poniedziałek, 28 października 2019 18:22

Czarne chmury nad świetlicą dla dzieci

 
Czarne chmury nad świetlicą dla dzieci fot. Rafał Wichniewicz

Czy przyszłość najmłodszych można przeliczać na pieniądze? Od nowego roku jedyna powiatowa świetlica środowiskowa „Dzieci z chmur”, działająca przy ul. Lecha, zostanie zlikwidowana. Powiat mówi o oszczędnościach, a rodzice mogą wybrać inne tego typu placówki, choć ich dzieci już teraz mówią, że nie chcą nigdzie indziej iść.

Informacje takie, choć nieoficjalne, pojawiły się w ostatnich tygodniach, a w minionym wybrzmiały już na posiedzeniach lokalnego samorządu. Jak się okazuje, Powiat Gnieźnieński planuje likwidację prowadzonej przez siebie świetlicy środowiskowej ze względów oszczędnościowych.

O sprawę zapytała na posiedzeniu Rady Powiatu Gnieźnieńskiego radna Natasza Szalaty: - W minionym tygodniu miałam dużo telefonów od rodziców dzieci, które uczęszczają do tej świetlicy na ul. Lecha z takimi pytaniami. Starosta Piotr Gruszczyński przyznał, że szukanie oszczędności w budżecie powiatu - z uwagi na jego sytuację - dotyczyć ma każdej kwoty, nawet tysiąca złotych: - Robimy to dla zasady. Jeśli mają być podejmowane takie decyzje, żeby ten budżet spiąć, to staramy się, by dotyczyło to tych jednostek, które mogą jednak funkcjonować bez wsparcia, które z drugiej strony jest oczekiwane. To po pierwsze, a po wtóre - wychodzimy z założenia, że jeżeli mamy tych zadań mnóstwo, a jest ich dużo, i na poziomie niewielkich kwot przy dużej ilości zadań zbiorą się kwoty, które nas interesują - stwierdził starosta i dalej dodał w sprawie samych świetlic: - Przeprowadziliśmy analizę i okazało się, że w tej świetlicy nie ma żadnych dzieci z powiatu, są tylko dzieci z miasta. Przeprowadziliśmy rozmowę z prezydentem iż podejmujemy taką decyzję, bo to zadanie, które nie należy do nas, w naszej opinii powinno być kontynuowane przez miasto. My, prowadząc to zadanie, korzystaliśmy z obiektów należących do Miasta i my z tego tytułu ponosiliśmy koszty - stwierdził. Sam koszt funkcjonowania świetlic wynosić ma ponad 300 tysięcy złotych rocznie. Tyle Powiat Gnieźnieński chce zaoszczędzić na ich likwidacji.

Jednocześnie na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego, sprawę poruszył radny Stanisław Dolaciński, który zapytał o tę kwestię wiceprezydenta Michała Powałowskiego. Zapewnił on, że dzieci będą mogły przejść do Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych, prowadzonych przez Urząd Miejski. Dodał, że Miasto Gniezno nie jest zainteresowane prowadzeniem kolejnej świetlicy w miejscu, gdzie obecnie funkcjonują „Dzieci z chmur”, a MŚS nie odczują za bardzo wzrostu podopiecznych (oczywiście o ile ci w ogóle zechcą się przenieść). Same świetlice miejskie działają już przy ul. Cymsa, Kilińskiego i Staszica oraz na Winiarach.

Powyższe wypowiedzi padały już w przestrzeni publicznej i choć między wierszami ma się wrażenie, że decyzja już zapadła, to o fakcie fizycznego zlikwidowania „Dzieci z chmur” prowadzący tę świetlicę nic nie wiedzą.

- Formalnie to nic nie otrzymaliśmy jeszcze w tej sprawie - przekazał nam Radosław Kuźmicz, dyrektor Świetlicy Socjoterapeutycznej „Dzieci z chmur”. Jak przyznał, sygnały iż są jakieś zamiary wobec placówki, pojawiły się w pierwszej połowie października, kiedy zaczęły się pojawiać pytania ze Starostwa Powiatowego o różne aspekty działalności łącznie z wydatkami: - Świadczyło to o czymś, co może być niepokojące. Aby nie słuchać plotek, postanowiłem się spotkać z panią wicestarostą i wówczas zostałem poinformowany bezpośrednio, że takie są plany, nie ma środków, trzeba szukać oszczędności. Ja wiem, że powiat jest w trudnej sytuacji finansowej, to jest prawda, ale wiele różnych czynników wskazuje na to, że warto by nas oszczędzić - przyznał Radosław Kuźmicz.

Świetlice socjoterapeutyczne „Dzieci z chmur” są w gestii powiatu od momentu jego powstania w 1999 roku. Samorząd powiatowy nie musi ich prowadzić, ale ustawa dopuszcza taką możliwość. Historia samej instytucji jest jednak bardzo długa i sięga wiele lat wstecz. Wielu podopiecznych, którzy przewinęli się przez mury placówki, dziś ma już swoje rodziny, ale często wspomina swoje pobyty i to, co zawdzięcza tej działalności. Obecnie do świetlicy uczęszcza od 30 – 40 dzieci z całego miasta w wieku szkolnym.

Opiekunowie dzieci nie ukrywają, że świetlica funkcjonowała dobrze i żyła swoim trybem, a wszelkie problemy zawsze udawało się jakoś przezwyciężyć przez lata. - Ja wiem, że to jest ekonomia i to są liczby. Widziałem te wykresy, słupki i czym może się skończyć dla powiatu 2021 rok, ale mimo wszystko uważam iż oszczędności można szukać, a z nami można negocjować - mówił Radosław Kuźmicz. Dodał przy tym, że widmo likwidacji sprawiło, że podjęto się rozmowy z Miastem o możliwości przejścia i włączenia w struktury Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych: - Zadzwoniono do mnie z sekretariatu i powiedziano, że prezydent nie chce się ze mną spotkać, bo decyzje zostały już podjęte, tylko żebym z wiceprezydentem Michałem Powałowskim rozmawiał. Podczas tego spotkania przekazano mi, że Miasto nie zamierza otwierać kolejnej świetlicy ponieważ prowadzi swoje jednostki. Ewentualnie mogą przejąć dzieci - stwierdził Radosław Kuźmicz.

Pracownicy „Dzieci z chmur” uważają jednak, że ich placówka funkcjonuje zupełnie inaczej, niż świetlice miejskie: - Ale te dzieci chcą chodzić do tej właśnie świetlicy, wybrały ją z różnych względów – choćby z powodu czasu jakim dysponujemy. Pracujemy 5 godzin z wychowankiem, a pozostałe godziny wykorzystujemy na kontakt z rodziną oraz szkołą. Sami też dbamy o estetykę pomieszczeń - przyznał Artur Pudełko. Nie ukrywa, że przejście pod kuratelę Miasta, nie byłoby zbytnio korzystne dla podopiecznych ponieważ dzieci miałby dużo mniej czasu na kontakt z wychowawcą - świetlice miejskie, z tego co wiemy, pracują w systemie zmianowym, dwie grupy wychowawcze po dwie godziny. Dodaje, że dzieci już teraz deklarują, że nie będą chciały chodzić do innych miejsc.

- My budujemy relacje, tworzymy swoistą więź z wychowankami i ich rodzinami - nie ukrywa Radosław Kuźmicz. - Wiele z tych dzieci ma z nami kontakt, nawet gdy są dorośli - dzielą się swoim życiem, zwierzają się nam. Przychodzą, szukają wsparcia, dzielą z nami sukcesami, zapraszają nas na ważne dla nich uroczystości - dodaje Katarzyna Barełkowska-Jakóbska.

Cała sytuacja dla pracowników świetlicy wydaje się być niezdrowa. Mówi się o likwidacji, ale nie ma oficjalnej informacji. Przez to też nie wiedzą, czy już mają szukać swojej pracy czy może jednak uda się dla nich znaleźć gdzieś zatrudnienie. W tej sprawie ma się jeszcze odbyć spotkanie z Zarządem, ale póki co sytuacja wciąż jest dla nich niejasna. - Nie chcemy się poddawać, chcemy też sobie spojrzeć w twarz, że zrobiliśmy wszystko co mogliśmy dla tych dzieci - przyznaje Katarzyna Barełkowska-Jakóbska.

W międzyczasie na Facebooku prowadzonym przez Starostwo Powiatowe rozgorzała dyskusja wywołana przez podopiecznych świetlicy. Choć odbywa się ona jedynie w kręgu osób oznaczonych w rozmowie, ze strony urzędu padają deklaracje, że decyzja o likwidacji nie jest jeszcze przesądzona. Rodzice rozpoczęli zbieranie podpisów pod apelem. - Atmosfera, która panuje w świetlicy, jest niczym azyl na pustyni, ponieważ dzieci nie boją się tu przychodzić i są zawsze mile widziane i czują się tu bezpiecznie - to ważne, prawda? Ja sam się czuje na świetlicy bezpiecznie, zawsze jest z kim porozmawiać i pomimo iż nie jestem już dzieciakiem, to wchodząc na świetlicę czuję się jak dziecko, które ma wokół siebie rodziców, którzy się tobą zaopiekują - pisze do nas Mieczysław, który do świetlicy zaczął uczęszczać dziesięć lat temu jako 12-latek. - Nie przeliczajcie dzieciństwa życia dorosłego tych dzieci na pieniądze. Bo nie da się. Przykładem tych owoców jestem też między innymi ja. Tam się wychowałam. Nauczyłam co znaczy dobroć i drugi człowiek. Nauczono mnie tam pięknego hasła, które stało się moim mottem życiowym "Dobrze, że jesteś!" - pisze do nas Sonia, również była wychowanka.

Budżet powiatu jest dopiero projektowany, ale odebranie środków na kolejny rok oznaczać będzie, że z dniem 1 stycznia 2020 roku placówka przestanie funkcjonować. Sprawa ma mieć swoją kontynuację na listopadowej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego i Radosław Kuźmicz zamierza opowiedzieć, jak wygląda praca z dziećmi w tej instytucji. Czy czarne chmury uda się rozwiać?
 

26 komentarzy

 • Link do komentarza Basia środa, 06 listopada 2019 13:26 napisane przez Basia

  , dla mnie to jest chore sama jako dziecko chodziłam do tej świetlicy miałam i wsparcie emocjonalne i edukacyjne. Wychowawcy pracują tam z powołania. A, nie dla kasy by odbebnic godziny. dla nich liczy się każde dziecko kontakt z nimu to są ludzie którzy mają, serducho do tego co robią poświęcają się całkowicie. A dzieciaki moja, grupa, z moich czasów do dziś odwiedza świetlice tak jak ja mając już własny dom i rodzinę. To jest takie przysłowiowe miejsce na ziemi gdzie każdy ma, swój własny kawałek życia i ciepłe wspomnienia na serduchu. A, dziś posylamy tam, własne dzieci

 • Link do komentarza Basia środa, 06 listopada 2019 13:25 napisane przez Basia

  , dla mnie to jest chore sama jako dziecko chodziłam do tej świetlicy miałam i wsparcie emocjonalne i edukacyjne. Wychowawcy pracują tam z powołania. A, nie dla kasy by odbebnic godziny. dla nich liczy się każde dziecko kontakt z nimu to są ludzie którzy mają, serducho do tego co robią poświęcają się całkowicie. A dzieciaki moja, grupa, z moich czasów do dziś odwiedza świetlice tak jak ja mając już własny dom i rodzinę. To jest takie przysłowiowe miejsce na ziemi gdzie każdy ma, swój własny kawałek życia i ciepłe wspomnienia na serduchu. A, dziś posylamy tam, własne dzieci

 • Link do komentarza Sonia- wychowanka. wtorek, 05 listopada 2019 21:44 napisane przez Sonia- wychowanka.

  Przeraża mnie to. Wszystko zamykane. Wszystko. Naprawdę? Za błędy dorosłych mają płacić dzieci?
  Za długi, które zrobiliście, bo źle działaliście?
  Nie ma znaczenia, która partia. Ta i ta robi krzywdę. Jedna długi, a druga zamyka miejsce, które należy do dzieci. Tego chcecie? Tyle nieszczęść?

 • Link do komentarza PAWEL czwartek, 31 października 2019 22:34 napisane przez PAWEL

  Na króliki nikomu nie potrzebne kasę wydali A teraz na dzieciach kasy szukają

 • Link do komentarza domyślny czwartek, 31 października 2019 13:36 napisane przez domyślny

  Ta świetlica jest w bardzo dobrym punkcie. Choć znajduje się w przyziemiu starej ale pięknej kamienicy, to jednak jest tuż obok Urzędu Miejskiego. Znakomita lokalizacja dla jakiegoś prawnika , adwokata, biura księgowego i.t.d. Może o to chodzi ??? Pożyjemy, zobaczymy.

 • Link do komentarza ode mnie środa, 30 października 2019 06:59 napisane przez ode mnie

  W sam raz pewnie by starczyło na taką świetlicę jakby zrezygnowali z tego mitycznego informatora miejskiego na lepszym papierze o którym wszyscy słyszą a którego ja na oczy nie widziałem ?

 • Link do komentarza Marcinos wtorek, 29 października 2019 22:11 napisane przez Marcinos

  Do "Cicho sza". tak to jest, że właśnie wieloletnie rządy i działania PiS w powiecie doprowadziły do tej sytuacji. Bowiem jest to spowodowane potężnym kryzysem finansowym związanym głównie z nieprawidłościami przy budowie szpitala - za co odpowiadają poprzedni włodarze Powiatu. Tak samo - za poprzednich władz rozwaliło się także eSTeDe.

 • Link do komentarza zgroza wtorek, 29 października 2019 21:05 napisane przez zgroza

  A może ta świetlica komuś wadzi? Czy jest cena za spokój dziecka, za bezpieczeństwo, za dobrą opiekę, za pomoc w lekcjach ? Czy dzieci pod Kaufland maja chodzić (lub pod inna galerię?). A może problem jest gdzie indziej, może dzieci ze świetlicy zakłócają spokój sąsiadom? . Może ci sąsiedzi się ujawnią (najlepiej na Radzie Powiatu) i wypowiedzą się na ten temat. O ile Pan Pilak będzie chciał słuchać kogokolwiek kto NIE jest dyrektorem !!!

 • Link do komentarza nina wtorek, 29 października 2019 20:57 napisane przez nina

  Gdyby starostą był Pan Pilarczyk to szpital dawno by funkcjonował. Zostawcie świetlice dla dzieci a zredukujcie sztuczne etaty. Niech się skończy popieranie swoich.

 • Link do komentarza el che wtorek, 29 października 2019 20:43 napisane przez el che

  To jest jedna z najstarszych Świetlic dla dzieci i rodziców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Od ponad 30-lat pracuje skutecznym programem autorskim. Ktoś pisze , że to wina PIS-u. Co to za wierutna bzdura! PIS by nigdy nie podniósł ręki na takie placówki, bo Poseł Dolata by tę rękę odrąbał. PO,SLD Partia Razem itp. WSTYD!!! Będziemy to Wam pamiętali!!!

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 29 października 2019 20:29 napisane przez czytelnik

  @ Marcinos - to raczej Tobą powinien zająć się prokurator, za takie kalumnie. Pojęcia nie masz ani o gospodarce, ani o polityce, więc baw się klockami LEGO, bo to twój poziom.

 • Link do komentarza kiwi wtorek, 29 października 2019 20:11 napisane przez kiwi

  zlikwidować niepotrzebne wydziały - przede wszystkim promocji z socjologiem na czele (co ma promować ten wydział? ten brud smród i bajzel w mieście ?) a środki przeznaczyć na takie właśnie świetlice, na zajęcia dla dzieciaków, na coś pożytecznego!!

 • Link do komentarza Cicho sza wtorek, 29 października 2019 15:13 napisane przez Cicho sza

  Zaczęło się. Jak to jest jak PiS zarządzał w Starostwie to na wszystko starczyło. Teraz i w Estede bieda a przy okazji czystki i juž się biorą za inne dobrze funkcjonujące od lat placówki. Szpitalem niech się zajmą.

 • Link do komentarza Kowal wtorek, 29 października 2019 12:14 napisane przez Kowal

  Szukanie oszczędności kosztem najbardziej potrzebujących jest oznaką słabości i braku pomysłów. Wystarczyło się trochę wysilić i poszukać zewnętrznych źródeł finansowania, które są dostępne. Tylko do tego to trzeba trochę wysiłku, a najprościej jest coś zamknąć, nie oglądając się na konsekwencję. Będziecie mieć te dzieci na sumieniu!

 • Link do komentarza /? wtorek, 29 października 2019 10:33 napisane przez /?

  Co ci ludzie tacy nie zadowoleni , najpierw takich wybrali a teraz protestują o jakieś trasy przelotowe, tereny zielone czy nawet świetlice ?

 • Link do komentarza bajkowy wtorek, 29 października 2019 10:30 napisane przez bajkowy

  Zanim nastał nam nowy starosta to zapowiadany był boom gospodarczy w powiecie , czyli można było myśleć że miał być dobrobyt i rozwój , manna z nieba i kraina szczęśliwości mlekiem i miodem płynąca . Co to się porobiło że teraz grozi plajta ?

 • Link do komentarza matka wtorek, 29 października 2019 10:25 napisane przez matka

  Szukacie oszczędności to zacznijcie od siebie , od dorosłych, nie od dzieci , nie od słabszych. No ale kto się odważy zadrzeć ze swoimi, z tuzami i innymi takimi co tylko ze stołka na stołek ?

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 29 października 2019 04:50 napisane przez rowerzysta

  Brak słów.

 • Link do komentarza Marcinos wtorek, 29 października 2019 00:32 napisane przez Marcinos

  Do "Mieszkaniec". Jaki to z pana "mieszkaniec"? Chyba nie tego miasta, skoro pan nie wiesz, skąd się biorą problemy, jakie ma obecnie Powiat Gnieźnieński? Te problemy się biorą z minionych lat i fatalnego zarządzania pod wodzą PiS! Źródłem tych problemów jest przede wszystkim szpital, w budowę którego zostaliśmy wdupieni. Winnymi obecnej sytuacji są poprzedni włodarze i pewien pan, na którego młodzież ze szkoły gremialnie głosowała w wyborach parlamentarnych, by... się go pozbyć ze szkoły. Tą budową i zmarnowaniem ogromnych środków powinien się zająć Prokurator.

 • Link do komentarza Były Radny poniedziałek, 28 października 2019 22:17 napisane przez Były Radny

  Na prawdę nie ma się czemu dziwić. Jaki Starosta, takie rządy. Myślę, że chyba nie przeszkadzała mu świetlica,choć blisko mieszkał

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane