niedziela, 22 września 2019 09:14

Upamiętnili zdobycie dworca przez powstańców

  mn
Upamiętnili zdobycie dworca przez powstańców fot. Włodzimierz Woźniak

21 września, w sobotnie przedpołudnie na stacji kolejowej w Gączu koło Łopienna, odsłonięto tablicę upamiętniającą historię zdobycia dworca przez powstańców wielkopolskich pochodzących z Kłecka i Łopienna.

Uroczystości poprzedziło złożenie wiązanki kwiatów na grobie Franciszka Adamczaka - pierwszego poległego powstańca na ziemi gnieźnieńskiej oraz  warsztaty budowy kartonowych modeli samolotów LVG zdobytych przez powstańców na podpoznańskiej Ławicy. Dzieci oraz młodzież z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Laskowie spotkali się również z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Saper Wielkopolski, którzy przybliżyli im umundurowanie oraz uzbrojenie jakim posługiwali się powstańcy.

Przybyłych gości powitał gospodarz miejsca burmistrz Janowca Wielkopolskiego, Leszek Grzeczka, następnie głos zabrał Senator RP Robert Gaweł, który przybliżył historię zdobycia dworca w Łopiennie przez powstańców oraz znaczenie tego wydarzenia dla dalszych losów wyzwoleńczego zrywu Wielkopolan.

Kolejno głos zabrali Dariusz Pilak - Przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, który zaznaczył, że historia tego miejsca jest mu bardzo bliska, bo właśnie tutaj spędził swoje dzieciństwo. Następnie wójt Gminy Mieleszyn, podkreślił, że miejscowi powstańcy nie zatrzymali się tylko na Łopiennie ale poszli wyzwalać kolejne miejscowości. Bartosz Borowiak podziękował wszystkim osobom zaangażowanym za pomoc w organizację tego wydarzenia. Poświęcenia tablicy dokonał ks. proboszcz Robert Waszak z Łopienna.

Na zakończenie odbyła się patriotyczna akademia przygotowana przez uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Laskowie oraz Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Żernikach.

Inicjatorami upamiętnienia tego wydarzenia byli Bartosz Borowiak oraz Jerzy Kopecki - przedstawiciele akcji Herosi Wolności przy współudziale pani sołtys Ireny Kufera, radnego Kazimierza Zabłockiego, Leszka Grzeczki, burmistrza Miasta i Gminy Janowiec Wielkopolski oraz Roberta Gawła Senatora RP, Prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło Gniezno.

1 komentarz

  • Link do komentarza monika niedziela, 22 września 2019 14:51 napisane przez monika

    Ale kicha - nikt nie wziął pod uwagę Ceremoniał i precedencję. Weźcie jakiegoś specjalistę bo tylko ośmieszacie pamięć Naszych przodków. Na drugi raz porobię zdjęcia.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane