Wydrukuj tę stronę
czwartek, 10 października 2019 11:02

Przejazd pod wiaduktem otwarty! - „trzy mosty” już przejezdne!

 
Przejazd pod wiaduktem otwarty! - „trzy mosty” już przejezdne! fot. Rafał Wichniewicz

W czwartkowe przedpołudnie dokonano oficjalnego otwarcia przejazdu ul. Pod Trzema Mostami. Po dziewięciu miesiącach kierowcy mogą korzystać z poszerzonej drogi.

Na tę chwilę mieszkańcy Gniezna czekali od wielu lat. 10 października dokonano oficjalnego otwarcia przejazdu pod nowym wiaduktem kolejowym, pobudowanym pomiędzy al. Reymonta a ul. Słoneczną. Nowa droga jest szersza, a światło przeprawy pozwala na swobodny przejazd autobusom i samochodom ciężarowym, zmierzającym do pobliskiej strefy przemysłowej. Przez lata było ono nie tylko ograniczone, ale także sam przejazd bardzo wąski - tak jak go wykonano przeszło sto lat temu przez pruskie koleje.

Po raz pierwszy o planach przebudowy układu drogowego w tej części miasta donosiliśmy we wrześniu 2015 roku, kiedy to pojawiły się pierwsze informacje o rozmowach prowadzonych z koleją. Zielonym światłem dla realizacji tego zadania stały się kolejne kroki, jakie udało się podjąć w kolejnych latach - zgodzie na rozbiórkę dwóch nieużywanych już wiaduktów (co nastąpiło w 2017 roku) oraz dofinansowania, jakie otrzymano w marcu 2017 roku na realizację samej inwestycji, jaką było poszerzenie trzeciej przeprawy.

Na koszt całkowity zadania, wynoszący 36 mln złotych, złożyło się dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 17 mln 888 tys. złotych oraz 5 mln złotych z PKP. Pozostałą kwotę wyłożyło Miasto Gniezno. W ramach inwestycji powstała nie tylko nowa przeprawa i skrzyżowanie o ruchu okrężnym od strony al. Reymonta, ale także półkilometrowy odcinek, zupełnie nowej drogi w kierunku ul. Osiniec. 

 

W czwartek 10 października około godziny 11, po przemówieniach wiceprezydenta Jarosława Grobelnego, prezydenta Tomasza Budasza, marszałka Marka Woźniaka oraz przedstawiciela PKP, dokonano oficjalnego przecięcia wstęgi pod przeprawą oraz pierwszego przejazdu samochodu ciężarowego. 

W trakcie spotkania miał miejsce także dość humorystyczny akcent, kiedy prezydent przypomniał iż jeszcze na początku starań o realizację tej inwestycji, dyrektor Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego Grzegorz Ostach powątpiewał w jego możliwość mówiąc iż "prędzej kaktus na ręce wyrośnie", niż uda się przebudować "trzy mosty". Dlatego też podczas czwartkowego wydarzenia prezydent wręczył dyrektorowi... kaktusa. 

Po kilkunastu minutach od oficjalnej uroczystości i wykonaniu pamiątkowych zdjęć z wykonawcami i przedstawicielami kolei, droga została udostępniona do ruchu samochodowego.

Galeria

25 komentarzy

startpoprz.12nast.koniec