Wydrukuj tę stronę
sobota, 28 września 2019 18:41

Mateusz Morawiecki przybył do Gniezna

 
Mateusz Morawiecki przybył do Gniezna fot. Rafał Wichniewicz

W sobotę w Instytucie Kultury Europejskiej odbyło się spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Na konwencję przybyli sympatycy PiS.

Spotkanie odbyło się w ramach odwiedzin szefa rządu w Wielkopolsce. Tego dnia Mateusz Morawiecki odwiedził m.in. Leszno, a kolejnym przystankiem w jego podróży było Gniezno. W późnych godzinach popołudniowych premier przybył do Pierwszej Stolicy Polski, by spotkać się z mieszkańcami na konwencji zorganizowanej w Instytucie Kultury Europejskiej.

Szefa rządu w Grodzie Lecha powitali posłowie z okręgu konińskiego. Do zgromadzonych przemówili posłowie Zbigniew Dolata, Witold Czarnecki, a następnie wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffman. Ostatni z nich podkreślił wagę realizacji programu wyborczego PiS z 2015 roku, a także dotrzymywania słowa co do zakładanych obietnic. 

Następnie do zgromadzonych przemówił premier Mateusz Morawiecki: - Tutaj w Gnieźnie każdy polityk uczył się pokory. Tu zaczęła się historia Polski, tu się wszystko zaczęło - wielka polska przygoda z historią i tu Polska wkroczyła na arenę dziejów. Tu Polska pokazała też Europie i światu, jak walczyć o najświętsze wartości, nasze wspaniałe ideały. Polska, najpiękniejszy pod każdym względem kraj na świecie, tutaj z Gniezna ruszyła mocno do przodu. Jestem przekonany, że Polska przed sobą ma kolejne dekady, setki lat wspaniałej historii. Pokazaliśmy od strony rzeczywistej, praktycznej, jak wykorzystać nasze szanse i jak sprawić, żeby ten wspaniały biały orzeł, którego macie w herbie miasta z koroną złotą, jak on może rozwijać swoje skrzydła - mówił do zgromadzonych w auli. W trakcie przemówienia podkreślił też wagę działań podjętych w ciągu ostatnich czterech lat, zestawiając to z historią ostatnich 30 lat. Zaznaczył przy tym, jak dużą rolę w tych wydarzeniach odgrywała Wielkopolska. Premier wielokrotnie powracał do wątków, nawiązujących także do historii Gniezna oraz znaczenia miasta, poruszając m.in. wątek powstania wielkopolskiego oraz parowozowni: - Tu chcemy, żeby nie tylko do Gniezna przyjeżdżali nie tylko pasjonaci, ciekawi jak wyglądało kiedyś kolejnictwo, parowozy, ale też żeby przyjeżdżali kolejni przedsiębiorcy, inwestorzy, by tu tworzyli miejsca pracy (...). Nazwa waszego miasta - Gniezno - to nawiązanie do gniazda, a właściwie jest tożsame. Co to jest za gniazdo? Niech Polska będzie gniazdem dla wszystkich ludzi, również dla tych którzy wyjechali. Brakuje rąk do pracy. Wracajcie Polacy, gdziekolwiek jesteście, wracajcie do kraju, do Polski - mówił, zwracając się do grupy osób trzymających polską i amerykańską flagę. 

Następnie premier odpowiedział na kilka pytań, skierowanych do niego przez publiczność. Po około godzinnej wizycie Mateusz Morawiecki udał się w dalszą podróż do Turku. 

Galeria

27 komentarzy

startpoprz.12nast.koniec