czwartek, 17 października 2019 15:55

Upamiętniono ostatniego, przedwojennego komendanta

 
Upamiętniono ostatniego, przedwojennego komendanta fot. Rafał Wichniewicz

W czwartkowe południe odbyły się uroczystości, mające na celu upamiętnienie komisarza Józefa Wróblewskiego, ostatniego komendanta Policji Państwowej. Przy tej okazji odsłonięto poświęconą mu tablicę.

Wydarzenie było jednym z kolejnych, nawiązujących do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. Z tej okazji w czerwcu br. odbył się piknik policyjny, wystawa o historii gnieźnieńskiej jednostki oraz oficjalne uroczystości, jakie miały miejsce w sierpniu. Kolejnym akcentem było upamiętnienie ostatniego komendanta z okresu II Rzeczypospolitej, Józefa Wróblewskiego, które miały miejsce 17 października.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej, odprawionej w katedrze gnieźnieńskiej, podczas której modlono się w intencji Józefa Wróblewskiego, a także innych policjantów pomordowanych na Wschodzie. Znaczenie postawy i ich służby w II Rzeczypospolitej podkreślił w swojej homilii sprawujący nabożeństwo bp Krzysztof Wętkowski. 

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości, przy asyście orkiestry z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz kompanii honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, przeszli ulicami centrum pod komendę. Tam to odbył się uroczysty apel, połączony z wciągnięciem flagi państwowej i odegraniem hymnu. 

 - Był to policjant z krwi i kości, człowiek oddany służbie, który poświęcił swoje życie właśnie służbie w Policji. Nie założył rodziny, ale oddał życie za ojczyznę i mundur. W związku z tym uznaliśmy z panem komendantem, że warto odnaleźć tę historię, ją przypomnieć i upamiętnić tablicą. Może w przyszłości spowoduje to, że młodzi policjanci będą korzystać z tych wartości i będzie to dla nich drogowskazem - mówił insp. Rafał Pawłowski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego w Poznaniu. Odsłonięcia tablicy dokonali funkcjonariusze policji wraz z bratankiem kom. Józefa Wróblewskiego.

- Jest to ważny dzień dla naszej komendy. Komisarz Józef Wróblewski swoim życiem i niestety tragiczną śmiercią wskazał na wartości najwyższe, na ideały dla których poświęcił życie. Nie zdjął munduru w momencie zagrożenia życia i dlatego dzisiaj stał się nieoficjalnie patronem gnieźnieńskich policjantów - przekazał insp. Przemysław Kozanecki, Komendant KPP Gniezno.

Przy okazji uroczystości przed komendą posadzono też dwa klony, przy których dokonano ich symbolicznego wkopania. Pierwszy upamiętnia 100. rocznicę powołania Policji Państwowej, a drugi kom. Józefa Wróblewskiego. 

 

Dla nas, jako rodziny, jest to niesamowite wydarzenie. Przez wiele lat rodzina męża poszukiwała swojego syna i brata poprzez Czerwony Krzyż w Polsce i Szwajcarii. Nie dochodziły żadne wiadomości, co się z nim stało - przyznała Ludwika Wróblewska, która przyjechała wraz do Gniezna ze swoim mężem - także Józefem Wróblewskim, bratankiem komisarza. O tym, że został on zamordowany przez NKWD rodzina dowiedziała się dopiero w 1990 roku, po ujawnieniu dokumentów z archiwów rosyjskich. Jak dodała: - Jest to dla nas wielkie święto i jestem wzruszona. Mamy w naszej rodzinie kartę taką, jaką mamy. Z opowiadań naszej rodziny wiem, jaki był stryj, że był odważny i nie traktował pracy jako pracę, tylko jako pasję. Do ostatniej chwili mówił - "Polska mi dała mundur i Polska mi zdejmie". Przez to, że poszedł w mundurze do obozu, stracił życie.

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy udali się do Hotelu Ibis, gdzie wręczono okolicznościowe medale z okazji tego wydarzenia oraz zaprezentowano w gablotach liczne pamiątki po ostatnim komendancie gnieźnieńskiej policji.


Józef Wróblewski urodził się w 1895 roku w Gąsawie koło Żnina, naukę pobierał w gimnazjum w Trzemesznie, a następnie w szeregach pruskiego wojska brał udział w I wojnie światowej. Po wybuchu powstania wielkopolskiego walczył w szeregach wojsk wielkopolskich oraz później również w wojnie polsko-bolszewickiej. Następnie wstąpił w szeregi powołanej Policji Państwowej, gdzie z czasem awansował. Swoją służbę pełnił m.in. w Nowym Tomyślu czy Zbąszyniu, a w 1938 roku rozkazem został przeniesiony do Gniezna. Tu też zastała go mobilizacja i w szeregach Wojska Polskiego trafił do wschodniej części kraju. Tam został zabrany do sowieckiej niewoli, z której już nie powrócił - zginął zamordowany przez oprawców z NKWD w kwietniu 1940 roku. 

2 komentarzy

 • Link do komentarza Archiwa sobota, 19 października 2019 09:05 napisane przez Archiwa

  Archiwum Państwowe w Poznaniu
  Oddział w Gnieźnie.
  Adres: Jana III Sobieskiego 20
  62-200 Gniezno

 • Link do komentarza Krzysztof czwartek, 17 października 2019 20:56 napisane przez Krzysztof

  Gdzie można uzyskać informację o policji międzywojennej . Interesuje mnie posterunek policji w Niechanowie podobno tam pracował mój dziadek. Proszę o jakąkolwiek informację.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane