czwartek, 07 listopada 2019 07:46

Zmiany w przepisach dotyczących kontroli i ruchu na drodze

 
Zmiany w przepisach dotyczących kontroli i ruchu na drodze archiwum redakcji

Od 7 listopada w życie wchodzą zmiany, wprowadzane przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dotyczące kontroli drogowej prowadzonej przez służby mundurowe, uprawnione do tej czynności, np. policji.

Zgodnie z nowymi przepisami, dopuszczony będzie postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. 

Co więcej, kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis obowiązuje już od wielu lat - nie jest to nowość, ale obecnie może być on bardziej sankcjonowany.

Rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

W sytuacji, kiedy będą organizowane tzw. szybkie testy trzeźwości na którymś odcinku drogi, policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy. Nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.

Dodatkowo, od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika w pojeździe. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji (wyjątek mają stanowić akcje typu trzeźwy poranek). 

Dodajmy też, że zgodnie z podpisanym 5 listopada nowelizacją ustawy prawa o ruchu drogowym, pod koniec tego miesiąca zaczną obowiązywać przepisy dotyczące jednoznacznego zachowania kierowców w dwóch sytuacjach na drodze:

 • korytarza życia, czyli tworzenia wolnego pasu przestrzeni na np. zablokowanej przez wypadek drodze w celu umożliwienia dojazdu służbom ratunkowym.
 • jazdy na suwak - przepisy precyzyjnie określają zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby, a w miejscu zwężenia powstaje zator. Ustalają ponadto zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu.

źródło: KGP i gov.pl

6 komentarzy

 • Link do komentarza bonanno piątek, 08 listopada 2019 10:26 napisane przez bonanno

  Czy na wiadukcie stoi znak nakazujący jazdę na suwak? Jeżeli nie to odpowiedzcie sobie sami czy w tym miejscu te przepisy obowiązują.

 • Link do komentarza Marco piątek, 08 listopada 2019 07:17 napisane przez Marco

  do WINIARY. To żeby kulturalnie kierowcy wpuszczali na suwak co drugiego kierowcę z lewego pasa to niech na samym końcu wiaduktu Solidarności stanie sobie na jakaś godzinkę jedna śliczna, młoda Policjantka

 • Link do komentarza Winiary czwartek, 07 listopada 2019 16:44 napisane przez Winiary

  tak na wiadukcie Solidarności obowiązuje jazda na suwak więc można lewym pasem do końca a tam mają obowiązek wpuścić na prawy pas

 • Link do komentarza Zenek czwartek, 07 listopada 2019 13:56 napisane przez Zenek

  @wkurzony
  A do czego wg Ciebie służy drugi pas na tym wiadukcie?
  Jak i jest sens korkowania całego prawego pasa, a co za tym idzie wjazdu na wiadukt z trasy i prawoskrętu na trasę z winiar w sytuacji gdy lewy pas stoi pusty?

 • Link do komentarza wkurzony czwartek, 07 listopada 2019 10:30 napisane przez wkurzony

  czy na wiadukcie SOLIDARNOŚCI suwak też obowiązuje wszystkich. Bo nie którzy kierowcy- cwaniacy specjalnie pchają sie lewym pasem by wcinać sie w kolejkę przy samym rondzie Wałęsy .

 • Link do komentarza misiakisia czwartek, 07 listopada 2019 08:31 napisane przez misiakisia

  Przepisy przepisami a życie życiem. Sorry ale w naszym Powiecie zobaczyć Policję w trakcie kontroli graniczy z cudem. Powiat dalej Żnin i Mogilno no problem kiedy bym nie jechał. Zobaczcie choćby na Bednarskim Rynku przy barze mlecznym "zakaz zatrzymywania" przejeżdża Policja przyjeżdżają Strażnicy Galaktyki bo tak można nazwać naszą Straż Miejską i ZERO reakcji. Do tego na ul.Wawrzyńca przy nowych pasach obok ul. Stromej od parunastu dni parkuje sobie auto marki francuskiej koloru niebieskiego na numerach zaczynających się odDDZ przed pasami dla pieszych poza Strefa Płatnego Parkowania i co nie płaci za postój a do tego stoi w niedopuszczalnym według przepisów miejscu i co MOŻNA ano MOŻNA

  Przychodzi sobota darmowe parkowanie auto pojawia się w miejscu wyznaczonym przez SPP.

  Resztę proszę sobie samemu odpowiedzieć. Chyba ze przepisy o ruchu drogowym w Pierwszej Stolicy Polski nie obowiązują

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane