taka uchwała po nowelizacji Interpretacja S. M

 • Link do komentarza tubson sobota, 07 września 2019 14:58 napisane przez tubson

  Mirka - skąd wiesz że to ktoś z Gniezna uszkodził?

 • Link do komentarza Marek sobota, 07 września 2019 14:42 napisane przez Marek

  Przed naszym ratuszem tez ustawiono posąg Chrobrego na żółtym, jasnym piaskowcu. Jakiś nieokrzesaniec swoim piwskiem już po miesiącu go pobrudził a resztę brudu nanieśli buciorami turyści , którzy chcieli mieć zdjęcie z królem. I nie należy im się dziwić, że wchodzili na ten cokół. Ale o czym myślał projektant tego cokołu. Co on myślał, ze turyści wchodząc na niego będą zakładali muzealne łapcie ? Obecnie ten cokół wyczyszczono. Ale na długo ? Przecież za chwilę znowu będzie brudny od butów turystów. Zapytam kolejny raz . Kto w tym mieście potrafi myśleć i przewidywać by zrobić coś na dłużej ? .

 • Link do komentarza Mirka sobota, 07 września 2019 10:40 napisane przez Mirka

  Chamstwo i wandalizm gnieźnian - sami sobie wystawiamy laurkę takim niszczeniem. Co do straży miejskiej, to dostałam od nich kilka mandatów, ale na moje zgłoszenie o tym, że babol śmieciami plastikowymi pali, przyjechali od razu. Zacznijcie krytykanci najpierw od siebie - nie śmiećcie, szanujcie cudzą własnośc, bądźcie obywatelscy, a potem pretensje do prezydenta,że miasto brudne.

 • Link do komentarza micio piątek, 06 września 2019 19:41 napisane przez micio

  Jak się coś się buduje w sferze publicznej to trzeba budować rzeczy idiotoodporne a nie takie które można rozwalić i potem płakać... Króliki wiadomo było że zostaną uszkodzone bo są delikatne (mają cienkieelementy które wystają poza obrys bryły), ławki nad jeziorem Winiary- to samo... śmietniki nad jeziorem Winiary także... Wystarczy się zastanowić przed wybudowaniem czegokolwiek jak to można popsuć i dokonać korekt. Głupki zawsze się znajdą co rozwalą wspólną własność. Wina władz jest taka że stawia się rzeczy które nie są odporne na wandali- ale widocznie o to chodzi.... kasa płynie, procent leci do kieszeni... No chyba że pracują tam osoby które które żyją w idealistycznym świecie...

 • Link do komentarza Arystoteles piątek, 06 września 2019 14:44 napisane przez Arystoteles

  W haśle o ubezpieczeniu i podatnikach nie ma nic niezwykłego, zgłoszenie szkody powoduje wzrost składki płaconej z budżetu, na który zrzucamy się jako podatnicy.

  Samo zdarzenie trudno w ogóle komentować, brak słów po prostu.

  Podrzucam swój pomysł: Urzędnicy taniej będzie zamontować monitoring na każdą rzeźbę wzbogaconą o czujki ruchu albo inne cuda techniki.

 • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 06 września 2019 14:15 napisane przez Mieszkaniec

  Gdzie jest straż miejska. Szkoda słów na ich brak kontroli i niechęć do pracy. Brak inicjatywy i nieumiejetne zarządzanie strażą przez komendanta emeryta policyjnego. Wspaniałe posunięcie Budasza.

 • Link do komentarza Rom piątek, 06 września 2019 13:45 napisane przez Rom

  Króliki powinny być umieszczone na postumentach 50-80 cm wysokich. Będą lepiej widoczne, nie będą obsikiwane przez psy, a i chuliganom będzie trudniej, jak się wydaje.

 • Link do komentarza Babcia piątek, 06 września 2019 12:11 napisane przez Babcia

  jak to mam donosić na wandali, a miasto samo nie może pogonić bałaganiarzy i wandali?? kiedy cokolwiek zgłaszam straży miejskiej czy też innym służbom miejskim te reagują z takim opóźnieniem, że nie warto dzwonić, a o pójściu na rozmowę nie wspomnę....

 • Link do komentarza zgłosić Komu ? piątek, 06 września 2019 11:03 napisane przez zgłosić Komu ?

