wtorek, 17 września 2019 19:55

Upamiętniono 80. rocznicę zdradzieckiego ataku na wschodzie

 
Upamiętniono 80. rocznicę zdradzieckiego ataku na wschodzie fot. Rafał Wichniewicz

Poczty sztandarowe, delegacje, przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, parlamentarzyści oraz mieszkańcy Gniezna wzięli udział w uroczystościach upamiętniających atak ZSRR na terytorium II Rzeczypospolitej.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, odprawionej w kościele garnizonowym, którym przewodniczył ks. dr Michał Sołomieniuk. W trakcie wspólnej modlitwy wspomniano tych, którzy w nierównej walce stanęli z bronią przeciwko zdradzieckiemu atakowi, dokonanemu przez sowietów w 17 dni po niemieckim ataku na Polskę przed 80 laty.

Następnie, po mszy świętej, uczestnicy udali się w pochodzie do Parku Miejskiego im. gen. Władysława Andersa, gdzie przed pomnikiem upamiętniającym policjantów z powiatu gnieźnieńskiego pomordowanych na Wschodzie, odbyła się druga część uroczystości.

- To były wydarzenia, które przez wielu z nas są doświadczane tym, że w naszych otoczeniach nie ma tych najbliższych, którzy wtedy zginęli. Chciałbym podziękować za udział w dzisiejszej uroczystości, bo po pierwsze jest to podziękowanie za przelaną krew, dzięki której my możemy żyć w wolnej Polsce, ale przede wszystkim jest to wyraz pamięci. Każde państwo powinno pamiętać i przypominać o historii, która ma dla danego kraju znaczenie. Tamte wydarzenia dla nas zdecydowanie tak - mówił starosta Piotr Gruszczyński do zgromadzonych na spotkaniu.

Następnie mjr Artur Chlebowski odczytał Apel Poległych, po którym oddano trzykrotną salwę honorową. Po złożeniu kwiatów i zniczy przez przybyłe delegacje, uczestnicy wysłuchali jeszcze dwóch utworów patriotycznych przygotowanych przez uczniów ZSP nr 2.

4 komentarzy

 • Link do komentarza eryk środa, 18 września 2019 17:28 napisane przez eryk

  Ale to wojsko mierne -brak jednolitosci w umundurowania. Scenariusz nie zgodny z ceremoniałem ale co się dziwić starostwo POwiatowe-czy dziadostwo?

 • Link do komentarza kibolo środa, 18 września 2019 16:41 napisane przez kibolo

  Chodzi o oficjalną wersję II wojny światowej,polityki historycznej jaką przedstawił niejaki A.Duda nazywany prezydentem.Trudno zapomnieć fakty niektórym(Trump) a inni (Pencem) niewiele z tego rozumieją.Trump pamięta, bo bystrzejszy,że USA w II wojnie miał w Europie tylko jednego wroga-Hitlera a Rosjan za głównego sprzymierzeńca,którego ze wszystkich sił wspomagał.Linie produkcyjne,tysiące pojazdów,żywność, surowce były objęte dostawami dla Rosjan.Nawet strategia wojenna była dostosowana do wspólnych działań z Rosjanami.Podział wpływów na konferencji w Jałcie jak i kłamstwo katyńskie było przez amerykanów przyjęte za dobrą monetę.Jak widać więc to amerykańscy prezydenci Roosevelt i Truman dołożyli starań by oddać w zniewolenie Rosjanom Polskę.Taka to prawda jak brednie produkowane przez IPN wprowadzone do szkół spowodują zamęt w głowach.Będziemy jedynymi w świecie znającymi taką historię.A to przez to że żyjemy dzięki wygranej wojnie przez ZSRR i zniewoleniu Polski do czego rękę dołożyli amerykanie.

 • Link do komentarza kibolka środa, 18 września 2019 12:13 napisane przez kibolka

  Z tym SLD to święta racja! No ale to nikt inny jak lokalne PO utrwala ich na naszej małej scenie politycznej. Natomiast duże uznanie i szacunek dla orkiestry, że w takich warunkach atmosferycznych grali.

 • Link do komentarza harekjop środa, 18 września 2019 08:50 napisane przez harekjop

  Zastanawiam się, czy Panowie z SLD udali się po zakończonych uroczystościach na cmentarz przy ul. Witkowskiej by złożyć wiązanki na grobach bohaterów z Armii Czerwonej. A tak poważnie to ci ludzie mogli by się określić bo teraz upamiętniają atak sowietów, w styczniu będą upamiętniali wyzwolenie Gniezna przez sojuszników z armii czerwonej następnie złożą kwiaty pod tablicom upamiętniającą ofiary Katynia. Brak słów...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane