piątek, 20 września 2019 14:27

Robert Gaweł przedstawił programową „siódemkę”

 
Robert Gaweł przedstawił programową „siódemkę” fot. Rafał Wichniewicz

Podsumowanie dotychczasowych działań i wsparcie kolejnych inicjatyw lub przedsięwzięć, jakie stoją przed mieszkańcami regionu - senator Robert Gaweł przedstawił siedem punktów swojego programu.

Nadchodzące wybory parlamentarne to czas, by jedyny przedstawiciel tej części Wielkopolski w Senacie mógł zaprezentować działania, jakich zamierza się podjąć w przypadku uzyskania mandatu na kolejną kadencję.

- Cały program, który można streścić w trzech słowach, to "rozwój, tożsamość i wiarygodność". W przypadku rozwoju mamy tu na myśli rozwój kraju, szczególnie gospodarczy. Tożsamość to nic innego, jak to, by nie zapominać skąd jesteśmy i w jakich korzeniach oraz na jakich fundamentach zbudowana jest nasza historia, z którą musimy mieć związaną naszą przyszłość. Wiarygodność, czyli to, co jest ważne w polityce - by nie opowiadać bzdur w kampanii wyborczej, a potem ich nie realizować - przekazał senator Robert Gaweł. 

W dalszej części parlamentarzysta przedstawił założenia wszystkich trzech powyższych punktów, spośród których na rozwój składa się: utrzymanie wysokiego wzrostu gospodarczego, niskiego bezrobocia, utrzymania wsparcia dla rodzin oraz tworzenia ułatwień dla firm. W ramach tożsamości nadal chce on kłaść starania na dbanie o kultywowanie pamięci o historii, m.in. dotyczącą powstania wielkopolskiego czy żołnierzy wyklętych. Wiarygodność to wspomniane już wcześniej wsparcie dla rodzin i firm, realizacja przedstawianych obietnic, a także walka z przestępczością czy niższe podatki.

W przypadku wyboru na kolejną kadencję, obecny senator przedstawił "Siódemkę Gawła", na którą się składa: Narodowe Muzeum Kolejnictwa, przywracanie połączeń kolejowych, wzmacnianie wizerunku Polski, rozbudowa infrastruktury, pamięć o powstaniu wielkopolskim, ochrona zabytków techniki oraz ratowanie pojezierza gnieźnieńskiego.

- Parowozownia Gniezno to największy tego typu obiekt w Europie. W Warszawie powstała koncepcja budowy tam "Stacji Muzeum", która nie jest realizowana i przez cztery lata starałem się przekonać decydentów, którzy mają wpływ na tego typu działania, aby skierować uwagę na Gniezno. To, co stało się w kwietniu tego roku, jest przełomem. Prezes PKP przekazał iż kolej myśli o budowie narodowego muzeum kolejnictwa i najlepszym miejscem na to jest Gniezno. Mam nadzieję, że dalsze działania w tym kierunku doprowadzą do tego, że kompleks nie zostanie zburzony i zagospodarowany i odratowany. Do tego trzeba energii i determinacji, ponieważ tu chodzi o bardzo duże pieniądze, ale jest to też walka z centrum, tj. Warszawą, żeby jednak zgodnie z programem zrównoważonego rozwoju także instytucje kulturalne były poza stolicą - przekazał Robert Gaweł. W temacie przywracania połączeń kolejowych wymienił takie powiaty, które w okręgu wciąż nie mają połączeń (zlikwidowanych często wiele lat temu), a obecnie o to zabiegają, a jako senator zamierza je wspierać w tych staraniach. 

W kontekście infrastruktury Robert Gaweł stwierdził iż zawsze wspierał te działania, w których się do niego zwracano, a najlepszym tego dowodem jest kwestia połączenia fabryki samochodów z autostradą wykonanego we Wrześni, czego nie udało się dokonać przez kilka lat. W przypadku ochrony zabytków techniki nawiązał do dwóch funkcjonujących w jego okręgu kolei wąskotorowych: - Ta w Środzie Wielkopolskiej o wiele lepiej funkcjonuje, są duże środki przeznaczane ze strony powiatu i jeździ na trasie Środa Wielkopolska - Zaniemyśl, a stowarzyszenie dba o tę kolejkę, sami remontują wagony i parowóz. W Gnieźnie mamy sytuację, że w tej chwili mamy tylko linię do Jelonka, gdzie jest mijanka. Tymczasem w całej sprawie chodzi o to, że powiaty nie są w stanie finansowo utrzymywać tego typu infrastrukturę. Mam pomysł na to, jak to zrobić - Polskie Linie Kolejowe mają ogromny fundusz utrzymaniowy i chcemy, by z tego funduszu wydzielono pieniądze na to, by wąskotorówki turystyczne i stowarzyszenia nimi się zajmujące, mogły otrzymać wsparcie finansowe. 

- Jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego mają problem z opadającymi wodami. Jest on bardzo poważny i zależy nam na tym, szczególnie by kopalnie w rejonie Konina, wywiązywały się z zobowiązań związanych z przepompowywaniem wody, a do tego chcemy wprowadzić program retencyjny, który obejmie dorzecze Noteci, ale także Pojezierze Gnieźnieńskie, by je ratować - dodał na koniec. 

Robert Gaweł zaprosił przy okazji na spotkanie z marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim w najbliższą niedzielę 22 września. O godzinie 13:30 złoży on hołd poległym powstańcom wielkopolskim na cmentarzu św. Piotra, a o 14:30 spotka się z mieszkańcami Gniezna w Hotelu Pietrak.

 

13 komentarzy

 • Link do komentarza Prezes niedziela, 22 września 2019 00:50 napisane przez Prezes

  Wybór jest jeden - Robert Gaweł i tak będziemy głosować.

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 21 września 2019 21:07 napisane przez Gnieźnianin

  To prawda, że niska stopa bezrobocia jest zasługą pis. Socjal jest obecnie na takim poziomie, że 70 % ludzi odmawia podjęcia pracy w Urzędach pracy. No ale Pan senator jako jedyny moim zdaniem coś robi dla Gniezna i Polski. Trzymam kciuki za muzeum kolejnictwa.

 • Link do komentarza gnieźnianin sobota, 21 września 2019 15:30 napisane przez gnieźnianin

  Czy Pan Senator przyniósł Wam ( Gnieznu ) wstyd czy hańbę jakimkolwiek wystąpieniem na forum Senatu ? ! Nie nigdy ! Bo to człowiek, który zawsze wie co mówi ! I za swoje słowa i postępowanie odpowiada. Czy warto wobec tego ryzykować i wybierać na senatora kogoś nowego , może niedouczonego i mniej odpowiedzialnego ? No może z tą ostatnią fryzurą odrobinkę przesadził. Ma już swój dojrzały wiek i może chciał się odrobinę odmłodzić. A fryzjer zrozumiał tą prośbę zbyt dosłownie i sobie "poszalał" na jego głowie. Ale włosy szybko odrosną i już za miesiąc nasz Pan senator będzie miał znowu normalną,, elegancką fryzurę.

 • Link do komentarza Koryfeusz sobota, 21 września 2019 15:25 napisane przez Koryfeusz

  Konkretny program. Inni kandydaci do Senatu albo nie mają programów, albo są tak słabe, że nie mogą się z nimi przebić nawet do mediów.
  Oczywiście elektorat PO będzie innego zdania. Na temat elektoratu Platformy to ja mam negatywną opinię. Próbowałem z tymi ludźmi co popierają PO dyskutować merytorycznie, na argumenty i się nie da. Twierdzą, że jest źle, ale żeby te twierdzenie poparli przykładami, powiedzieli, że skoro jest źle to jak ma być, żeby było dobrze, tego nie potrafią. Zamiast argumentów na poparcie ich tez stosują obrzucanie inwektywami, spłycanie dyskusji, by uniknąć tego co merytoryczne, by nie sięgać do jakichkolwiek argumentów zupełnie jakby ich nie mieli, albo co bardziej prawdopodobne, nie wiedzą co oznacza słowo argument. Tak więc uważam ten elektorat za płytki, słaby intelektualnie o niskim poziomie, który ma problem z tak prostą czynnością jak dyskusja na argumenty. Co ciekawe osoby, z którymi rozmawiałem to dorośli ludzie, ale jak widać z wiekiem mądrości wcale nie przybywa. Elektorat PO myśli, że jest mądry, wykształcony, ale tak im się tylko wydaje. To ludzie moim zdaniem puści, z którymi nie ma co dyskutować. Ich ułomność moim zdaniem sprawia, że nie powinni chodzić na wybory, bo tacy ludzie nie mogą decydować o losach kraju. Osoby upośledzone umysłowo są często ubezwłasnowolnione i nie mają praw wyborczych. Elektorat PO niestety takie prawa posiada, a ja już nie widzę różnicy między nimi, a tymi ludźmi ubezwłasnowolnionymi z powodu upośledzenia umysłowego.

 • Link do komentarza nauczyciel sobota, 21 września 2019 12:37 napisane przez nauczyciel

  Pan Gaweł to spokojny, uczciwy chłop. Szanujący historię i ludzi, którzy ją tworzyli. I dla pamięci o nich zrobiłby wszystko. On nie pozwoli nigdy, tak jak pan Czarzasty z SLD, zapomnieć o mordowaniu żołnierzy niezłomnych przez aparatczyków UB i PZPR . On też rozumie, że dzieci tych w/w aparatczyków będą szli w zaparte, że ich rodzice czy nawet teraz już dziadkowie nic złego nigdy nie zrobili. Będą też zawsze głosowali na ich następców bo przecież wg. nich partia PZPR zawsze była dobra i za nic nie odpowiada. A w ogóle wg nich trzeba o historii zapomnieć, jak mówi pan Czarzasty bo historii już nie zmienimy. Zapominają oni tylko o jednym. Zresztą pan Czarzasty też, Że dobra znajomość w sz y s t k i ch faktów historycznych przez młode pokolenie, pozwoli im tak żyć by błędów poprzednich pokoleń i tragedii do których się one przyczyniły nigdy już nie popełniać ! Nie należy wobec tego moim zdaniem głosować w tych najbliższych wyborach na ludzi, którzy chcą zapomnieć o polskiej wojennej i powojennej historii

 • Link do komentarza Pan Cogito sobota, 21 września 2019 11:53 napisane przez Pan Cogito

  Jeżeli takie otoczenie ma senator Gaweł które nasze gnieźnieńskie lokalne sprawy nazywa proeincjonalnymi to nie zazdroszczę. Niech wielki warszawiak bierze pieniądze i nic nie robi tylko głosuje jak partia każe. A parlamentarzyści z innych regionów będą załatwiać pieniądze dla swoich.

 • Link do komentarza misiakisia sobota, 21 września 2019 11:25 napisane przez misiakisia

  @platyna dziękuję za merytoryczną odpowiedz na moje sugestie. Tutaj z reguły jak nie wie co się ma odpisać to czepianie jest się albo interpunkcji albo kto gdzie i jaką szkole skończył. Standard :-)

 • Link do komentarza platyna sobota, 21 września 2019 09:14 napisane przez platyna

  Po wpisach domoroslych i wszystowiedzacych forumowiczów stwierdzam, że nauczyciele w polskich szkołach wymagają pilnego douczenia, skoro nie potrafią przekazywać podstawowych wiadomości o Polsce swoim uczniom. A ci każą posłom i senatorów zajmować się prowincjonalnymi duperelami, wyreczajac miejscowych kacykow. Ciekawe, którą szkołę ukończyła taka misiakisia?

 • Link do komentarza Wyborca sobota, 21 września 2019 01:04 napisane przez Wyborca

  Bardzo dziękuję panu senatorowi za starania o Narodowe Muzeum Kolejnictwa w Gnieźnie, za pamięć o Powstaniu Wielkopolskim. Cieszę się, że mamy w Senacie człowieka z Gniezna, który potrafi przygotować np. piękną uchwałę na 1050-lecie Chrztu Polski i nie nazywa Mieszka Pierwszego królem :)

 • Link do komentarza wyborca piątek, 20 września 2019 22:00 napisane przez wyborca

  Szanowni komentatorzy zapominają, ze pan senator Gaweł jest parlamentarzystą Rzeczypospolitej Polskiej, a nie prezydentem czy starostą gnieźnieńskim i ze swoimi żalami udajcie się na Lecha 6 i na Jana Pawła Ii. Zachowujecie się na forum, jak dzieciaki, skoro nie wiecie do czego służy w Polsce parlament. Osobiście nie lubię wtrącania się parlamentarzystów w lokalne sprawy, bo jak niektórym to wychodzi, to każdy widzi.

 • Link do komentarza misiakisia piątek, 20 września 2019 15:52 napisane przez misiakisia

  Dodam tylko do mojego wcześniejszego wpisu zapytanie. Czy Szanowny Pan Senator RP wie gdzie na Pojezierzu Gnieżnienskim leży miejscowość Suszewo,Mrówki czy Świętne oraz do jakich gmin oraz Powiatów należą owe miejscowości.

  Widzę ze Poj.Gnieżnienskie na tapecie u Pana Senatora jak i u Pani Poseł z POKOmuny.

 • Link do komentarza misiakisia piątek, 20 września 2019 15:45 napisane przez misiakisia

  Być może się komuś mój wpis nie spodoba ale dla mnie Szanowny Pan Robert Gaweł na pełnionej funkcji przez 4 lata nie sprawdził się przy całej sympatii mojej sympatii do PiSu.

  Jako przykład podam choćby nie powołanie SP nr 4 po zamykanym Gimnazjum nr. 2 przy ul.Pocztowej.

  Oświadczenie które wydał w ten czas w imieniu pełnionej funkcji Senatora RP było zwykłym wolnomularstwem.

 • Link do komentarza wiktor piątek, 20 września 2019 15:43 napisane przez wiktor

  Panie Gaweł nic Pan nie zrobił w kwestii wycinki lasu powidzkie go. Nic Pan nie zrobił by wojsko wróciło do Gniezna a była szansa na WOT. Jest Pan skończony jako senator.Ja Panu mówię dość. Niech Pan idzie sądzić las w Powidzu I przeprasza mieszkańców za Jankesów.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane