poniedziałek, 21 października 2019 19:46

Wyniki wyboru do Senatu oprotestowane

 
Wyniki wyboru do Senatu oprotestowane archiwum redakcji

Do Sądu Najwyższego trafiły protesty wyborcze w sprawie głosów oddanych w okręgu konińskim w wyborach do Senatu. PiS chce ich ponownego sprawdzenia i przeliczenia.

O sprawie informują ogólnopolskie media, które donoszą o złożonych protestach wobec kilku okręgów na terenie całego kraju. Sprawa dotyczy wyborów do Senatu, w których PiS utracił większość. Same protesty dotyczą tych okręgów, w których różnica między wygranym kandydatem KO a przegranym PiS jest niewielka. 

W samym okręgu konińskim (obejmującym powiatu gnieźnieński, słupecki, wrzesiński, średzki i śremski), kandydat KO Paweł Arndt otrzymał 76 897 głosów, tj. 41,71%, a kandydat PiS Robert Gaweł uzyskał 75 413 głosów, tj. 40,90%. Różnica wynosi więc 1484 głosy. Do SN trafiły również protesty w okręgach, w których różnica między ta jest jeszcze mniejsza.

We wnioskach, w ramach których zostały złożone protesty, strona zainteresowana domaga się oględzin kart wyborczych, porównanie ich z protokołami z poszczególnych komisji oraz ponowne przeliczenie głosów. W szczególności dotyczy to tych, które zostały uznane za nieważne - w całym okręgu nr 92 konińskim było ich ponad 3 tysiące. O tym, czy protesty zostaną uwzględnione (tj. stwierdzone zostaną nieprawidłowości), zadecyduje Sąd Najwyższy.

Protesty wyborcze składano także w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Wówczas to do Sądu Najwyższego w ustawowym czasie wpłynęło 28 protestów. W wyborach parlamentarnych z 2011 roku było ich 157, z czego za zasadne w całości lub w części Sąd Najwyższy uznał 20 z nich, ale żadne z nich nie miały wpływu na wynik wyborów.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Marlena wtorek, 22 października 2019 08:02 napisane przez Marlena

  P. Gaweł nie umie odejść z honorem?ale hańba -facet nie jestes fair wobec tych wyborców którzy głosowali na innego kandydata. Dla Gniezna jesteś skończony.

 • Link do komentarza radek poniedziałek, 21 października 2019 23:58 napisane przez radek

  szczury.....

 • Link do komentarza aw poniedziałek, 21 października 2019 22:27 napisane przez aw

  Szkoda, że nie było ponownego przeliczenia głosów do wyborów samorządowych. Wydawano do głosowania zwłaszcza starszym ludziom podwójne karty na KO. Natomiast odbiór worków z kartami do głosowania odbył się w UM dopiero na drugi dzień. Przypadek, że KO wygrała w Gnieźnie? Nie dziwi mnie nieufność PiS.

 • Link do komentarza ros0rt poniedziałek, 21 października 2019 22:05 napisane przez ros0rt

  Bardzo dobrze, trzeba było jeszcze sprawdzić wybory samorządowe. Działo się oj działo.

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 21 października 2019 21:47 napisane przez wyborca

  3000 głosów nieważnych? To nieprawdopodobne i zastanawiające! Polacy nie sa aż tacy głupi, zatem komu zależało na takich wynikach?

 • Link do komentarza Mee poniedziałek, 21 października 2019 20:10 napisane przez Mee

  Wniosek jest jeden,PiS nie umie przegrywać

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

BarMleczny