  Szkoda, że ani jedni ani drudzy nie odbierają telefonów.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 06 września 2019 11:00 napisane przez mieszkaniec

  A gdzie monitoring miejski ? Zrobić coś dla ludzi to zawsze jakiś prostak zniszczy. Złapać dziada i również ucho urwać.

 • Link do komentarza zatroskany obywatel piątek, 06 września 2019 10:30 napisane przez zatroskany obywatel

  Jak już te stwory muszą w Gnieźnie straszyć, to niech zostaną, ale w całkiem innej scenerii. To samo z posążkami królów. Nie są ciekawe, nie budzą szczególnego zainteresowania, ale skoro kasa na nie poszła, to niech będą, ale także w innym układzie. Ale czy Budasz kogokolwiek dopuści do słowa? On wie wszystko najlepiej i wyszło, jak wyszło. Króliki ośmieszają miasto, króle - nie króle - też sa w miejscach, w których za życia nigdy by im do głowy nie przyszło siedzieć lub wyczekiwać (na co?).Jest takie miejsce w Gnieźnie do zagospodarowania nawet niewielkimi pieniędzmi, które mogłoby być doskonałym miejscem do zaproszenia doń wszystkich turystów. Ale, czy w tym magistracie ktoś jeszcze myśli? Po stanie Zieleni Miejskiej widać, że z myśleniem jest tam naprawdę wielki problem. A pieniędzy, jak słychać przeznacza się podobno coraz więcej. No i ta nieszczęsna sikawka, której nie należy nazywać fontanną. Czy jest jakiś problem z tą budowlą, że nie funkcjonuje, jak trzeba? Czy prezydent Gniezna nie jeździ po świecie i nie widzi, jak tryskają inne fontanny? Ta nasza tylko ośmiesza - niestety - także tych, co są jej decydentami. Bo albo należy ją wyłączyć (może nawet rozebrać i przenieść w inne miejsce?) Albo trysnąć wodą tak, by strumienie były adekwatne do rozmiarów tej siermiężnej budowli!

 • Link do komentarza Kibic piątek, 06 września 2019 09:54 napisane przez Kibic

  Banda idiotów i tyle w temacie.

 • Link do komentarza Gnieznianin piątek, 06 września 2019 09:38 napisane przez Gnieznianin

  Brak słów na takich bezmózgów , ze swoich jakby zapłacili to by mieli nauczkę. Czy nie czas pomyśleć o rozbudowie monitoringu miejskiego ?

 • Link do komentarza Olaf piątek, 06 września 2019 08:55 napisane przez Olaf

  To było do przewidzenia, i niestety dzieje się.
  Najpierw te w ścisłym centrum.
  Teraz te które są w ustronnych miejscach, na uboczu.
  Czekać tylko na totalne zniszczenie którejś rzeźby.

  Ciekawa jest informacja o ubezpieczeniu, jednak potem jest informacja o pokryciu kosztów przez podatników. Jak wygląda takie ubezpieczenie, jakieś szczegóły może ktoś podać? Bardzo bym prosił.

  Coś co miało być atrakcją, przy takim biegu spraw, stanie się pośmiewiskiem.

  I teraz apel do mieszkańców jakby nie wiadomo co mogli zrobić. Oczywiście telefon to nie problem ale czas oczekiwania już tak.
  Szkoda że na Winiarach nie widać żadnych pieszych patroli, w innych częściach nie wiem jak wygląda sytuacja.
  Był okres że chodziły patrole młodych funkcjonariuszy, byli widoczni a od jakiegoś czasu brak.

 • Link do komentarza EagleEye piątek, 06 września 2019 08:41 napisane przez EagleEye

  Z racji "wielkości" tych odlewów było to wiadome ze raczej prędzej niż późno to nastąpi. W takiej Zielonej Górze figurki są dwa a nawet trzy razy mniejsze a nie widziałem na nich żadnych uszkodzeń. Owszem skupione sa w centrum miasta czy w obrębie monitoringu to nwm ale sa mniej podatne na uszkodzenia choć są odwzorowane z dużymi szczegółami. Cóż może komuś nie odpowiada ich odniesienie historyczne gdzie królów zdegradowano do królika jak tu na portalu eksponowano z działu PR uzasadnienie iż królik każdemu kojarzy się z królem - ale chyba tylko urzędnikom z Magistratu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane