czwartek, 31 października 2019 22:11

Procesja Nocy Świętych przeszła ulicami miasta

 
Procesja Nocy Świętych przeszła ulicami miasta fot. Rafał Wichniewicz

Tradycyjnie w wieczór poprzedzający Wszystkich Świętych, wierni spotkali się na wspólnej modlitwie w kościele garnizonowym na piętnastej odsłonie Nocy Świętych.

Noc Świętych po raz kolejny zgromadziła wiele osób, które w późny, czwartkowy wieczór przybyły do świątyni przy ul. Chrobrego. Na samym początku, przy Litanii do Wszystkich Świętych, dokonano wprowadzenia relikwii oraz ikon świętych i błogosławionych, które przybyły z różnych świątyń nie tylko Gniezna, ale i pobliskich miejscowości. Każdą z nich niosła delegacja, wśród której znajdowały się także osoby ucharakteryzowane na postać odpowiadającą danemu im patronowi. Wszystkie relikwie zostały złożone na ołtarzu i stołach przygotowanych w prezbiterium. 

Głównym patronem tegorocznej, jubileuszowej dziesiątej edycji Nocy Świętych byli franciszkanie  bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski, męczennicy za wiarę. To właśnie ich historię w sposób nietypowy, ale i bardzo rzeczywisty zaprezentowali młodzi aktorzy, pokazując tragiczny los niezwykle oddanych misjonarzy. Zamordowani przez terrorystów z komunistycznej komórki 9 sierpnia 1991 roku w Pariacoto w Peru, są tam do dziś czczeni przez miejscową ludność, a dla Kościoła katolickiego stanowią przykład wierności Bogu i danemu słowu. 

- Są to błogosławieni męczennicy, przede wszystkim świadkowie wiary. Jak tłumaczył kiedyś papież Franciszek, pierwszy kościół na słowo, postawę, męczeństwo, używał słowa "świadectwo". Jest to więc na pewno świadectwo, nie bohaterstwo, nie heroizm, to nie są sytuacje, w których ktoś daje wierność ideologii, ale jest to świadectwo bycia uczniem Chrystusa i oni takie świadectwo tam w Peru dali - troski o drugiego człowieka. Do dziś jeden z nich jest wspominany jako szczególny przyjaciel ludzi chorych, a drugi jako przyjaciel dzieci i rodzin. Myślę, że to było to szczególne świadectwo, które przypieczętowano męczeńską krwią - mówił bp Wojciech Polak Prymas Polski. 

Całej uroczystości towarzyszyło skupienie, rozważania, a także muzyka z Ameryki Południowej oraz śpiew w wykonaniu Chóru im. św. Ojca Pio. Dzięki temu po raz kolejny Noc Świętych zyskała niezwykły i wyjątkowy nastrój. Tuż po zakończeniu spotkania w kościele garnizonowym, uczestnicy udali się we wspólnym pochodzie z relikwiami do kościoła OO. Franciszkanów, co było też symbolicznym nawiązaniem do tegorocznych patronów wydarzenia. Po dotarciu wszystkich do świątyni, rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane