czwartek, 03 października 2019 10:03

Już 2400 zgłoszeń na mapie zagrożeń. Gdzie najwięcej?

 
Już 2400 zgłoszeń na mapie zagrożeń. Gdzie najwięcej? archiwum redakcji

Od trzech lat funkcjonuje interaktywna Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na niej to mieszkańcy mogą zgłaszać sprawy, które nie wymagają nagłej reakcji służb, ale są zauważalnym problemem w ich otoczeniu.

Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa uruchomiono 20 września 2016 roku. Została ona opracowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i na niej każdy obywatel może w wygodny sposób zgłosić problem dotyczący jego rejonu zamieszkania. Obecnie są 24 opcje, które dotyczą bezpieczeństwa i które każdy może oznaczyć w wybranym przez siebie punkcie na mapie miasta czy powiatu, a obecnie także dodając opis lub zdjęcie. 

Jak informuje gnieźnieńska policja, od momentu uruchomienia mapy, mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego zaznaczyli już 2400 zgłoszeń. Najwięcej z nich dotyczyło nieprawidłowego parkowania (650 przypadków), przekraczania dozwolonej prędkości (539 przypadków) czy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (466). 

Tylko na tę chwilę na mapie powiatu gnieźnieńskiego zaznaczonych jest 231 spraw zgłoszonych przez mieszkańców, z czego 159 na terenie samego miasta. Na obszarze Gniezna najwięcej spraw zgłoszonych zostało na obszarze centrum - dotyczą one głównie nieprawidłowego parkowania m.in. na Rynku, ul. Mieszka I, Mickiewicza, Sobieskiego, 3 Maja i Franciszkańskiej. Drugą grupę stanowi spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych w rejonie Bednarskiego Rynku i ul. Zaułek, Sienkiewicza, Cierpięgi.

Na Winiarach problemy z źle zaparkowanymi pojazdami zaznaczono na os. Kazimierza Wielkiego czy ul. Winiary. Widnieje również spożywanie alkoholu w rejonie pawilonów na os. Jagiellońskim, przy wieżowcach na os. Władysława Łokietka, a także wskazuje się na nadmierną prędkość kierowców na ul. Biskupińskiej. 

Problemy z niedozwolonym parkowaniem zgłaszają też mieszkańcy os. Tysiąclecia - w rejonie skrzyżowania ul. Staszica z ul. Budowlanych, a także na os. Ustronie. Tuż za miedzą z nadmierną prędkością przejeżdżających samochodów zmagają się mieszkańcy ul. Rycerskiej. Tą samą kwestię na os. Arkuszewo zaznaczyli mieszkańcy z okolic ul. Wierzbiczany - na całej długości od ul. Fabrycznej do granic miasta. Podobna sytuacja występuje na ul. Wolności, Pustachowskiej oraz Orzeszkowej czy Kłeckoskiej. Kłopoty ze źle zaparkowanymi pojazdami pojawiają się przy ul. Czarnieckiego i Miodowej na os. Piekary, a także na ul. Okulickiego. 

Sprawy związane z osobami spożywającymi alkohol w miejscach niedozwolonych pojawiają się również w rejonie ul. Armii Krajowej, przy ul. Ludwiczaka oraz w rejonie bloków przy ul. Słowackiego. 

Wszystkie te kwestie są weryfikowane przez policjantów i w miarę możliwości wprowadzane są procedury dążące do ich eliminacji, choć nie zawsze udaje się to zrobić. Jednocześnie mundurowi przypominają, że mapa nie służy do wzywania patrolu policji do miejsca zagrożenia bezpieczeństwem - do tego celu należy korzystać z połączenia alarmowego 112. Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa można zobaczyć tutaj.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Robi czwartek, 03 października 2019 21:31 napisane przez Robi

  Hans nie sądzę aby straż miejska i policja coś zrobiła z tymi zdjęciami. Codziennie widzę jak odwracają wzrok od takich sytuacji. Przez wiadukt Ks. Popiełuszki gdzie jest ograniczenie i przez centrum tiry jeżdżą jak po autostradzie mijając się z ww. Nie wiem o co chodzi, ale w innych miastach wygląda to zupełnie inaczej. Na pochwałę zasługują funkcjonariusze z BMW. Oni jedni mają dobrego okulistę.

 • Link do komentarza Piotr czwartek, 03 października 2019 13:37 napisane przez Piotr

  Chciał bym się odnieść do nadmiernej prędkości na ul.Biskupińskiej.Dlaczego jeszcze tam niema progów zwalniających?Przede wszystkim przed i za skrzyżowaniem k/Biedronki

 • Link do komentarza Droga P.POŻ tarasowana czwartek, 03 października 2019 12:12 napisane przez Droga P.POŻ tarasowana

  Droga p.poż na os. Kazimierza Wielkiego 36 w Gnieźnie tarasowana jest przez prywatne pojazdy, a nawet szrotowe lawety. Skrawek zieleni między klatkami schodowymi to istny prywatny garaż. Wszystko, co chcielibyście, żeby wam ludzie czynili i wy im czyńcie.

 • Link do komentarza Kierowca czwartek, 03 października 2019 11:41 napisane przez Kierowca

  Szkoda tylko, że jak mieszkaniec dzwoni w sprawie parkowania na zakazie to słyszy "Pani/Panu to przeszkadza". Zapraszam od piątku do niedzieli na ul. Okulickiego. Cała ulica zastawiona, nie idzie dojechać do domu, minąć się z tirem. Absurdem jest, że kierowcy ustawiają samochody na zakazie, podczas gdy po drugiej stronie zakazu nie ma i tam kierowcy nie parkują.

 • Link do komentarza Hans czwartek, 03 października 2019 11:25 napisane przez Hans

  Zamiast tego czegoś lepiej cyknąć nielegalnie parkującym leniom fotkę żeby było widać nr rejestracyjny i miejsce w którym to jest i wysłać od razu z komórki do Straży Miejskiej Od niedawna mogą wreszcie na tej podstawie wystawiać mandaty

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane