Wydrukuj tę stronę
środa, 13 listopada 2019 07:51

W rodzinie „razem” znaczy „więcej”

  mn
W rodzinie „razem” znaczy „więcej” zdjęcie nadesłane

Ku końcowi zbliża się realizowany przez USKS Rodzice-Dzieciom – czyli klub działający przy Miejskich Świetlicach Socjoterapeutycznych – projekt „Razem-Silniejsi” skierowany do rodzin z wielorakimi problemami.

Środki na realizację projektu zostały pozyskane z konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym w roku 2019: programy profilaktyczne, edukacyjne i korekcyjne ogłoszonego przez Miasto Gniezno.

USKS „Rodzice-Dzieciom” od kilku lat organizuje podobne zadania, które cieszą się niezwykłym zainteresowaniem i pokazały, że rośnie liczba rodzin chętnych do udziału w takich przedsięwzięciach. Tegoroczna edycja projektu była skierowana do 20 dzieci i 10 rodziców, przed którymi stoją szczególne wyzwania wychowawcze i pochodzą z rodzin z terenu miasta Gniezna.

Duży nacisk podczas realizacji projektu położony został na poprawienie relacji panujących pomiędzy członkami rodziny, głównie rodzic-dziecko. Celem była także nauka konstruktywnego rozwiązywania konfliktu w obszarze rodzic-dziecko oraz nauka „mądrego” gospodarowania wolnym czasem. Zajęcia edukacyjno-profilaktyczne odbywają się w placówce Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych w Gnieźnie, które są jednocześnie siedzibą USKS.

11 listopada zakończył najciekawszy punkt projektu: czterodniowy wyjazd do miejscowości Duszniki-Zdrój. Podczas wyjazdu również prowadzone były zajęcia dla rodzin, rekreacja, zwiedzanie i inne, planowane działania. Na przepięknej Ziemi Kłodzkiej rodziny świetlicowe mogły podziwiać i zdobywać szlaki turystyczne: na Ptasią Górę i na Jamrozową Polanę, gdzie znajduje się Centrum Biatlonu Dolnośląskiego.

Natomiast w Kudowie Zdroju w Muzeum Zabawek rodzice mogli przybliżyć swoim pociechom rodzaje zabaw z minionych lat i pokazać, czym oni i ich babcie bawiły się w poprzednim stuleciu. Rodziny mogły też przeżyć chwile zadumy podczas wizyty z Kaplicy Czaszek w Kudowie Czermnej. W niedzielę wszyscy wzięli też udział w Mszy Świętej w Bazylice Wambierzyckiej, po której to grupa poszła podziwiać ponad stuletnia ruchomą szopkę. 11 listopada natomiast, czyli w Święto Niepodległości, dzieci wraz z rodzicami i opiekunami projektu w samo południe złożyły wiązankę pod popiersiem Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdroju oraz wspólnie odśpiewały Hymn Polski.

Podczas projektu zajęcia z rodzicami prowadziła Dorota Perlik, z dziećmi – Sandra Buczkowska, a nad całym przedsięwzięciem czuwała Prezes USKS – Zofia Komosińska.

Galeria