Wydrukuj tę stronę
piątek, 18 października 2019 13:17

Będzie podwyżka cen za parkowanie w ścisłym centrum

 
Będzie podwyżka cen za parkowanie w ścisłym centrum archiwum redakcji

Jeszcze w październiku radni miejscy pochylą się nad uchwałą o podwyżce stawek za parkowanie samochodami w podstrefie A - czerwonej. Jeśli zyskają uznanie, nowe regulacje wejdą od nowego roku.

To kolejne zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w ostatnich miesiącach. Po powiększeniu jej zasięgu o kilka ulic na terenie śródmieścia i podniesienie cen w podstrefie B i C (co nastąpiło w czerwcu br.), teraz planuje się kolejną podwyżkę stawek w podstrefie leżącej w ścisłym centrum miasta. 

Mowa tu o podstrefie A - czerwonej, która obejmuje Rynek, ul. Franciszkańską, Kaszarską, Farną, Rzeźnicką, Dąbrówki, Mieszka I, Chrobrego, Sienkiewicza, Łubieńskiego, Moniuszki oraz fragment ul. Warszawskiej (od ul. Farnej do ul. Moniuszki).

Zgodnie z nowym projektem, podwyżka wynosić ma być następująca: za 15 minut postoju nie zapłacimy już 80 groszy, tylko 1 zł. Za pierwszą godzinę postoju zamiast 3 zł zapłacimy 3,60 zł. Za drugą godzinę zamiast 3,60 zł zapłacimy 4 zł, a za trzecią już nie 4,30 zł, ale 4,50 zł. Za czwartą i każdą następną stawka wynosić ma 3,60 zł (do tej pory 3 zł). W projekcie uchwały nie ma zmian w stawkach za abonament dla mieszkańców.

Ponadto wzrasta też wysokość kary za nieuiszczenie opłaty za postój pojazdu w całej Strefie Płatnego Parkowania. Teraz osoby, które nie wykupiły biletu postojowego, zamiast 50 zł mogą liczyć na 75 zł kary. Analogicznie wzrastają też stawki za uiszczenie opłat dodatkowych w określonym terminie oraz za przekroczenie postoju poza wykupiony czas.

- Wobec znacznego zwiększenia liczby pojazdów w ścisłym centrum Miasta, przy jednoczesnym deficycie miejsc parkingowych z uwagi na układ urbanistyczny i szerokość ulic, konieczne jest zwiększenie rotacyjności korzystania z istniejących miejsc parkingowych. Narzędziem służącym do skrócenia postoju oraz zwiększenia rotacyjności samochodów na dostępnych miejscach postojowych jest zmiana stawek opłat za godzinę płatnego postoju w podstrefie A oraz stawki za przekroczenie czasu postoju w danej podstrefie, jak również wysokość opłaty dodatkowej - można przeczytać w uzasadnieniu uchwały.

Radni pochylą się nad zmianami w wysokości opłat na najbliższym posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska, a później także na sesji Rady Miasta. Jeśli zyska to akceptację, to nowe ceny wejdą w życie w podstrefie A czerwonej od 1 stycznia 2020 roku.

20 komentarzy