czwartek, 03 października 2019 16:47

Sezon grzewczy ruszył. Straż Miejska już interweniuje

  UM (opr)

Przełom września i października, chłodne wieczory i noce spowodowały pierwsze interwencje Straży Miejskiej w Gnieźnie w miejscach, gdzie miało miejsce podejrzenie spalania w piecach niedozwolonych odpadów.

Pierwszych kilka chłodnych dni sprawiło, że funkcjonariusze podjęli się już własnych interwencji, a także po sygnałach od mieszkańców. Wszystkie dotyczą podejrzenia palenia odpadami w domowych lub firmowych piecach.

Nie wszystkie zgłoszenia potwierdzały nielegalny proceder, a mocne zadymienie okolicy spowodowały np. rozruchy pieców, niewłaściwa temperatura spalania, słabej jakości opał, zły stan techniczny czy zabrudzenie przewodów kominowych. Niemniej nałożono już pierwsze mandaty na sprawców wykroczeń spośród mieszkańców naszego miasta, którzy ewidentnie spalali śmieci. Straż Miejska apeluje o rozsądek i rozwagę, a ponadto dziękuje również mieszkańcom za to, że nie przechodzą spokojnie obok problemu i kontaktują się z funkcjonariuszami. 

Telefony służby dyżurnej przyjmującej zgłoszenia od poniedziałku do soboty, od 6.00 do 22.00, a w niedzielę od 8.00 do 16.00, pod nr 61 426 05 10 i 604 512 000. O niepokojących sygnałach można też powiadomić Policję.

Za spalanie śmieci w  przydomowych i firmowych piecach grozi grzywna w postępowaniu mandatowym do 500 a może ona wzrosnąć do 5 tysięcy złotych, gdy skierowany zostanie wniosek do sądu. Dodatkowo strażnicy dysponują pojemnikiem do poboru próbek paleniskowych. Po ich zabezpieczeniu na miejscu w sprawach spornych, gdzie osoby zaprzeczają, aby spalały śmieci, są one badane przez uprawnione laboratorium. Kosztami ekspertyzy obciążany jest sprawca wykroczenia. Łączny wydatek za łamanie prawa może wynieść nawet ponad 6 tysięcy złotych.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Iwona niedziela, 22 grudnia 2019 16:07 napisane przez Iwona

  Zapraszam na wieś Skiereszewo. Tu w co drugim domu palone są śmieci, a okolicy w tym dymie nie widać.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 04 października 2019 08:59 napisane przez mieszkaniec

  Jakoś naszej Straży Miejskiej mało widać na ulicach przez cały rok a kiedy zaczyna się palenie w piecu to są i od razu są i wlepiają mandaty. Niech się wezmą za porządki na ulicach, źle zaparkowane pojazdy i rzetelne wykonywanie obowiązków. Niech nasza Straż Miejska pochwali się swoimi rezultatami co wykonała przez cały rok a nie tylko sezonowo.

 • Link do komentarza BARDZO DOBRZE DO PIECA TRUCICIELĄ DOŁOŻYĆ piątek, 04 października 2019 01:12 napisane przez BARDZO DOBRZE DO PIECA TRUCICIELĄ DOŁOŻYĆ

  Brawo Panowie karać i jeszcze raz karać trucicieli! Również tych co wylewają szambo w pole nocą czy jak daszcz pada na obrzeżach miasta!

 • Link do komentarza rowerzysta czwartek, 03 października 2019 23:17 napisane przez rowerzysta

  Jeżeli straż miejska będzie nakładać tak niskie mandaty jak w zeszłym roku - o ile pamiętam średnio po 100zł to czystego powietrza tej zimy w mieście nie będzie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane