niedziela, 08 września 2019 20:55

Rekonstrukcja historyczna obrony Kłecka - fotogaleria

 
Rekonstrukcja historyczna obrony Kłecka - fotogaleria fot. Rafał Wichniewicz

Setki mieszkańców Kłecka wzięło udział w obchodach, zorganizowanych w 80. rocznicę cywilnej obrony tej miejscowości przed nacierającym wojskiem niemieckim.

Coraz mniej świadków okresu, który zapisał się czarnymi zgłoskami na kartach historii naszego kraju, żyje wśród nas. Pamięć o wydarzeniach z okresu II wojny światowej jednak pielęgnowana jest na różne sposoby, szczególnie przez te miejscowości, na których najbardziej odcisnęły one swoje piętno. Tak też było 8 września 2019 roku w Kłecku - tego dnia odbył się drugi bieg pamięci poświęcony obrońcom tej miejscowości, zbiórka krwi oraz otwarcie okolicznościowej wystawy.

W godzinach wieczornych, po mszy świętej odprawionej w miejscowym kościele parafialnym, na Rynku odbyła się rekonstrukcja historyczna, opowiadająca o zdarzeniach z pierwszych dni września 1939 roku w tej miejscowości. Tuż po niej miał miejsce Apel Pamięci poświęcony pomordowanym mieszkańcom Kłecka i okolic. 


W rejon Kłecka Niemcy podeszli 8 września 1939 roku. Tego dnia doszło do pierwszych starć z oddziałami patrolowymi, które dotarły w rejon Charbowa. Kłecko, w którym powołana została cywilna obrona miasta, przygotowywało się do obrony - rozdano broń ochotnikom, gromadzono zaopatrzenie oraz tworzono punkty sanitarne. Dzień później Niemcy, obserwując działania na przedpolu i podejrzewając, że w miejscowości może przebywać oddział Wojska Polskiego, zaczęli okrążać Kłecko, powoli nacierając z kilku miejsc. Wywiązała się kilkugodzinna strzelanina, w efekcie której poległo kilkunastu obrońców, a w godzinach popołudniowych miejscowość została zajęta przez Wehrmacht. Po spędzeniu wszystkich mieszkańców na Rynek, rozwścieczony tym iż zwykli cywile postanowili stawić opór, Niemcy wyłapywali z tłumu osoby podejrzewane o udział w obronie i po zebraniu ich w grupę - wyprowadzili na obrzeża miejscowości i rozstrzelali.

W sumie w dniach 9 - 10 września 1939 roku zamordowanych zostało około 200 mieszkańców tej miejscowości i okolic, a także uciekinierów przybyłych z innych części Wielkopolski. Kolejni ginęli w późniejszym okresie - zamordowani zostali koło Wągrowca i w Dalkach pod Gnieznem. 

Krwawa i bestialska rozprawa Niemców z obrońcami Kłecka sprawiła iż Straż Obywatelska powstała na terenie Gniezna zdecydowała o niepodejmowaniu żadnej walki zbrojnej i poddaniu miasta, co nastąpiło 11 września 1939 roku.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Urszula czwartek, 12 września 2019 06:41 napisane przez Urszula

  Janek szukaj pozytywow i ciesz sie życiem bo przyleci Ci przez palce za nim sie obejrzysz.
  ps. w kosciele nie ma konferansjerow sa osoby takie jak ja i chyba Ty skoro do niego uczęszczasz i służą z potrzeby serca. A to chyba wiesz?

 • Link do komentarza Janek wtorek, 10 września 2019 14:31 napisane przez Janek

  Konferansjer w kościele ma wadę wymowy , powinien profesjonalista.

 • Link do komentarza gnieźnianin poniedziałek, 09 września 2019 12:48 napisane przez gnieźnianin

  Dowódcą obrony Kłecka był p.Lapis,dziadek fotografika Marka Lapisa.

 • Link do komentarza Andrzej poniedziałek, 09 września 2019 10:41 napisane przez Andrzej

  Bardzo ładna inscenizacja z obrony Kłecka, ale składać hołd poległym z gołym brzuchem albo w widocznej czerwonej bieliźnie to już chyba grubo nie wypada, prawda?

 • Link do komentarza Asia poniedziałek, 09 września 2019 00:00 napisane przez Asia

  Jestem dumna z mojego miasta. Za to jak dawniej przelano krew za jego obronę i za to za jak dziś burmistrz pielęgnuje w mieszkańcach pamięć o poległych. Dziękuje za tą piękną lekcje .
  Mieszkanka

 • Link do komentarza qwerty niedziela, 08 września 2019 22:41 napisane przez qwerty

  Jestem pod ogromnym wrażeniem. Wspaniała inicjatywa i dobra lekcja historii dla wszystkich. Przykro mi tylko, że były tam osoby, które zlekceważyły powagę obchodów pijąc alkohol. Jaki to przykład dla dzieci które tam były? Nie ma słów, które mogłyby opisać to zachowanie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane