Wydrukuj tę stronę
wtorek, 08 października 2019 15:39

Dzwonią, ostrzegają o hakerach i próbują oszukać

 
Dzwonią, ostrzegają o hakerach i próbują oszukać archiwum redakcji

Tylko dzisiaj już kilka osób na terenie Gniezna otrzymało telefony od osób, które podawały się za policjantów i próbowały zdobyć zaufanie rozmówcy.

Oszuści szukają cały czas nowych pomysłów lub modyfikują dotychczas wykorzystywane, aby skutecznie wyłudzać pieniądze. Jedną z form takich oszustw jest przedstawianie się za policjanta, prokuratora, funkcjonariusza CBŚ, czy też wnuczka lub innego - rzekomo - krewnego. 

Jakiś czas temu na terenie naszego powiatu pojawiła się nowa metoda dokonywania oszustw, dzięki której sprawca usiłuje lub przejmuje dostęp do konta bankowego i środków na nim zgromadzonych. Oszuści dzwonią do osób i przedstawiają się jako funkcjonariusze policji informując o tym, że „ofiara” jest obserwowana przez hakerów. Cztery takie sytuacje miały miejsce dzisiaj na terenie Gniezna. Dzwoniący do pokrzywdzonej mężczyzna twierdził, że jej konto bankowe jest zagrożone przez grupę hakerów i dziś może ona stracić wszystkie oszczędności. "Policjant" zapewnił kobietę, że może się tego ustrzec przekazując konsultantowi w banku dane dotyczące logowania się na konto.

Policjanci apelują o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji związanych z finansami! Nie należy przekazywać pod żadnym pozorem danych do kont bankowych, a także pieniędzy osobom obcym. Policjanci nigdy nie żądają pieniędzy ani haseł dostępowych do kont!

źródło: KPP Gniezno